Hayatin gerçekleri

4
316

Insanlara kendimi zorla sevdiremeyecegimi ögrendim.
Yapabilecegin tek sey sevilebilecek biri olmak.
Gerisi onlara kalmis…
Insanlari ne kadar düsünürsen düsün,
Onlarin seni o kadar düsünmediklerini ögrendim.
Güven elde edebilmek için yillarin gerektigini,
Ama yok etmek için saniyelerin bile yettigini ögrendim.
Önemli olanin hayatindaki, esyalarin degil,
Hayattaki kisilerin oldugunu ögrendim.
Insanin ancak 15 dakika çekici olabildigini,
Ondan sonra alisildigi ögrendim.

    Hayata uzaklardan bakilsa da çözülebildigini ögrendim…

4 YORUMLAR

 1. Allah insanlari yaratmisken o bile insanlara yaranamamisken.

  insan insana ne kadar yaranabilir gerisini bizler hesap edelim.

  çünkü bir ayette geçer insan rabbine karsi çok nankördür deniyor bu ayette.

  çünkü insani yaratan ve her insanin ihtiyaci olan her seyide insanlar için yaratip onlarida o isanlarin kendi ellerine veren yüce Allaha dahi saygisizlik ve nankörlük yapabilen bu insanlar ve bir çogumuzda Allah tanimaz dahi olabilen o tür insanlardan daha fazlasini beklemek bosunadir.

  onun için sen bir iyilik yap ve gereginide yap onu mahluk bilmezse Allhah bilir derler bizde öyle yapalim ve gerisinide Allaha birakalim ve mutlu olalim derim. r.ç.

 2. Insanin insana yaptigini yapabilecek bir canli türünün daha olmadigini ögrendim:)

  insanin tertemiz bir sayfa olarak dogdugunu ve kosullarinin getirisi ile iyi ve kötü davranislar sergileyebilecegini ögrendim…

  ama ögrenmeye açigim, ne var baska sirada???

 3. INSANLAR NEDEN ESREFI MAHLUKTUR DERSEK

  ögretmen ile talebesi iliskisi misalinde Allah ile insan arasindada benzeri olan bir tür iliskeler de vardir ve kurandan anlasildigina göre Allah hiç görülmez olan bir tek varliktir ve bakara suresinin 32. ayetine görede yanliz onun istedigi kadar onun yarattiklarini görebiliriz..

  çünkü bu tabiat alemi gerçek bir alem olmayip bu alem bir tür eletroniksel bir olaydan bir gölge oyunundan bir tür görüntüden ibarettir yani rüya alemi misali olduguda anlasilir ken o halde biz insanlar Allahi hiç görmeden veya ona hiç inanmadan ona karsi ona nasil nankörlük yapabiliriz sorulari açilirsa bu sorulardan da su gerçek dogar.

  söyleki görebildigimiz his ederek idrak ettigimiz bir canli veya cansiza bu aleme karsi ve ondan istifade etmemize ragmen onlara mütesekkir olmamiz gerekirken eger bizler onlara kötü ve saygisizca davranirsak ve onlari küçümsersek ve onlari kölemiz zannedersek onlara gerekli ihtimami ve saygiyi ve sevgiyi ve serefi onlara vermezsek iste bu hallerimizle bu tutumlarimizla Allaha nankörlük edenlerden oluruz demektir.

  mesela bir anne ve baba ve onlarin evlatlari ve komsulari vede devletleri bir tür aile olarak bir bütündürler ve bunlar sosyoleji anlamdada bir birlerine birlesik kaplar misali bagimli ve muhtaç olarak ta yaratilmislarken eger bunlar bir birlerinden saygiyi sevgiyi kaldirirlarsa bir birlerine kötü davranirlarsa ve öf bile derlerse iste onlar Allaha nankörlük edenlerden olurlar.

  eger onlar bir birlerine saygili sevgili merhametli sefkatli ve asiklari olurlarsa iste onlarda gerçekten insanlasmis Allahin onlara verdigi bu insanlik derslerini onlar iyi anlamis insanlardan olurlar ve mutlu kutlu serefli insan olurlar ve Allaha sükür ve ona tesekkür edenlerden ve nankör olmayan insanlardan olurlar demektir.

  not: bu konuda benim aciz hane çözebildigim budur islam dini ilimdir ilimde yorumsuz olamaz derim selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here