Haydi Hep Beraber Küresel Isiniyoruz

5
424

Küresel isinma, atmosferde ve okyanuslarda yasanan isi artisi ve bunun yol açtigi farkli iklim degisikliklerinin tümüdür. Hepimizin de bildigi gibi bütün ülkelerde etkisini göstermeye baslayan küresel isinma bizim ülkemizde de fark edilmistir. Ve bu olay bizim tabirimizle insanligin yok olusudur.

Küresel isinmanin temel sebepleri sanayilesen ülkelerce yogun olarak atmosfere birakilan karbondioksit ve sera gazlaridir. Bunun sonucu olarak günes isinlari atmosferde daha çok tutulur ve yeryüzü sicakligi artar. Bu sicakligin artmasinin nedeni ise basli basina biz insanlardir. Küresel isinma bizlerin alacagi basit bireysel önlemlerle tamamen yok edilmese bile az da olsa yavaslamasinda etkili olacaktir. Küresel isinmanin en büyük sonuçlarindan biri ise susuzluktur.
Susuz bir ülke ise ormanlarin yok olmasini çöllesmeyi ve kurakligi isaret eder. Su olmayan toplumda yasam zorlasir. Is kalitesi azalir. Insanlar verimsizlesir. Yine büyük zararlardan biri ise ormanlarimiza gelir. Ormansiz bir ülke akcigeri hasta insan gibidir. Temiz havadan yoksun, toprak kaymasi, erozyon gibi dogal afetlerin arttigi, çöllesen ve en önemlisi
susuz kalan bir toplumda kim yasamak ister ki?

Iste bütün bunlarin sonucuna katlanmak istemiyor, gelecegimize temiz, çöllesmeyen, orman ve temiz hava sahasi bol bir toplum birakmak istiyorsak basit ama önemli önlemlerimizi almali en azindan küresel isinma için toplumca mücadele etmeli ve en basit ifadeyle insanligin bu yok olusunu birazda olsa yavaslatmaliyiz…

5 YORUMLAR

 1. tgche çok tesekkürler gerçekten önemli ve güzel bir yazi önemli çünki hayatimiz artik bu konunun etrafinda önem kazanir oldu. günes eski günes degil.

  akdenizdeyim ben inan günes isinlarina fazla maruz kaldiginda insanin cildinde minik igne ucu batmalari gibi sizilar hissediliyor artik yani allerjik reaksiyonlar daha çabuk olusuyor.

  dünya asirlardi bizim ona yükledigimiz pisligi bize geri kusuyor dilerim biz ,bizim yardimcimiz olabiliriz.

 2. evet bende tesekkür ediyorum tgche duyarliligin için… 15 gün önce Karadenizi gezdim boydan boya…her 50 – 100 mt arasinda daglardan irmaklara akan sular gördüm..ilk kez gittigim bu bölgeden çok etkilendim.. yesilin her tonu vadiler, daglar, yemyesil yaylalar anlatmam mümkün degil bu doga harikasi yerleri…dedimki dünyanin susuz kalacagi düsüncesini bu bölge inadina reddediyor…lakin Rizede kurulmaya çabalanan hidro elektirik santralinin çevreye verdigi zarari görünce fikrim degisti..hatta hatta insanlarin 2 yili askin süredir mücadelesinin sonucu yenilmis olmalari teknolojiye gerçekten çok üzüntü verici…her seyi biz mahvediyoruz her seyii…2 gelecek yere 5 veriyoruz….yazikk…

  paylasmak istedim iste sizlerle…ne yapilabilir bilemiyorum:((

 3. yazi için çok teseskür ederiz bilnçli insanlar olarak bizlerin dur demesi gerekir bencede biraz arastiralim en azindan ellimizden ne gelir onlari bu baslikta toplayalim olur mu?

  Küresel Isinma Konusunda Neler Yapabiliriz?

  Dislerinizi firçalarken, bulasik yikarken ya da tras olurken açik birakilan musluk, dakikada yaklasik 15-20 litre suyun bosa akmasina sebep olur.

  Tek bir kisi yilda ortalama 49 bin 140 litre suyu tuvaletlerde tüketir. Sifonun bir kez çekilmesi ile 10 lt su harcanir. Yeni teknolojiler sayesinde standart modellere göre yüzde 60 daha az su tüketen klozetler bulunmaktadir.

  Sifon çekildiginde suyu renklendirsin ve temizlesin diye tuvalete asilan maddeleri kullanmayin. Bunlar kanalizasyona karisarak kirlilige sebep olur.

  Arabanizi yikarken kova ve sünger kullanin. Hortumla yikama, yaklasik 550 litre su kullanimi demektir.

  Musluklara ve dus basliklarina takilan ve su akisini azaltirken basinci artiran yeni sistemleri edinin.

  Günlük gidalarinizi seçerken mümkün oldugu kadar yasadiginiz yörede ve bulundugunuz mevsimde yetisen taze besinleri tercih edin. Bu hem sizin sagliginiz hem de çevre açisindan en dogru yaklasimdir.

  Temizlik ürünü satin alirken, ne tür temizlik için kullanacaginizi düsünün. Yalnizca gereksiniminiz olan ürünleri satin alin.

  Gerekmedigi zamanlarda bir saniyeligine bile olsa isigi kapatin.

  Her ortam için dogru tip ve büyüklükte isiklandirma kullanin.

  Floresan ampulleri tercih edin.

  Otomobillerde asiri yük tasimak benzin tüketimini artirir. Tasima kapasitesini asmayin.

  Çocuklara oyuncak alirken dayanikli olmasina dikkat edin. Oyuncaklar bozulduklarinda çöpe giderler ve geri dönüsümleri çok zordur.

  Olabildigince toplu tasima araçlarini tercih edin.

  Kisa mesafelere arabayla gitmek yerine, yürüyün.

  Gereksinim duydugunuzdan daha büyük araç almayin. Aracinizin hava ve yakit filtrelerini her zaman temiz tutun.

  Çocuklara oyuncak alirken dayanikli olmasina dikkat edin. Oyuncaklar bozulduklarinda çöpe giderler ve geri dönüsümleri çok zordur.

  UVA ve UVB isinlarinin zararlarindan korunmak için mutlaka filtreli günes gözlügü kullanin.

  Sigara içmeyin, sigara içilen ortamlardan uzak durun.

  Kaynak: http://www.kuresel-isinma.org

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here