Hayvana Yapilan Siddet Ve Tecavüze Hayir! – Hayvan Haklari

2
286

ISTIKLAL CADDESI GALATASARAY LISESI ÖNÜ 15 AGUSTOS SAAT 15,00 4 EKIM 2010 ARASI

Ülkemizde 2004 yilinda yürürlüge giren 5199 sayili Hayvanlari Koruma Kanunu, her ne kadar hayvan refahi için düzenlenmis bir kanun da olsa esasinda bu kanunun harfiyen uygulanmasi, tüm toplumun refah ve güvenligi için hem çok önemli hem de çok gereklidir.

Hayvana karsi islenen her türlü siddet içerikli eylem ve tecavüzün, uygun ortamda, ilk firsatta insana yönelecegi, bilimsel olarak kabul görmüstür. Siddet tektir ve kisi, siddet egilimini, gücünün yettigine yöneltir.

Yine baska kabul edilen gerçek; hayvana karsi yapilan eziyet ve iskencenin, siddet ve anti sosyal hareketlerle iliskili oldugudur. Hayvana karsi yapilan eziyet, genelde saldiri, uyusturucu baglamli suçlar, tecavüz, seks suçlari, hirsizlik ve kundakçilik dâhil gayri yasal davranislarla birlikte meydana gelir.

Ülkemizde modern sehirlerde de yasanmaya devam eden hayvan tecavüzünün, maalesef en yetkili kisilerin agizlarina aldigi sekliyle de “cinsel ihtiyaç” adi altinda kaniksatilmaya çalisilmasi çok acidir. Çünkü hayvana tecavüz, sapikliktir ve çocuklar için de büyük bir tehlike ve tehdit olusturur. Mahallede bir hayvan tecavüzcüsü yasiyor ise, o mahallenin çocuklari da asla güvende degildir.

Ülkemizdeki çocuk ve hayvan tecavüzünün, üzerleri, uzun yillardir, farkli nedenlerle örtülmekte, bu nedenle de, islenen bu suçlar, korkunç rakamlara ulasmistir. Biri, cinsel ihtiyaç adi altinda kaniksatilmaya çalisilmakta digerinde ise aile içi durumun saklanmasi gerekliligi inanci ile hasiralti edilmektedir. Bunun neticesinde de, adliyeye ve medyaya yansiyan suçlar, akil almaz bir boyuta tasinmistir.

Hayvanlara karsi uygulanan istenmeyen cinsel tavirlar, kadinlara, erkeklere ve çocuklara uygulanan cinsel saldiri olarak görülmelidir.

Genel anlamda toplum tarafindan, bestiyalitede (hayvanla cinsel iliskide) bulunan bir erkek, zihinsel olarak rahatsiz, sapik, tehlikeli, siddet ve cinsel saldiriya muktedir kisi olarak addedilir. Hatta bu hayvan tacizciligi, çocuk tacizciligine kadar varir.

Hayvan tecavüzü, akil bozukluklarinda tani ve istatistiksel el kitabinda, bozukluk için belirtilerden biri olarak listelenir. Davranis bozuklugu tanisi, temelde çocuklukta ya da ergenlik döneminde bas gösterir. Bu tür davranislar, yetiskinlik döneminde de bas gösterdiginde artik psikopat ya da sosyopat olarak isaret edilir.

Amerika’da hapishanede mahkûmlar üzerinde yapilan arastirmada; mahkûmlar, daha saldirgan ve daha az saldirgan içerikli diye gruplandirildiklarinda: önemli hayvan taciz ve tecavüzlerinin daha saldirgan grupla baglantili oldugu gözlemlenmistir.

Bu istatistiksel verilerden sonra, hala, hayvan taciz ve tecavüzüne sadece “itin-köpegin davasi” olarak bakmak, bu siddet ve suç potansiyelinin sadece hayvanla sinir kalacagina inanmak, gerçek anlamda bir cehalet ve yanilgi içinde olmaktan baska bir sey degildir.

Bugün Avrupa’da ya da Amerika’da, hayvana karsi islenen suçlar, agir sekilde cezalandirilmakta, cezalandirilma gerekçesi olarak da, bu siddet potansiyelinin er ya da geç insana yönelecegi gerçegi gösterilmektedir.

Hayvana tecavüz, sapikliktir. Bugün, bunun ülkemizde, en yetkili agizlarin bile çekinmeden agza aldigi sekliyle “cinsel ihtiyaç” olarak kabul görmesi, tamamen ilkellik ve cehalettir. Cinsel ihtiyaç olarak algilanan bu fiilleri gerçeklestirenlerin, hemen hemen yariya yakin kismini evli erkeklerin olusturdugu gerçegi, çarpicidir. Ve ülkemizin, çocuk pornosunda, dünya siralamasinda nasil ilk bese girdigini açiklamaya yardimci olur.
TUNA ARMAN

Arkadaslar bugün hayvana yapilaniskence yarin çoluga çocuga yapilir.. Dolayisi ile Sanatçi dostumuz Tuna hanimin baslattigi bu oturma eylemine duyarli bütün dostlar davetlidir… Onu yalniz birakmayalim… Hayvan dostlarimizi kimsesiz birakmayalim… Sessiz canlarin sesi olalim… Gelemezseniz bile asagidaki baglantidan Form örnegi indirip imzalayip Tuna Armanin belirttigi adrese yollar misiniz?

www.dostlarimizicin.com

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here