Hayvanciklar Ve Sifat Olarak Yasantimizdaki Biçimleri

7
132

 Tuhaf tuhaf yazilar görüyorum “Buraya çöp atan esektir” gibi… Geçen gün bir ögrencim okumus “Ögretmenim” dedi “dayim dün çöp atti oraya simdi esek olur mu?” Sizin ailede de bu tür seyler yapan var mi? (Kibarca sizin ailede de esek var mi?) diyor.

Zavalli hayvanlari neden böyle kötü islere alet ederler ki? Siz hiç yere çöp atan esek gördünüz mü? Ne güzel hayvanlardir onlar… Murat  Kekilli “dünyanin en güzel gözleri eseklerdedir” diyerek degerlerini vermis. Biz insanlar arasinda hep kötü seyler hayvan adlariyla anilir. Birisi kaba bir hareket yaptiginda “höst deve!” deriz, kaba bir deve görmüs gibi… Ya da saçma sapan isleri yapanlara “öküz müsün nesin?” deriz, oysa öküzler sorunsuz otlanan yiyecegini yiyen kizdirmadiginiz anlarda çok sakin hayvanlardir. Bence hayvanciklari böyle kötü kelimelerde kullanmayalim onun yerine toplumdan kisiler seçelim. Mesela kaba saba hayvan adlariyla anlattiklarimiz onlarin adlariyla anlatalim 🙂  O isimleri de normalde koymayi yasaklayalim. Bir de bu hayvanciklarin seslerinden kötü yorumlar yapanlar vardir. Aksam ve yatsi ezani arasinda köpek ulursa o civarda biri ölür. Gece vakitsiz horoz öterse savas çikar. Tavsan, tilki ve kara kedi yolu keserse, ugursuzluk gelir. Kara karga kimin evinde öterse, o haneden cenaze çikar. Baykus kimin evinde öterse o haneden cenaze çikar. Baykus kimin evinde öterse o haneye ya bela gelir, ya da ölüm. Kurbagalar sesini yükseltirse yagmur yagar…

Ah zavalli hayvanciklar bu kadar suçsuz olup da hep olumsuzluklara baglanan zavalli hayvanlar… Neler yapmayiz ki bu hayvanlara… Köpegin  ulumasini önlemek için  köpek kovalanir, taslanir, önüne ekmek dogranir, “basini ye” denir. Baykus da sesinin ve yüzünün sevimsizligi, yikintilarda ve terk edilmis yerlerde yuva yapmasi bir ölüm kusu olarak bilinmesinin temelinde yatan nedenlerdendir. Baykusun da tipki köpek gibi salt ötmesi ile degil, ayni zamanda ötüs biçimi, ötme zamani, kondugu ve öttügü yerle de ölüm habercisi olduguna inanilmaktadir.

Kisaca hayvanciklari rahat birakalim güzel kelimelere de devam edelim. “Aslan gibisin, koçum benim” gibi…

Ne dersiniz?

7 YORUMLAR

 1. harika içimdekises öyle hos bir konuya temas etmissinki isin garip tarafi it gibi uluma diyerek küçümseme tanimi ile çocugumuzun aglamasini durdurmaya çalisirken .

  aslan oglum deyip onu övdügümüzü belirtiriz bu çocuklarida çeliskiye düsürür. hayvanlari bizim gibi konusamadiklari için küçümsemeye hakkimiz oldugunu düsünürken bir yandan övgü araci olarak kullanmak. ama insan denen güruhun sessiz olanin üzerindeki güç iddiasindan baska bir sey degil.

  hatta ayni seyi sessiz konusmayan insanlarada yapariz onlari oldugu gibi kabul etmektense üzerlerinde baski kurmaya çalisiriz. yani güç gösterisi yapariz.

  hiiimm son cümle kendi adima özelestiridir . her ne kadar bundan artik vazgeçmis olsamda . baska diycek bisi bulamadim :=) ALLAH bizi gereksiz toplum ögretilerinden korusun yarabbim AMIN. :=)

 2. benim minik kelebegim….

  sincap dislim….

  sari civcivim…

  balarisi sevgilim….

  bülbül seslimm

  inek oglum.. (aslinda bildigim kadariyla inek disidir bu arada:))

  ve sarikanaryam:)))

  aslinda güzel sifatlarda da kullanmisiz lakin, dediginiz gibi içimdekises, hiddet ve nefreti de hayvan isimlerinde aramisiz… son günlerde okudugum güzel yazilardan biriydi… çok sagolun:)

 3. sayin editörüm.. sevimli kedicik bakisinizla bakmayin öyle bana…(senin görevin vardi hani mektup yazacaktin kuzucuklara (askerlere yani) der gibi…unutmadim… bu gün kargoya verdim yarin elinizde mektup:)

 4. malesef insanlarin sinirlendigi, kizdigi vakit birbirileri yahut baskalari icin kufur mahiyetinde kullandigi bi sozcuktur "hayvan".. veya yazida da belirtildigi uzre "hayvan isimleri"…

  oysa hayvanlarda insanlar gibi bu gezegendeki sistemin birer parcasidirlar. ama insanoglu sacmalayabilme yetisi sayesinde kendisini once hayvanlardan, neticesinde ise insanlardan ustun sanacak bir aptallikla, diger insanlari kucumsemek, yermek babinda bazi hayvanlarin isimlerini; "insani" (ki kendi de bir insandir halbuki..) kucumsemek, yermek icin kullanirlar.

  hic bir zaman hos gormedigim, hos goremeyecegim ve insan agzina yakistiramadigim bir sozlu-eylemdir.

  hayvanlar kendi aleminde ve dogasinda dunyanin sistemine her zaman yarar saglayan canlilardir. oysa insanlar icin bunu soyleyemeyiz. cogu zaman cevreye verdigimiz kirlilik, cikardigimiz savaslar, kriminal olaylar vs vs daha bir suru marifetimiz sayesinde bu dunyanin duzenini olumsuz yonde etkileyen yegane varligizdir.

  batil inanc boyutuna deginmek bile istemiyorum. cunku sadece bir safsatadan ibaret boyle dusunceler.

  yararli ve bizi dusunmeye sevkeden bir makale okudum kalemden.
  yurege saglik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here