Her Sey Kitap Okumak Mi?

2
63
 Anadolu da kirsal kesimde köylüler erken yatarlar çünkü sabah kalkip çalisacaklar. Böyle bir kari koca yatiyor kadin kocasinin uyumasini bekliyor çünkü kadinin gönlü baska  bir adam da gönül bu, kaçacaklar köyden. Kocasi uyuyunca sessizce pencereden kaçiyor kadin, asigi onu bekliyor agaç da agacin altin da karanlik da, kosuyorlar. Köy, düsünsenize arkadan neler kovaliyor. Namus belasi, töre cinayetleri hepsi kovaliyor onlari. O nasil bir kaçistir öyle nefes nefese iki asik. Bir ara duruyorlar soluklanmak için kadin bunu firsat biliyor diyo ki; ya evden çiktigimdan beri ayakkabimin içinde bir sey beni rahatsiz ediyor sunu çikarayim bari.
 
 Ayakkabisini çikariyor kadin elini içine atiyor bakiyor bir tomar para geride biraktigi kocasi herseyin farkinda adam diyor ki; ya bu kadinin bende emegi var çamasirlarimi yikadi yillarca, bana çorba pisirdi, yikanirken sirtimi sabunladi bende emegi var yaban elde muhtaç olmasin. Bütün birikimini kendinden giderek uzaklasan o kadinin ayakkabisinin içine koyuyor. Bende emegi var… 
Hani hep derler ya kitap okuyun kitap okuyun adam olmak insan olmak kitap okumaktir. Aslinda en büyük kitap nedir biliyor musunuz insanin gönlü gönlünüzü okuyabiliyorsaniz siz her seyi oldunuz demektir. Iste bu öykü de geri de birakilan adam hayati boyunca bir kitap bile okuyamadi çünkü gözleri görmüyordu. 
 
O ASIK VEYSELdi…

2 YORUMLAR

 1. "Hani hep derler ya kitap okuyun kitap okuyun adam olmak insan olmak kitap okumaktir. Aslinda en büyük kitap nedir biliyor musunuz insanin gönlü gönlünüzü okuyabiliyorsaniz siz her seyi oldunuz demektir. Iste bu öykü de geri de birakilan adam hayati boyunca bir kitap bile okuyamadi çünkü gözleri görmüyordu."

  Bu nasil bir çikarim!

  Aslinda "okuyup adam olmussun ama insan olamamissin" da denir halk jargonunda :)) Bu halk agziyla kullanilan cümle bana, egitim ile ögrenimin bir arada görünen, ayni anlami tasiyor gibi duran ancak birbirinden epey farkli durumlar oldugunu hissettirir hep. Birbirini tamamlayan ancak birbirinden farkli kavramlardir.

  Ögrenim mesleki bir statü iken egitim yasamin ve insan olmanin olmazsa olmazidir zira.

  Simdi bu baglamda baktigimda kitap okumanin gerekli olmadigini, kitap okumadan da egitimli olunabilecegi fikrini pompalamayin insanlara lütfen!!!

  Bu küçük, kisa ve güdük hikayeden nasil böyle bir sonuç çikiyor sastim ha!!!

  Üstteki davranis Veysel'in sagduyulu ve insani yönünü ortaya döker ki; bunun kitap okumayla hiç bir alakasi yoktur.

  Hem herkes Sevgili Asik Veysel olmayabilir degil mi?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here