Homofobik Bir Ülkeyiz – Homofobi Nedir?

5
463

Istanbul sehrinin kalabalikligina inat trafigin en yogun oldugu saatlere denk geliyorsa eve dönüsünüz birde üstüne hafiften yagmur çiseliyorsa zordur isiniz Istanbul’da. Kalabalikliga inat midir yoksa bir güç gösterisi mi bu saatlerde yollara düsmek bilmiyorum ama bu saatlerde kalabaliga karismak hosuma gidiyor. Balik istifi terimini sonuna kadar hak eden bir metrobüsün içerisindeyim, sagim solum, önüm, arkam…

Zengin bir milletiz biz buna inaniyorum. Bahsettigim zenginligin ülkemizin jeo-politik konumuyla ve yahut isleyemedigimiz yeralti zenginlikleriyle bir ilgisi yok. Biz ruhen zengin bir milletiz.  Ayakta tiklim tiklim yere düsen igne yere varmadan omzumuzda kalirken, bizden daha atik ve sansli yolcular koltukta keyf-i âlemindeler. Bir de hüzünlü bakis atiyorlar arada sirada. Derken oturdugu koltugunda gazete okuyan bir adama gözüm takiliyor daha dogrusu adama degil de okudugu gazeteye. Bir baslik “HOMOFOBIK BIR ÜLKEYIZ”

O an benden baska kimsenin bu baslikla ilgilendigini sanmam, hatta metrobüste küçük bir anket yapsak “homofobi ne demektir?” kaç kisi dogru cevabi bulabilir inanin merak ediyorum.

Dil dernegi sözlügündeki anlamiyla “escinsellik korkusu” demek homofobi ve ilk kez 1969da Time dergisi tarafindan kullanilmistir. Insanoglunun garip takintilari iste bu nasil bir korkudur? Insan escinsellikten neden korkar?

Çünkü homoseksüel bir iliski birçok dinde ve mezhepte lanetlenmistir, kutsal kitapta bahsedilen Sodom ve Gomora (lut kavmi) ‘nin aci sonu, tanrinin bu kavmi lanetlemesi, küçük yastan bu yana dini mertebede büyüyen bir birey için yeterli bir sebep elbette. Kendisinin escinsel olmasindan süphelenen, psikolojik bunalimlara giren ve bunu dillendiremeyen birçok birey olduguna inaniyorum. Bu psikoloji bazen takinti haline gelebiliyor…

Birçok dünya ülkesinde escinsellik bir suçtur. Hatta seriatla yönetilen bazi ülkelerde escinselligin suçu ölümdür.

Biri 16 yasinda digeri 18 yasinda iki gencin Iran’da asildigi görüntüleri bütün dünya izledik bir kaç yil önce. Sonra da “Iran’da escinsellik yok” dediler dünyanin gözünün içine baka baka.

Ve Türkiye’m. dogunun en batisi, batinin en dogusu bu Araf’in içinde açmazlarda kalmis Türkiye’m. Türkiyede escinsellik bir suç degil ama toplum tarafindan hiçte hos karsilanmayan bir durum. Aydini, okumusu, batilisi, dogulusu, köylüsü, kentlisi, sünnisi, alevisi, türkü, kürdü… Bu sonuç degismez. Hiç olmadiklari kadar BIR olurlar konu escinsellikse. Yasada olmasa da halkimiz tarafindan escinsellik suçtur. Aydin kesim dedigimiz insan profili bunu psikolojik ve derhal tedavi edilmesi gereken bir hastalik olarak degerlendirirken, diger insanlar bunu sapkinlikla, dinsizlikle esdeger görürler. Bütün dinleri de arkalarina aldiklarindan tezlerinde kesin kes hakli olduklarina inanmislardir. Dil, din bu konuda hem fikir.

Türkiyede Pew Arastirma Merkezi tarafindan yapilan bir ankete göre “Escinsellik, toplum tarafindan kabul edilmesi gereken bir hayat biçimi mi?” sorusuna halkin sadece %14ü evet demistir. bu anketi yaparken marjinal kafeteryalara ugradiklarini düsünüyorum ben, zira bu %14 bana biraz fazla geldi..

Ama ülkemizi diger ülkelerden ayiran bir tezatlik var ki ayni enstitünün geçmis yillarda yaptigi bir arastirmaya göre “sekste ayrim yapmayan (yani biseksüellik) ülkeler arasinda Türkiye 7. sirada” buyur buradan yakin…

Escinselligi kabul etmeyen bir ülkede biseksüellikte ilk siralari oynamak bana biraz tuhaf geldi. Siz bu konuda ne dersiniz?

Escinsellikten korkan, nefret eden, igrenen bir toplum escinsellerle neden birlikte olur. onlarin dünyalarina neden el atarlar, dünyalarinda var olurlar ama aynada görünmezler neden?.

DIP NOT:

Dünya tarafindan kabul görülen bir gerçek var ki escinsellik ne bir sapkinlik ne de bir hastaliktir. Heteroluk kadar insanidir. Âdemogullari ve Havva kizlari ayrilirken atlanilmis 3. bir cinsiyet olamaz mi? Neden gerçekleri bu kadar suiistimal edip yok sayabiliyoruz ve neden korkuyoruz bu insanlardan ve içinde bulunduklari haksizliktan. Dünyanin kuruldugu zamandan günümüze kadar olan zaman demetini inceledigimizde 3. cinsiyetin hep var oldugunu tarih inkâr etmiyor ama tenkitte etmiyor.
Erkek, bayan ve escinseller, bu dünyada hep beraber var olduk, hep beraber yasadik asirlar boyu. Görmesek de, istemesek de 3. cinsiyet hep vardi ve hep var olacak.

ZETTHDARK

5 YORUMLAR

 1. yaziyi bir heyecanla okudum. konu son derece önemli insanlarin duygularinin yok sayilmasi baabinda. daha evvelde bu konudaki fikrimi bildirmistim, 3. kisilik elbette var, var olmaya da devam edecek. bu dogadaki bazi canlilarda da var, sadece insana özgü de degil bildigim kadariyla. son derece insani olduguda kesin. zira duygu ve hissiyatla ilgili…

  akademik boyutta bir bilgiye sahip degilim ama ne bir sapkinlik ne bir hastalik olmadigini biliyorum. hiç bir hastanede escinsel iyilestirme bölümü yok zira:) escinsel bir kaç arkadasim var. konuyu derinlemesine hiç konusmadim kendileriyle, son derece normal görünüyorlar insan olarak hiç bir problem yasamadim :)) cinsel tercihleri ve hissettikleri duygular yüzünden insanlari yargilamak dogru degil.

  bir de escinsellikle transeksüelligi bir birinden ayri tutmak gerek. insanlarin kafasini karistiran bu ayrimi yapamamak. escinsellik kendi cinsine hissedilen yakinlik, transeksüellik karsi cinse benzeme eylemi. durum böyle oldugunda roller degismeye basliyor ve insanlara garip gelen de bu oluyor sanirim… yani erkek biçiminden pay alan ama kadin görüntüsüne bulanan bir durum söz konusu. dedigim gibi sonuçta hormonlarin aksi yönde çalismasi ve hissiyatin diger cinse dönüsmeye baslamasi garip karsilaniyor… sonuç olarak bunun da çesitli operasyonlarla normale döndürerek kisiye gerçekten hissettigi durum yasatilmaya çabalaniyor…

  psikolojik, sosyolojik, dinsel ve tarihsel açidan da irdelendiginde farkli görüsler tepkiler v.s ile karsilasabiliriz kuskusuz. genelde hep arka planda tutulmaya çalisilan bir konu olmakla birlikte ben insani açidan bakabiliyorum masumane:))

  hatta öyle arka planda tutulmaya çabalaniyorki durum, bu alanda çalismalar yapmak isteyen insanlar, escinsellik ne bir hastaliktir ne bir normalliktir diyememekle birlikte, homofobik olarak etiketlenecekleri için insanlari bilgilendirmek amaçli arastirma dahi yapamiyorlardir diye düsünmekteyim nacizhane…

 2. deliseyimm yorum için çok tesekkür ederim. Transeksüellere deginmenede ayrica sevindim. gerekli bir çok açiklamayi yapmissin cesurca, herkes bu cesareti gösteremiyor nedense 😉 bu nedenle seni ayrica takdir ediyorum….insan var okyanuslar kadar derin, insan var kurumaya yüz tutmus bir nehir….

  yazinin öz temasi aslinda escinsellik degil, bu konuya zaten bir yazida deginmistik, bu yazinin öz temasi bisexüellik ve ülke insaninin tezatligi. bilmeyenler için söylüyorum bisexüellik (escinsel olmadigi halde sapkinlik duygusuyla escinsellerle günü birlik iliski kuran) demektir. escinsellikte nefret eden ülkelerde iran ilk sirayi alirken türkiye 3. sirada (bu istatistik sonucu), ama bisexüellikte hollanda basi çekerken türkiye 7. sirada.

  yazinin öz amacida bu tezatlik. bakin annemin çok kullandigi bir özdeyis vardir "insan en fazla kendinde olmayandan söz eder" der hep. bu sözden yola çikarak escinsellik konusunda en yüksek sesi çikan insanlara hep süpheyle bakmisimdir. acaba ne dokundu bu kadar diye. bisexüel insanlar escinsellerden en çok nefret eden insanlar bir de….

  hetero bir insan escinsellerle beraber olup, keskin surlarla ayrilan iki dünyayi bulamaç haline getirip, kendi sebeb oldugu bu bulamaç dünyayida yine kendisinin elestirmesi bir tuhaf. bütün suçuda escinsellere atarak. escinselligin bugün bu kadar kötü anilmasinin (daha dogrusu anilamamasinin), yanlis aksedilmesinin, bu önyarginin tüm suçu bisexüellere aittir kanimca.

  iki farkli dünya var ortada, 3. cinsin yatak odasina hetero alemden insanlar girmeye ugrasmassa sayet ortada var olan sapiklik ta ortadan kalkacaktir. günah keçiside 3. cinsi suçlamasin kimse…

  isin dini boyutuna gelirsek, kuran-i kerimde geçen lut kavminin helak olusu konusu, bakin yaradan kuran-i kerimde diyor ki;

  "siz gerçekten karilarinizi birakip erkekleremi gidiyorsunuz, siz gerçekten sapkin bir kavimsiniz"

  hz. muhammedin olay ile ilgili hadisi de söyle ;

  "her kim lut kavminin yaptigini yaparsa, bilinki lanetlenmislerdir"

  kuran-i kerimi istediginiz sekilde anlayabilirsiniz ama bir cümleye dikkat edin, "siz karilarinizi birakip, erkekleremi gidiyorsunuz" yani burada lanetlenen kavim, dogustan gelen escinsel bir kavim degil, sapkinlikla erkeklere yönelen bisexüel bir kavimdir…kuran-i kerimde escinseller hakkinda bir hadis yok. benim dini vaaz verecek surette bir bilgim yok dini konularda ama sunu biliyorum ki iyi okursaniz eger lanetlenenlerin bisexüel oldugunu görüceksiniz. asirlardir süre gelen bu haksisligin sebebi olan, gerçekten sapkinlik içinde olan bisexüel insanlar, yaradan affedermi bilmem ama 3. cinsiyetin bu insanlari affetmeyecegini biliyorum….

  insan var duygulari sivi haldedir, açiktir, okur, bilgilenir, savunur haklari, insan vardir duygulsari kati haldedir belli bir kalibi vardir, o kalibi öyle benimsemistir ki cesareti yoktur o siniri geçmeye gördügü köyle yetinir, insan vardir duygulari gaz halindedir mütereddit konumdadir bu insanlar sadece seyrederler h,iç bir sekli ve kalibi kabul etmez ama red'de etmezler. sizin duygulariniz hangi hali kabul eder bilmiyorum ama benim duygularimin sivi oldugunu bliyorum…

 3. Kur'an'a göre de yasak olan aile içi ve akraba içi cinsel iliski, Kur'an'da "sapkinlik" olarak nitelendirilerek Kavim içerisinde sürekli yapildigi belirtilen durumdur. Lut peygamberin gönderildigi kavmin erkekleri, yolda geçen diger erkeklere tecavüz etmekteydiler ve de herkes birbirine ve kendi ailesine tecavüz etmekteydiler. Kur'an'a göre; bu tür sapkinlik ilk defa bu kavim içinde görülmüstür. Ilah Lut peygamberden kavmini uyarmasini istemis ve uyarmis, kavim Lut peygamberi umursamamistir. Bu yüzden ilah Lut peygamberin ailesiyle sehirden uzaklasmasini istemis ama; uzaklasirken Lut peygamberin esi'de Lut kavmi'yle yok edilmistir…

  okuyun aradaki farki bakalim farkedebilecekmisiniz, sonra en masumunuz yerdeki tasa uzanirsiniz…zetthdark…

 4. Ilginç bir yaklasim basarili bir arastirma….

  aslinda bu dünya herkese yeter ne gerek varsa dislamalara yada baska seylere hepimiz ayni Allahin kullariyiz.ve hepimizin gitcegi yer ayni!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here