Içinde Bulundugumuz Çagdas Sanat Nereye Gidiyor?

4
325

NEREYE GITMIYOR KI?

Sanat 21. yy.da burjuva kesim için mi yer aliyor? Kitaplar bile ates pahasi?

Seker Ahmet Pasanin o güzide eserleri her biri evlere kapatilmis nice seyirlerden uzak.

Zaten sanat sürekli yenilenen bir sey degildir. Biz bu görüsü barindiriyoruz. 21. yüz yil sanati sürekli yeni olmali ve egzantrik seyler yapilmali gibi görünüyor.

Yüzyilin ilk yarisinda sanat , okuma ve dinlenmeye yönelik bütün etkinliklere egemendi. Beethoven, Chopin, Raphael, Da Vinci, Michaelangelo gibi o devirde yasayan ya da yasamayan kisiler dönemin yildizlariydi. Ancak sanatin sürekli yenilenmesi görüsü yanlistir. Çünkü sanatin amaci , sürekli tirmanmak, yükselmek ilerlemek degildir. ” Kendi döneminde yükselen sanatçi yildizdir” görüsü yanlistir. Çünkü, örnegin Van Goghun degeri çok sonradan anlasilmistir. Ne zaman eser vermis olurlarsa olsunlar, izleyici doyuran, topluma hizmet eden Yasar Kemal (Orta Direk romani) gibi, eserleri çok sonradan anlasilan Michaelangelo, Da Vinci, Hugo, Dickens gibi sanatçilar ve daha niceleri, gerçek sanata imza atmis öncülerdir.

Peki 21. yy.da modern sanat anlayisi var midir?

Ikinci Dünya savasindan sonra modern çag çökmüs, ve 1920’lerden sonra çagdas sanat her adimda geriye dogru ilerlemistir.

Modern Çag sanatta çekiciliginin büyük bir kismini 20. yy.in sonlarinda kaybetmistir. Simdi kullanilan post modern sifati bu gerilemenin sadece bir tek yetersiz örnegidir. Mimaride, mobilyacilikta, modada, resimde, edebiyatta, heykel ve müzikte gerçekte modern ve çagdas sonuncu on yildi. Çagdas sanatin destekçileri ve kuruculari o zamandan beri onun sürekli çürümekte ve ufalanmakta olan biçimleriyle yasamaktadir.

Konumuza gelince, içinde bulundugumuz çagdas sanat nereye gidiyor?

Nereye gidemiyor ki? Kim nereye çekerse oraya gidiyor, Genç nesil sanatta dikis tutturamiyor, kendilerine bir yön verilemiyor, sanat esittir para gözü ile bakiliyor. Sizce çagdas sanat nereye gidiyor? Veya sizce çagdas sanat diye bir sey var mi?

21. yy.da parasi olan sanati hak eder, olmayansa televizyondan veya sanat dergilerinden olani biteni seyreder. 20. y.y da öyle ahim sahim bir müzik eseri dinleyeniniz var mi? Yoksa piyanistler hala Beethoven’den mi çaliyor? Ressamlar çok güzide eserler veriyorlar da biz mi göremiyoruz?

Içinde bulundugumuz çagdas sanat nereye gidiyor? Aslinda komik bir soru? Türkiye Çagdas bir Ülke ama Çagdas sanati olmayan bir ülke. Sanata ve sanatçiya önem verilmeyen bir ülke. Konya hakkinda ki sanatçi izlenimimi sorarsaniz, orada imam olun çok dikkat çekersiniz ama taninan ve degerli bir ressam olun dikkat çekmezsiniz.

Sanat Neden Ilerlemiyor Diye Kendimize Sordugumuzda Hemen Su Cevabi Düsünmeden Verebiliriz: Sanatin Kitlelere Inememesinin Baslica Nedeni, Sanatin Belirli Siniflarin Çikarlari Için Kullanilmasidir. Parayi Veren Düdügü Çalar Hesabi Burjuva Kesim Sanati Evlerine Hapsetmislerdir…

Sanatin Güzel Oldugu Kadar Külfetli Oldugunu Da Kabul Ediyoruz, Yalniz Bu Külfet Sanati Saptirarak Çok Paralar Kazanmak Ugrunda Sanati Kirleterek Çikartilmamalidir.

Son söz olarak: Vallahi, Modern Sanat Anlayisi, Modern Çag 20.yy.in sonlarinda bitmistir. 1920lerden sonra bir on yil kadar daha sanatçilar kendilerini gösterdikten sonra, yok olmaya yüz tutmuslardir. Biz de onlarin döktügünü topluyoruz su anda..

Yazan: Lütfü Sener

4 YORUMLAR

  1. Ben o kadar kesin hükümlü olmaya karsiyim üstadim.
    Lakin modern sanatin halk için olmadigi gibi bir kani toplumun genelinde var sanirim. Bu da yazinizi bir nebze de olsa hakli çikariyor galiba?

  2. Yok emreiyorum ahu, okuyun be kardesim, okuyun…

    Dogruyuda yanlisida okuyun :))

    Ayirt etme kavramlarimiz gelissin, birinin pesinden sürüklenmeyelim:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here