Iliskiler Için Takim Çantasi – Nasil Ve Neden Asik Oluruz? Bölüm 4

1
263
Bazen birlikteliklerimiz bitsede ayrildigimiz kisileri düsünürken buluruz kendimizi. Zamanla görüntüleri kaybolur gider. Geriye sadece aska duyulan hayranlik kalir.
 
Insanin asik oldugunda, o kendinden geçis halini çok ilginç bulup kendimize sorular sorariz. Bilim bu duruma nasil bir çözüm sunabilecegini biliyor mu? Ask nasil sevgiye dönüsüyor acaba? Bir ask sonsuza kadar sürer mi? Neden çok sayida iliski basarisizlikla sonuçlaniyor? Basarisizligin nedeni ne? Sürekli mutlu olan çiftlerin sirri ne?
 
Çiftler konusunda yapilan arastirmalar psikolojinin en önemli dallarindan biri haline geldigini sasirarark biliyoruz artik. Bu arastirmalar bize sadece kendi davranislarimizi daha iyi anlama konusunda yardimci olmuyor, karsimizdaki insana empati yapma becerisine de sahip olabiliyoruz. Baska türlü ifade edecek olursak ask ögrenilmiyor, ama sevgi belki bir dereceye kadar ögrenilebilinir.
 
Psikolog ve matematikçi John GOTTMAN, Seattle, Washingtonda yillardir sistematik bir biçimde evli olan çiftleri inceledigi bir sevgi laboratuvari kurmus. Önce mutlu çiftler, sonra da evliliklerini bitiren çiftlerle yüzlerce gözlem yaptiktan sonra, evliligi, yada iliskiyi bitiren bes davranis biçimini saptamis. Bunlara “mahserin atlilari” adini vermis.
  • Elestiri,
  • Savunma,
  • Asagilama,
  • Geri çekilme,(umursamama)
  • Güç gösterisi (siddet)

 

Bunlardan bir tanesi ve ya bir kaçi size tanidik geliyor mu? Saniyorum insanin kendi deneyimleriyle kiyaslamadan bilimsel verileri incelemesi pek mümkün degil.
 
Insanin kendi zayifliklarina dikkat çekilmesi, onlari onlari her zamankinden daha iyi fark etmesi her zaman keyifli olmayabilir. Lakin gerçekleri göremedigimiz süre içinde ne kendimizi ne de iliskilerimizi korumamiz mümkün görünmüyor. Ve insan görünmez bir düsmana karsi savasamaz.
 
Iliskiler konusunda arastirma yapan Gottman, incelemeleri sirasinda bir kavgayi bile birbirini incitmeden hatta bunu saka gibi göstermeyi bilen sürekli mutlu çiftlere rastlar. Onlar bunu nasil yapiyorlar? Ortak mutluluklarinin formülü nedir? Onlar bir melek degil  sadece sevginin bir kaç kuralini özümsemislerdir. Ve bu kurallar en az sevgi kadar evrenseldir. En önemlisi ise “ben” degil “biz” duygusudur.
 
Insanin elinde küçük bir takim çantasi olmalidir. Içinde yapilmasi gerekenler, biraz sorumluluk, empati, sevgi, saygi, anlayis gibi yapilmasi gereken bir kaç küçük basari anahtarlari bulunmalidir. Yapilmasi gerenkeni sadece insanin kendi yapabilir… 
 
Ayse ÖZEN
 

1 YORUM

  1. "En önemlisi ise "ben" degil "biz" duygusudur"

    dogru karsindakininde en az senin kadar ayni haklara sahip oldugunu bilmek ve kabullenmek.

    ve onunda senin yasam zincirinin bir halkasi oldugunu bilmek , karsindakinin senin aynan oldugunu sana karsi yapilmis gibi görünen bir davranisin kaynaginin aslinda sen oldugunun farkindaligi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here