Ilk Kadin Türk Halk Müzigi Solisti ve Ilk Kadin Sef Neriman Altindag Tüfekçi Vefat Etti!

5
271

https://www.renklidergi.com/upload/20090205031445653.jpg83 yasinda hayata gözlerini yumdu…

1926 dogumlu Tüfekçi, 16 yasinda stajyer sanatçi olarak Ankara Radyosuna girdi. Halk müziginin bagimsiz bir dal olarak ayrilmasindan sonra, bu ihtisas dalini seçen ilk sanatçi olan Neriman Altindag Tüfekçi, 1957 yilinda Kadinlar Korosunu kurup yönetti. 1959da Istanbul Radyosuna geçen Tüfekçi, burada Yurttan Sesler Kadinlar Korosunu kurdu. Güçlü sesi ve yorumunun yani sira en genis repertuara sahip sanatçilardan biri olan Tüfekçi, yüzden fazla da derleme yapti.

 

Sanat yasami boyunca çesitli görevler üstlenmis olan Neriman Altindag Tüfekçi, repertuarinda yer alan tüm ögelere ait türkü ve özellikle uzun havalari aslina ve yöre üslubuna uygun yorumuyla solist olarak büyük basari ve ün kazanmistir. Zamanin akademik egitim veren tek kurulusu olan Ankara Radyosu’nda olusturulan büyük jürilerce yapilan sinavlari üstün basari ile kazanarak ; Ilk kadin solist, Ilk kadin ögretmen, Ilk kadin sef ve bugüne kadar Halk Müzigi dalinda verilen ilk ve tek kadin artist-ögretmen unvanlarina layik görülmüstür. Hançere özelligi ve sesinin genisligi yani sira çok titiz çalismasi onun, gerek uzun havalar gerekse kirik havalar konusunda en genis repertuara sahip Halk Müzigi sanatçisi olmasini saglamistir. Yüzden fazla derlemesi bulunan Neriman Altindag Tüfekçinin Nida Tüfekçi ile birlikte yazdigi “Memleket Türküleri” adli bir de kitabi vardir.

Gerek sef ve gerek solist olarak çesitli radyo ve televizyon konserlerinin yani sira, Japon Kültür Bakanliginin özel davetlisi olarak Tokyo ve Isikavada açiklamali konserler vermistir. Ulusal ve Uluslararasi kongre, rostrum ve sempozyumlarda çesitli bildiriler sunan Neriman Altindag Tüfekçi, Halk Müzigi ile ilgili degisik konularda konferanslar vermistir. Bugün Halk Müziginin ön siralarinda yer alan sanatçilarin çogu onun ögrencileridir.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here