Ilk Teleskobum – Her Ilkögretim Okuluna Bir Teleskop Kampanyasi

1
230

Sevgili gökyüzü tutkunu dostlarimiz merhaba,


Mart 2010′da 81 ilde en az bir ilkögretim okuluna teleskop kazandirilmasi için yola çikmis idik. Bu zaman diliminde 4 okulumuz teleskop sahibi oldu. 3 ayri ilde 3 okulumuz daha önümüzdeki aylar içinde teleskop sahibi olacak.

Lakin gökyüzüne açilan pencerelerimizin sayisinin artmasi amaci ile yolumuzda yeni sponsorlara ihtiyacimiz var. Bu vesile ile projemizi anlatan bir dosya hazirladik. Bir kurumda çalisiyor iseniz o kurumun ilgili/yetkili kisilerine bu dosyayi ulastirabilirseniz bir sey kaybetmeyiz, en azindan belki ilgilenecek yeni kurumlar bulabiliriz diye ümit ediyoruz. Ay’a gidecek daha çok yolumuz var. Bir adim da siz atabilirsiniz.

Tanitim dosyamiza bu link üzerinden veya asagidan ulasabilirsiniz.

 
Nurcan Örtügen Gök Hakkinda:

Rahmetli babam küçükken bizi Bakirköy’ün tek meshur sinemasi olan Sinema 74′te E.T. filmine götürmüstü. Vizyon yili:1982. Herhalde 6-7 yaslarinda olsam gerek. O filmden mi çok etkilendim bilinmez, çocuklugumdan beri hatta hala daha istedigim tek bir sey vardir; Fezanin derinliklerine gitmek ve oradan Yerküre’ye bakabilmek.

Büyüyünce ne olacaksin diye sorduklarinda verdigim cevap “Astronot” olurdu. Kiz çocuklari babalarindan bebek isterken ben teleskop isterdim.

Üniversite çagina geldigimde ise Türkiye’de astronot olamayacagimi anlayarak ama yine de gökyüzüne olan sevdamdan vazgeçmeyerek F-16 pilotu olmak istedim. Hava Harp okulu o zamanlar ÖSS ile ögrenci aliyordu ve puani 150 idi. 148 puan almistim. Tabi maddi manevi imkansizliklar sebebi ile tekrar bir sene daha bekleme lüksüm yoktu. ÖYS’den sinava girdim ve Mimar Sinan Üniversitesi Istatistik Bölümü’nü kazandim. Akabinde Istanbul Üniversitesi Isletme Iktisadi Enstitüsü’nde Isletme master’i yaptim. 2 yil bankacilik tecrübesinden sonra Bilgi Teknolojileri dalinda çalismaya basladim. 12 sene boyunca Bilgi Teknolojileri Sistem Arastirma Gelistirme ve Proje Yönetimi konusunda görev yaptim.

Bunca sene gökyüzü hep içimde idi. Bir gün, ben oralara gidemiyor olsam da onun bana gelmesine engel olan yok ya dedim ve bir teleskop satin alarak amatör olarak gökyüzünü gözlemlemeye basladim. Lakin teleskoplar hakkinda daha fazla bilgi edinmek amaci ile teleskop yapmaya karar verdim ve Istanbul Kültür Üniversitesi’nin düzenlemis oldugu II. Amatör Teleskop Yapim Çalistayi’na katildim.

Burada teleskop yapmayi ögrendim ve evde de teleskop yapimina devam ettim, ediyorum, halen ögreniyorum. Ögrendigim bilgileri Feza Maceralari adli blogumda yaziyorum. Gökbilim sevgisini olabildigince çok genis kitlelere ulastirmak, Amatör Teleskop Yapiminin yayginlasmasi amaci ve gelecegimizin emanetçisi çocuklarimizin astronot olma hayallerinin gerçege dönüsebildigi bir gelecek ugruna, yaptigim ilk teleskobu sosyal sorumluluk bilincinde bir okula hediye etmeye karar verdim. Böylece ilkteleskobum.org’un temelleri atilmis oldu.

Projenin ilk adimi ‘Hayalimdeki Uzaya Ilk Adim’ için bir resim yarismasi düzenlemeye karar verdim ve Mayis 2010 tarihinde Esenler Kazim Karabekir I.Ö.O. teleskop sahibi olan ilk okulumuz oldu. Bu yarisma tamamen kisisel bütçelerim ve gönüllü dostlarin destekleri ile yürütüldü. Bu sebeple ilk olarak Istanbul il sinirlari dahilinde düzenlendi.


Türkiye’nin her ilinde en az bir okulun teleskop sahibi olmasi ise baslica hedefim. Bu sebeple projeye destek olmak isteyen gönüller bulmaya çalisacagim. Artik sonrasi, teleskop sahibi olan okullarda hayalleri ve ufuklari açik olan, her biri ayri paril paril parlayan ögrencilerimiz ve onlari yetistiren degerli ögretmenlerimize kaliyor.

Projenin Temel Ilkeleri ise;

Çocuklarin bilim dünyasina katkida bulunabileceklerini fark ettirmek,
Gökbilimi küçük yastan baslayarak çocuklara sevdirmek,
Gökbilimin yasamin bir parçasi oldugunu göstermek,
Bilim alaninda yaraticiligi artirmak,
Toplumun genelinde bilimsel bilincin gelistirilmesi, bilim egitiminin iyilestirilmesi ve desteklenmesi,
Gökyüzüne ve dolayisiyla dogaya olan ilginin ve merakin artirilmasi ve
Herkes için bilim felsefesidir.
Uzay çagina gelmis olsak dahi ülkemizde çocuklarimizin astronot olmasi hala hayal. Onlarin hayallerinin gerçege dönüsebildigi bir gelecegi sekillendirebilmek ugruna ve ‘Herkes için bilim’ felsefesinden hareketle Haziran 2010 itibari ile profesyonel is hayatima nokta koyup kendimi tamamen amatör gökbilimine adadim.

Ilk Teleskobum projesi ile çocuklarimizin hayallerindeki uzaya ilk adimi atacaklarina inaniyorum. Bugünden ilk adimi atacak çocuklarimizin, gelecekte onlari gerçek uzay yolculuguna çikarak uzay araçlarini insa etmelerine olan güvenim ise sonsuz.

Aslinda her birimiz bir bilim insani olarak doguyoruz. Çevremizdeki her seyi arastiriyor, merak ediyoruz. Lakin büyüdükçe bundan uzaklasiyoruz. Einstein’in da dedigi gibi her bir küçük merak tohumu toplumun kendisi tarafindan eziliyor. Ilk Teleskobum projesi ile bunu yikabilecegimize inaniyorum.

Bir insana dokunmanin, bir yildiza dokunmaktan daha güç oldugunu düsünüyor, yildizlara dokunabilen bireylerin insanlara dokunmada, baris ve sevgi dolu bir gelecek olusturmada rol oynayacagina inaniyorum.

Destegini esirgemeyen basta esim Koralp Gök, 4 yasindaki oglum Altug Kagan Gök (teleskop yapimindaki biricik minik yardimcim), Prof. Dr. Ethem Derman, Prof. Dr. Üstün Dökmen, ATM Türk kuruculari Basar Titiz, Barbaros Kurt ve Ugur Ikizler, Serkan Yildiz, I.Ü.F.F. Amatör Astronomlar Kulübü üyeleri Yeliz Aksoyu, Bahar Ünsal, Süleyman Fisek  ile beni hiç yalniz birakmayan yildizlar kadar çok olan tüm dostlarima ayri ayri tesekkür ederim.

Yolumuz aydinlik, gecelerimiz yildiz dolu olsun.

Sevgiler, saygilar.

Nurcan Örtügen Gök

Amatör Gökbilimci
 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here