Ille de Hayat – Elif Gamze Bozo

8
413

“Cam kemik” hastasi 25 yasindaki Elif Gamze Bozo, “Ille de Hayat” adini verdigi ilk siir kitabini çikarmanin heyecanini yasiyor.
Yazdigi makale, deneme ve hikâyeleri bir kültür dergisinde yayimlanan Bozo, engellilerin sorunlarina yönelik bir internet sitesinin de editörlügünü yapiyor.
Bozo, ilkokul ikinci siniftan itibaren siir, hikâye, makale yazmaya basladigini, bu sayede hayatinin degistigini söyledi.
Dogustan “cam kemik” hastasi (kemiklerde kolay ve sik kirilmanin yani sira mavi sklera, dis bozukluklari ve isitme bozukluklarinin da birlikte görülebildigi bir hastalik) oldugunu, ancak bunu dert etmedigini anlatan Bozo, “Hastaligim hiç disari çikamayacak bir durumu gerektiriyor. Ama ben hiçbir zaman bu gerçegi kabul etmedim. Her zaman bir seyler üretmek istedim” dedi.
Ilkokulu Osmaniyede bitirdigini, ortaokula ise Ankarada gittigini belirten Bozo, saglik sorunlari nedeniyle liseye kayit yaptiramadigini, bu durumun kendisini yildirmadigini ifade etti.
Açik liseden mezun olduktan sonra üniversite sinavina girerek Açikögretim Fakültesi Halkla Iliskiler bölümünü kazandigini anlatan Bozo, sözlerini söyle sürdürdü:

“Çocukken annemle babama kizdigimda mektup yazarak duygularimi ifade ederdim. Yemek masasi altinda oyunlar oynarken hikayeler yaratmaya basladim. Yazi yazmaya yetenegim oldugunu bu sekilde kesfettim. Ayrica kitap okumayi çok seviyorum. 17 yildir siir, makale, deneme ve hikaye yaziyorum.
Üniversite sinavina hazirlanirken, bir kültür dergisine siirimi göndermistim. Siiri çok begendiklerini ve yayinlamak istediklerini söylediler. Daha sonra devaminin gelmesini istediler. Bende bir iki defa siir ve makale gönderdim onlar da yayinlandi.”

Engellilere yönelik bir internet sitesinde çalistigini ve haberlerinin burada yayimlandigini belirten Elif Gamze Bozo, “Cüneyt Özen ile kurdugumuz bu internet sitesini kapatmak zorunda kaldik. Ne engellilerden ne de toplumdan yeteri kadar ilgi göremedik. Bu sirada, bir kültür dergisine arada sirada kültür haberleri yapiyordum. Daha sonra bir gazetede de haber yapmaya basladim” diye konustu.
Güncel konulari takip etmek ve engelli sorunlarini gündeme getirmek için baska bir haber sitesi kurduklarini kaydeden Bozo, söyle devam etti:

“Engellilerin sorunlarini yansitmak için kurdugumuz haber sitesi ile 8 binden fazla okuyucuya ulastik. Videolu haberler de yaptik. Halen burada editörlük yapiyorum. Engelli arkadaslarimizin da görüslerine yer veriyoruz sitemizde. Arastirma haberlerini güncelleyip yorumlayarak yansitiyoruz. Su anda özel bir televizyonda montaj yapiyorum. Habere gitmek benim için biraz zor oluyor engelimden dolayi. O nedenle montaj yapmak daha kolay oluyor.”

Bozo, Ankara Fotograf Sanatçilari Dernegine (AFSAD) üye oldugunu, fotograf çekmeyi de çok sevdigini ifade etti.
Siirlerini bir kitapta toplamayi çok istedigini, bunun için 3,5 yil bekledigini ifade eden Bozo, “Çok zor çikan bir kitap oldu. Uzun süre yayin evleri ile ugrastim. Sonunda Alaattin Topçu ile tanistim ve kitabimi çikardim. Kitabimin ismi Ille de Hayat yegenimin adi da Hayat, ondan esinlendim. Kitabimda 37 siir var. Ayrica kendi çektigim fotograflara da kitabimda yer verdim” dedi.
Hastaliginin kendisi için engel olmadigini, hayata “kalemiyle” tutundugunu dile getiren Bozo, sunlari söyledi:

“Hayata borçlu oldugumu düsünüyorum. Hayat, anlamiyla güzel, acisi ve tatlisiyla. Engellilerin söyle bir aci tarafi var, egitim alamadiklari ve aile kabul edemedigi sürece toplumda tecrit ediliyorlar. Aile ve egitimin önemli oldugunu düsünüyorum ve her yerde bunu vurguluyorum. Engellilerle ilgili yaptigim her haberde bunu dile getiriyorum.
Engelli olmak hayatin bittigi anlamina gelmiyor. Bu sekilde yasamayi kabul edip, çok seyler yapabiliriz. Durusumuz bile bir mesajdir aslinda topluma. Daha fazlasini üretmek için çalismaliyiz.”

NACIZANE BÖYLE UFAK BIR DESTEKTE BULUNMAYI HER INANÇLI BIR TÜRK VATANDASI GIBI BOYNUMUN BORCU BILDIM.

SAYGILARIMLA…

 

8 YORUMLAR

  1. evet ben sahsen nacizane bu sekilde elif hanima destegimi göstermek istedim kendisi bazi konularda fiziken engel tasiyabilir ama ruhu besbelli hiç birzaman engeller karsisinda yilmamis. Benim için sosyal sorumluluk içeren bir durumdur bu konu!

  2. rica ederim çok da iyi yapmissiniz, sagolun, varolun. Fotografla ilgilinen biri olarak yazdim yorumu. AFSAD a da üyeymis, bir fotografini çekcek kimse yok muymus? Internetteki fotograflari fiziksel durumunu daha da kötü göstermis. Baska da hakkinda fotograf olmadigi için hep ayni kare kullanilmis.

    En azindan kitabui için daha güzel bir fotograf çalismasi yapilabilirmis bana göre… Burada olsaydi eger seve seve çekerdim fotograflarini kitabi ile birlikte verdigi pozlar esliginde…

  3. hayata kalemiyle ve yasam sorumlulugu ile tutunanlara selam olsun:) sizede tesekkürler @katil – maktul, Elif hanim ile tanistirdiginiz için…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here