Internet Girisimleri ve Para Ihtiyaci? – Internet Girisimciligi Için Kilavuz

1
302
Fikrim var ne yapmaliyim noktasinda tikanmis bir çok girisimci adayi ile ilgili haberleri okuyoruz. Haberler de genel olarak varilan noktalar ahkam kesen uzmanlarin kendilerine özgü dogrularinin dikte edildigi bir takim çikmazlar.

 

Taklit internetin büyümesinde ki en büyük ve ana sebeplerden biri iken çikip birileri ilk, dogru ilk gibi yapilmisi denemeyin kavramlarini tekil ve essiz olmanin anlamlarini ortaya atiyor peki ya rekabet, ya yenilikçilik.

 

Projeniz de illa ilk olmak zorunlulugu hissetmeden mevcutlarin ötesine geçebilmek becerisine sahip olabilmek ilk yapilmasi gerekenlerden biri, artik salt özgün diyebilecegimiz daha önce hiç düsünülmemis fikirlerin olusumu son derece zor, bir çok proje de girisimler görüyoruz, benzerlikler ve kesisim kümeleri ile projeler birbirlerini besliyor.

 

Fikirlerin bu noktada yapilanmasini yapabilirseniz isiniz girisim cesaretinize göre devam edebiliyor veya edemiyor. Insanlarin en çok param yoktu yapamadim acizligi ile projeden kaçmalari girisimden uzak kalmalari fikirlerin fikir olarak kalmasina sebep oluyor.

 

Peki bu gerçekten dogru mu? Bir internet projesinin mutlak parasal çözümleri olmasi mi gerekli?

 

On yillik girisim hayatimda giristigim bir çok proje de temel ihtiyaç kesinlikle para degildi. Önemli olan konulara hakim olabilmek, projenin insanlar ile etkilesimini saglamak, markalasabilmek, konusulabilmek ziyaret edilebilmek noktasinda çözümleriniz varsa parasiz da projenizi hayata geçirip gerçek hayatta projenin kendisini beslemesi tabi ki mümkün,

ki gerçek basariya ulasan tüm projeler de parasal destek olmadan projenin hayatta kaldigini ve kendisini besledigini görüyoruz. 

 

Hayatta kalacagina inandiginiz projelerinizi, ahkam kesen uzmanlarin laflarin dan uzak hayata geçirin korkusuzca projenizi kodlamaya baslayin ve asla para olmadan olmaz demeyin, bilginizi gün isigina çikardikça daha bir cesaret ile basarinin hizla geldigini göreceksiniz.

 

Artik bir web sitesinin yayininin son derece ucuz hosting fiyatlari ile gerçeklestigi dönemlerre geldik, fikirlerinizi beyninizden çikarip para ihtiyacinizi en son noktada “büyüme ile gerekli olacagini bilerek” projelerinizi hayata geçirin, kaybedecek tek sey harcayacaginiz zaman olabilir ki basarisiz dahi olsaniz, sebepler konusunda elde edeceginiz tecrübe inanilmaz olacaktir.

 

Para bir isi yapmak için en son ihtiyaciniz olacak degerdir, önemli olan baslama cesareti ve zamanla gelecek tecrübenin siz de olmasidir. Girisim bisiklete binmek gibidir, korkunuz ilk düsmenize kadar sürecektir zaman size düsmeden bisiklet sürmeyi ögrettikçe ulasacaginiz manzaralar gerçekten çok güzel oluyor.

1 YORUM

  1. tesekkürler sevgili @ozyasar. Harika bir yazi olmus.
    15 Girisimcinin Açiklandigi Etohum Toplantisinin Ardindan http://urlal.com/dvt adli yazimda benim de vurgulamak istedigim buydu.

    Diger taraftan Sadenetwork.com ve istirakleri de bu konuya verilebilecek en güzel örneklerden biri bence. Hal- hazirda maliyetlerimizi sürekli cebimizden karsiliyoruz. Tabi ki bunu da ideallerimiz, hayallerimiz dogrultusunda yapiyoruz. Ve bundan da gurur duyuyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here