Internetde Saglik – Internet ve Saglik

2
307

Internet hayatimizda birçok alana girdigi gibi; hayatimizda yeri ve önemi büyük olan saglik alanina da yer vermistir. Bu alanda internetin bizlere sundugu hizmetler oldukça iyi. Ücretsiz danismanlik hizmeti veren doktor ve kliniklerle internet ortaminda tanisip basit sorunlarimizin üstesinden gelebiliriz. Hastaliklarimizin teshislerini bulmaktan bahsetmiyorum, doktora gitmeye üsendigimiz, teshis koymayi gerektirmeyecek, canimizi sikan ufak sorunlar ile ilgili bilgilenmek istedigiz saglikla ilgili konulari danismak gibi.

Eger Ingilizceniz varsa is daha da kolaylasiyor çünkü uluslar arasi web siteleri birçok alanda oldugu gibi saglik alaninda da profesyonelce hazirlanmis. Aslinda yerli siteler de fena sayilmaz ama uluslar arasi sitelerle de boy ölçüsemez.

Yerel internet sitelerinde gördügüm kadari ile kadin ve çocuk hastaliklari üzerinde daha fazla durulmus. Sitelerde bulunanlarin çogunlugu da bayanlar Bu durumu söyle de yorumlayabiliriz “kadinlarin aile içerisinde ilgili kisi konumunda olmasi, gerek eslerinin saglik problemleri gerekse çocuklarinin saglik problemleri üzerinde, onlardan daha fazla durmaktadirlar.”

Bu tarz saglik siteleri para kaynagi olarak görünmüyor, isin bu açigini ilaç sektörü kapatiyor. Yani eczaneler bu konuda daha sansli. Internet üzerinden satisa sunulan ilaçlar çok büyük miktarda olmasa da bir kazanç kaynagi gözü ile görünüyor.

Yaptigim arastirmalarda 2003 yili için hedeflenen ilaç satis miktari 973 milyon dolardi fakat beklenilenin üstünde degerlerle karsilasildi. Günümüz kosullarina 2007 ye uyarlarsak ve teknolojinin bu zaman içerisinde gelistigini düsünürsek suan ciddi bir boyuta varma ihtimalini sizler göz önünde bulundurun.

Saglik sitelerinde doktorlar birebir bilgi veriyorlar fakat kesinlikle teshis koymuyorlar. Belki ilerleyen teknolojik zamanda bu bile mümkün olabilir, teknoloji her geçen gün daha büyük gelismeler buluyor.

Sizlere bir siteden gözlemlerimi aktarayim. Yerel bir sitede (tabi bayanlara agirlik verilmis) hamile bayanlar için bebeklerin haftalik gelisimleri verilmis. Ne kadar hos degil mi! “Gizemli bahçe de bulunan sevgi tomurcugunuz” un göstermesi gereken gelismeleri, hamile bayanlarin karsilasabilecegi genel problemler ve annelerin duygularina yer verilmis…

 

Tabi bu gelismeler güzel hosta. Bir de bu saglik sektörünün internetten olmasini su istimal edenler olacaktir belki de suan söz konusu olmustur. Her olayin bir iyi yönü varsa mutlaka kötü yönü de çikar, düsünce bu engel olunamaz. Biz internet kullanicilarina düsen görev; suan ki teknolojiyi düsünürsek, kesinlikle internet ortamindan hastaliklarimiza teshis koydurmamaktir. Bunun için dogal yollari tercih etmek.

Alt kisim: Pc Magazin Türkiye – Ocak 2000 – Sayi 74 – Sayfa 173

 

Sanal saglik siteleri niçin yararli?

• Doktorla canli tartisma ve bilgilenme imkani

• Sizinle ayni sorunu olan insanlarla tanisma ve fikir alisverisi

• Bazi sitelerde tedavi ve müdahalenin canli yayini ile çoklu ortam saglik bilgileri yayini

• Chat odalari, soru cevap seanslari, bazi durumlarda ilaç önerileri

• Saglik ürünleri kataloglari

• Saglik personellerinin kendilerini egitmeleri için makale ve basvuru bilgileri

• En son saglik haberleri ve bazi sitelerde günlük talk sovlar

 

Yerli Saglik Sitelerinden Örnekler:

www.docweb.org

www.cocukaile.com

www.astimallerji.com

www.bozkurtsener.com

www.pinarsaglik.com.tr

Yabanci Saglik Sitelerinden Örnekler:

www.betterhealth.com

www.intelihealth.com

www.planetrx.com

www.onhealth.com

www.webmd.com

www.drkoop.com

www.mayohealth.org

http://health.nih.gov/

——————————–
Edit: Renkliderginin ilk zamanlarindan bir yaziya düzeltme geldi ve asagidaki linkler yaziya eklenmeye uygun görüldü.
 
Find Medicare Coverage by State
http://www.ehealthmedicare.com/medicare-plans

Rehab Center Locator by State
http://www.recoveryconnection.org/state-drug-rehabs/

Assisted Living Regulation and Laws
http://www.alfa.org/alfa/ALFA_in_Your_State.asp

Guide to Senior Living: State-by-State Options
http://assistedlivingtoday.com/p/senior-housing/

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here