Istanbul Alarm (S.O.S.) Veriyor! – Istanbul Dünya Mirasi Listesinden Çikariliyor!

5
276

Istanbul’da yapilmakta olan kentsel projelerin yarattigi kültürel, dogal ve sosyo-ekonomik tahribatlar, UNESCO’nun kenti “Tehlikede Olan Dünya Mirasi Listesi”ne almasina yol açacak. 24 Temmuz 2010 Cumartesi saat 18:00′da Istiklal Caddesi – Galatasaray Meydani Istanbul SOS eylemine sahne olacak.
Seyirci kalmayin, katilin…

Facebook Etkinlik Sayfasi

Istanbul Dünya Mirasi Listesi’nden çikariliyor!
Istanbul’da yapilmakta olan kentsel projelerin yarattigi kültürel, dogal ve sosyo-ekonomik tahribatlar, UNESCO’nun kenti Tehlikede Olan Dünya Mirasi Listesi”ne almasina yol açacak!

1 Haziran 2010 tarihli Dünya Miras Komitesi Karar Taslagina göre,

i) Haliç Metro Köprüsü Insaati durdurulmaz ya da proje ile ilgili anlamli bir degisiklik yapilmazsa,

ii) 5366 sayili Kanun’un mevcut uygulamasi durdurulmazsa,

iii) Istanbul Surlari restorasyon projeleri ile ilgili bilgi saglanmazsa,

iv) Marmaray ve Motorlu Araç Geçis Tüneli Projeleri ile ilgili “Çevre ve Sosyal Degerlendirme”ye, “evrensel degerler” ile ilgili  yapilacak bir spesifik degerlendirme de  eklenmezse,

v) Ahsap yapilarin korunabilmesi için çok ortakli bir rehabilitasyon programi gelistirilmezse,

vi) Trafigin Tarihi Yarimada üzerinde potansiyel etkilerini göz önüne alan bir Trafik Mastir Plani hazirlanmazsa,

vii) Insaat ve altyapi projelerinin varligin üstün evrensel degerine etki etmemesi için bütüncül bir çerçeve olusturacak Yönetim Plani uygulamaya konulmazsa,

UNESCO Istanbul’u 2011 yilinda tamamen Dünya Miras Listesinden silmek üzere, 2010 yilinda Tehlikede Olan Dünya Miras Listesi’ne almaya karar verir denilmistir.

Bizler, kentlerimizde bize sorulmadan yapilan, yasam alanlarimiza müdahale eden, kültürel degerlerimizi yok eden, dogal alanlarimizi tahrip eden ve sosyal dislanmalara neden olan bu tip uygulamalara DUR demenin gerekliliginin bilincinde olan kisiler/gruplar olarak, kamusal haklarimiza müdahale eden uygulamalara karsi çikiyoruz.

Haliç Metro Köprüsünün yapiminin durdurulmasi Istanbul’un en azindan “Tehlikede Olan Dünya Mirasi Listesi”nde kalabilmesi için aciliyet teskil etmektedir. Bunun için yalnizca Istanbullular olarak degil tüm dünya vatandaslari olarak harekete geçmeliyiz. Siz de bu çagriya kulak verin ve Istanbul’un elimizden daha fazla yitip gitmesini önlemek için imza atin!

5 YORUMLAR

 1. Bu dergide Istanbul'u seven korumaya çalisan kimse yok mu arkadaslar????

  Alti üstü linke tiklayip üç bes kelime siralayacaksiniz. Belki de bu sekilde birileri önemseyip dikkate alacak yorumlari ve bir kez daha düsünülecek bu kültürel kentin tahribati.

 2. ben yirmibes sene önceleri istanbul belediyesine bir sehircilik planimi bir fikir olarak o zaman götürdüm onlar 0 zaman beni terslediler ve alay bile ettiler bu kodomanlar o zaman.

  ve daha öncede gene 1972 yilida nihat erimin basbakan oldugu dönemde onu törerislerin vurmadan öncelerinde bir bakanliga bir çok çesitli olan sosyal hayatla ilgili konudada bazi planlarimi o zaman bu hükümete gönderdim ve istenirse daha çok seyler anlatacagimida o zaman onlara bildirdim ama bu bana geri geldi sen bu islere burnunu sokma misalinde oldu bu iste.

  yani it ürür kervan yürür misali onlar bizleri daima bi it yani köpek yaparlar ve degil istanbulu onlar bu bütün dünyanin içine ederlerde kimsenin buna aldirdigida olmaz ve olmuyor ve buna iyice inandim derim.

  hani bir söz vardir domuz dövüldügü yere gidermis bu insanlarinda böyle oldugu anlasiliyor siz bu konularda hiç kafanizi yormayin siyonlar bilirler neyi nasil yapacagini.

  onlarin bu dünya getirecegi ne oldugu bilinmeyen bir küresel projeye teslimdir bizler hep bosuna yoruluyoruz derim çünkü ben çok yoruldum bu hususta benim gibi olan digerleride havalarini alirlar derim.

  ama mücadele sarttir ve ölünceye kadar her yeni nesil bu mücadelesinden vaz geçmesinler bir gün kazanacaklar insaAllah ve umutsuzda yasanmaz derim r.ç. selamlar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here