Istanbul Ve Sen – Sen Gidiyordun, Ben Ölüyordum…

0
208

Ben hep siir yazmak istedim sana yazamadim… Çok siir okudum seni anlatan bir kaç kelime bulurum belki diye ama hiç bir siirde, hiç bir özlü sözde sen yoktun. Tarifi yoktu yani bakislarinin, benzeri yoktu güzelliginin ya da ben hep öyle hayal ettim seni kim bilir.

Sen Üsküdar’a benziyordun yangin çikiyordu virane gönül evimin pencerelerinde. Kiz Kulesi gibi erisilmez tarifi imkânsiz bir güzelligin vardi… Ama yok, yok Üsküdar senin kadar alimli degildi… Beyoglu’na benziyordun sen öyle sasaali ve öyle cezbediciydin. Beyoglu sokaklari gibi ve o sokaklar kadar karanlik, o sokaklar kadar tehlikeliydi bakislarin ve o sokaklar kadar aydinlikti yüregin…

Ama yok, yok Beyoglu en azindan sahiplik ediyordu kimsesizlere sen senden baska kimsesi olmayan bana kimsesizligi biraktin oysa… Sen Kadiköy’e benziyordun Moda gibi alimli rihtimdan kalkan gemiler gibi magrurdu durusun… Oysa bütün gemiler hep ben gelmeden kalkardi ya da kalkmak için beni beklerdi bütün gemiler… Buldum, buldum, sen Istanbul’dun büyüktün ve kalbimin en derinindeydin. Istanbul kadar sakin Istanbul kadar hain Istanbul kadar ulasilmaz içinde yasarken bile bir hayaldin. Istanbul gibi kutsal Istanbul gibi fethin zor ama fatihin tek degildi…

Evet, evet sen Istanbul’dun çünkü ne senden vazgeçebiliyordum ne Istanbul’dan bu kadar nefret ederken bile vazgeçilmezdiniz ikiniz de… Sende yesermeye baslayan bütün umutlari Istanbul’da ise seni kaybettim… Istanbul’un sokaklari seninse, beyazlar içinde süslü bir arabayla gidisin öldürdü beni… Ön tarafta evleniyoruz, arkada mutluyuz yaziyordu; sen gidiyordun öyle göz göre göre bir gençligi topuklarinla eze eze sen gidiyordun. Sensizlik vuruyordu kentin sokaklarina dalga dalga hayatin son firtinadaydim sen yoktun. Bu sehirle tek farkinda bu olmustu sen beni ben Istanbul’u terk ediyordum. Sen gülerek ben dudaklarimin arasindaki sigaramin dumanina isyanimi gömerek gidiyordum. Tahta valizime doldurdugum bütün hüzünlerimi de alip gidiyordum.

Sen gidiyordun içimdeki asi çocugu öldürüyordun. Oysa hiç bir suçu yoktu onun o safti o cahil sevmeyi bile beceremiyordu. Asip hüznün daragacina gençligimi, umutlarimi katledip gidiyordun.

Sen gidiyordun, ben ölüyordum…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here