Ivir Zivir Aksesuarlar ve Fonksiyonlar – Fotografa Yeni Baslayanlar Için Kilavuz

7
368

Evet evet bu hafta daha ferah bir konuya deginiyorum. Nasil ki kokos ablalarimiz küpe-kolye meraklisisiysa biz fotograf delileri de bayiliriz malzemelerine.

Bu malzemelerden en önlemlilerinden biri kablo deklansördür. Tabi ilerleyen teknoloji ile bunlarinda uzaktan kumandalari çikti. Peki ne ise yarar bu harici deklansörler? Daha önce bahsetmistik, uzun pozlama demistik, örtücü hizi demistik… Iste o uzun pozlamayla çekilmisKablo Deklansör fotograflarda adami gicik eden bir olay gerçeklesir. Makineciklerimiz çok hassas oldugu için ufacik bir titremeyi hisseder ve “Aha da bak beni titrettin, bende senin fotografini rezil ederim” dercesine bulanik fotograflar çikarir ortaya. Saka bir yana bu flulugu önlemenin yollari var. Birincisi ya zamanlayiciyi ayarlarsiniz ve makinenizin “bip” sesi esliginde geri sayim yaparsiniz (ki ben ilk zamanlar gidip kablo deklansör edinmeye üsendigimden bu yöntemi kullanirdim, modellerimle hep beraber toplu bayginlik geçirirdik) ya da daha sipsak bir çözüm; kablo/uzaktan kumanda deklansör kullanirsiniz.

TripodBir baska olmazsa olmaz malzeme… Tabii ki tripod, nam-i diger üçayak. Net fotograflar için sarttir. Tabi bir de panoromik fotograflarda da çok ise yarar. (Dip Not: Panoromik fotograflar, yan yana ve ya alt alta bazen 2, daha fazla 3 fotografin birlestirilmesiyle olusturulan fotograflardir. Daha sonraki yazilarimda bahsedecegim)

E tabii ki bütün ivir zivirimizi koymak için, makinemizi ve objektiflerimizi darbelerden ve sudan koruyacak bir de özel çantaya ihtiyacimiz var. Parasoley

Parasoleyimiz var bir de… Ben kullaniyor muyum? Hayir, ama özellikle günese karsi çekilen ters isik çalismalarda çok ise yariyor. Görevi ise istenmeyen isinlarin objektiften içeri girmesini engellemek. Kauçuk veya çelikten yapilmis bir borudur aslinda. Dikkat edilmesi gerekilen iç kisminin mat ve siyah boyali olmasidir.UV Filtre

E tabi bütün bunlarin disinda bir de çok ise yarayan filtrelerimiz var. Aslinda gözlemledigim kadariyla “modern aydinlik oda” (yani Photoshop) podyumda boy gösterdiginden beri renkli filtreler pek kullanilmaz olmus (ya da bana öyle geliyor)… Özellikle yüksek daglarda ve deniz kenarinda atmosferden süzülmeyi basaran mor ötesi isinlar daha fazla bulunur. Bu isinlarin objektiften içeri girmesini önlemek için UV filtre kullaniriz. Bu filtremiz ayni zamanda objektifimi toz ve darbelerden de korur.

Polarize Filtre

Bir diger filtremizde Polarize filtredir. Polarize filtrenin en baslica görevi su, cam gibi yüzeylerde olusan parlamalari yok eder. Ondan sonra, gökyüzünün kontrastini arttirir (Dip Not: Kontrast bir fotografin renklerindeki zitliktir. Yani söyle açiklayayim, kontrast arttirildikça renkler daha doygun daha canli olur, kontrast azaltildikça daha solgun bitkin olur. Anlatabildim mi? Hmm.. sanirim anlattim hehe) Bir de bu filtremiz iki kattan olusmaktadir, distaki halkayi çevirdikçe renk doygunlugunu ayarlayabilir veya yansimalarin girisini engelleyebiliriz.

Star FiltreBir de eglenceli filtrelerimiz var ki tatlarindan yenmezler 🙂 . Star filtrede bunlardan biridir. Bazen öyle görüntüler yakalariz ki, muhtesemdir çok güzeldir, fakat kadrajimiza giren sokak lambalari görüntüyü “hasirt” diye mahveder. Iste bu istenmeyen isiklari daha göze hitap eder, ruhumuzu oksar hale getirmek için star filtre kullaniriz, böylece siradan sokak lambalarimiz ve benzerleri yildizimsi tatli bir hava kazanirlar.

Bunlarin disinda center spot filtresi vardir, ki bu filtrenin etkisine aslinda yapanci degiliz. Googlein Picasa programini kullananlar bilir, fotografin orta kismi kenarlarina göre daha nettir, kalan kisimlarda rüyamsi bir bulaniklik vardir.

Diffuser filtremiz vardir, bunlarda genelde portre çekimlerinde yumusak bir etki elde etmek için kullanilir. Yüzdeki istenmeyen detaylari kismen belirginsizlestirmek için biçilmis kaftandir.

Close-Up filtresi de makro fotograf tutkunlari içindir. Makro fotograflar için özel tasarlanan objektiflerin fiyatlari da pek özel tasarlandigi için genelde filtreler de is-görür duruma gelmistir. Close-up filtrede objektife takilarak bir nevi büyüteç etkisi yaratir.

Simdi bütün filtrelerimizin bir ortak yönü objektiften içeri giren isigin bir kismini engellemeleridir. Pozlama degerleri filtreli ve filtresiz çekimlerde degisir ve bu degisiklik filtre faktörü olarak adlandirilir ve ve ve bu filtre faktörü de +1, +2 ve +3 gibi degerlerle ifade edilir; bu degelerde kaç stop arttirilacagini belirtir. (+1, 1 stop; +2, 2 stop…)

Mesela fotografimizi filtresiz 125/8 degerleriyle olusturabilirken filtre faktörü +1 ise 125/5.6 degerlerinde olusturabiliriz.

Yine saat geç olmus.. Yastik-yorgan beni çagiriyor… Bana iyi geceler tatli rüyalar, sizlere de yazimi okudugunuzda sabah olacagini varsayarak günaydin, iyi günler ve hatta iyi haftalar… 🙂

7 YORUMLAR

 1. Ah be Tara, bize fotografçilik ögretebilmek ugruna uykusuz kaliyorsun 🙂 Kablolu deklansör, tripod ve parasoley gerçekten de her profesyonelde olmasi gereken aksesuarlar. Diger filtreler ise sanirim iyice asmis kisiler için, ayrica çogu filtrenin yaptigi sey Photoshopta da halledilebiliyor. Fakat UV filtresi, star filtre ve polarize filtre mutlaka çantada bulunmasi gereken aksesuarlar diye düsünüyorum… Bakalim senden daha neler ögrenecegiz 🙂

  • Aslinda uykusuzluk degil, benim vücut fonksiyonlarim biraz tersine isledigi için genellikle geceleri ayaklaniyorum. Ama geçenlerde karar aldim "Artik normal insan saatinde yatip normal insan saatinde kalkacagim!" diye, tabi nafile 🙂 Bünye alismis sabahlamaya 🙂 Sevgiler!

   • Bosuna ugrasma canim, aynisini ben de denedim ve sonuç: Ne yaparsam yapayim gece 2den önce mümkünati yok uyuyamiyorum 🙂 Sanirim bazi insanlarin bünyesi vampirler gibi gece gezip gündüz uyumaya programlanmis, ölümlü gibi yasamak bu insanlara göre degil 😛

    • bence de hiç yormayin kendinizi ben iyce abarttim o meseleyi gece karanligini göremezsem günüm güzl geçmio tam vampir gibi hissediom kendimi

 2. fotograf hakkinda çook açiklayici bilgiler veriyorsun yazilarinda bir de hangi fotograf makinesinin iyi oldugunu söylesen (yeniiii baslayanlar için ) çook makbule geçerdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here