Iyi Bir Gün Geçirmek Için Günasiri Bir Parmak Bal

0
238

Bilim insanlari, is gününü gerçek anlamda verimli geçirmek isteyenler için çok basit bir formül sunuyorlar. Sabah, ögle ve aksam olmak üzere günün, stresin, isin yogunluguna göre birer çay kasigi bal öneriyorlar.

Natürel ari balinin degerli bir besin maddesi olmasinin yani sira dogal bir ilaç oldugu da bilim insanlarinca kanitlanmistir. Balin bilesenleri; %38-44 Früktoz, %31-36 Glikoz ve %17-21 su, enerji degeri 3150-3350 ckal’dir. Kaldi ki bu deger sekerden (4000ckal) daha düsüktür.

Bununla birlikte balin pancar sekerinden daha da tatli olmasi sebebi ile bal ayni zamanda tokluk hissi de vermektedir. Asiri tüketimi ise mide bulantisi vb. sonuçlara neden olur. Bu yüzden çogunlukla karbonhidratlardan olusmasina ragmen bal istahi azaltmak ve açlik hissini bastirmak amaci ile çesitli diyetlerde tavsiye de edilmektedir.

Sodyum, Potasyum, magnezyum, Demir, Klor, Fosfor, Sülfür, Iyot, Mineral Tuzlar, Vitaminler, Aminoasitler vb (yok yok…) içeren bal; sindirim sisteminin fonksiyonlarini normallestiriyor, hayati önem tasiyan doku ve organlara enerji saglayan kuvvetli bir besindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here