Jamiroquai / High Times – Singles 1992-2006

1
187

Jamiroquai bizi "sanal delilik" (Virtual Insanity) ile tanistirmadan çok önce, Quantum fizigi bizi "çogul gerçeklik" ile tanistirmisti. Artik birseyin ayni anda hem A hem B olabilecegini biliyoruz. Yine de bazi seyleri anlamak hala biraz zor; örnegin bir odanin hem karanlik hem aydinlik olmasi, bir kadinin hem çirkin hem güzel olmasi, ya da Jamiroquai gibi hit üreten bir grubun, nerdeyse tüm parçalarinin hem basit hem de kompleks olmalari gibi. Bu özellik, grubun parçalariin hem sanatsal degerlerini, hem de satis rakamlarini olumlu yönde etkiliyor haliyle. Neticede profesyonel olarak müzik yapanindan tutun da, dansetmek için "herhangi bisey" dinleyenler ortak parçalar dinliyor. Kisacasi hem sanat hem ticaret….hem de çok güzel…


Eger çok satan bir grubun hayraniysaniz toplama albümler size pek birsey ifade etmeyebilir. Muhtemelen bir adet maxi versiyonu, bir tane konser kaydi ve de bir tanesi "dark cave retro rock dog mix" gibi bir isim tasiyan iki adet de remix dahil olmak üzere, grubun tüm parçalarina sahipsinizdir. Oysa grubu biraz kenardan izleyenler için toplama albümler indirime girmis promosyon ürünleri gibi cazip gelir. Ne de olsa 6 tanesinin en iyilerini bir tane fiyatina almis oluyorsunuz, ki sadece yurdum insanin böyle bir pazarlama taktigine zaafi yok haliyle. Jamiroquai da bu albümünde, geçmis 6 ( gerçekten o kadar oldu mu yahu ? ) stüdyo albümden çikan singlelari bir araya getirmis. Grubun herseyi Jay Kay, böyle bir çalismayi sürekli ertelemekteydi. Sebebi de "böyle bir albümü, zamani geldi diye degil de buna degecek çalismalar ile doldurulabildigi için" çikarmak istedigi içindi. Gerçekten de birçok benzerinin aksine, burada dolgu malzemesi görülen sarkilar yerine, grubun yayinlanan singlelarinin hem en iyileri, hem de kapsadigi dönemi en iyi temsil edenler bir araya getirilmis. Bugün toplulugun 14 yillik çalismalarinin ürünü olan ve best of koleksiyonuna alinmaya deger o kadar çok eseri var ki, High Times: Singles 1992-2006 grubun tutkunlarini ancak tatmin edecek nitelikte.

19 sarkilik acid-jazz-funk-disco maratonu, grubun yayinlanan ilk singlei When You Gonna Learn? ile basliyor. Haksiz savaslari elestiren ve dinleyenlerin kalbini biraz da bu nedenle fethedip, haftalarca listelerde kalan parçalari Too Young To Die, herkesi dünyamizla ilgilenmeye davet eden Emergency On Planet Earth, grubun ilk albümünden seçilen parçalar (aah gençlik ahh ). Sayisiz Jamiroquai sarkisinin arasindan en meshurlari olarak kabul edebilecegimiz Virtual Insanity, Deeper Underground ve gerçeküstü kompozisyon Space Cowboy albümde yer alan diger parçalar arasinda. Love Foolosophy, Feels Like it Should ve (Dont) Give Hate A Chance ise daha genç dinleyiciler tarafindan bilindiginden, albüm satislarinda mutlaka etkili olacaktir. Kisacasi High Times: Singles 1992-2006 iyinin iyisi parçalar ile dolu. Gerçi King For A Day ve You Give Me Somethingi biraz aramadim degil ama eninde sonunda biseyler elenmek zorundaydi elbet.

Burada Jamiroquaii benzer topluluklardan ( örn. Brand New Heavies ) ayiran en önemli unsur, Jay Kay hakkinda da bir iki sey söylemek lazim. Ilk çiktigi günden beri söylemlerini biraz yumusatmis olmakla beraber, degistirmeyen, ve öngördügü çevre sorunlari da gerçeklesen 37 yasindaki vokal her geçen gün biraz daha karizma ve inandiricilik kazaniyor. Ayrica Istanbulu da ziyaret etmis olan toplulugun sahne performansinin, müzikalitelerinden asagi kalmadigina da sahit olmustuk.

Albüm finalindeki iki de sürpriz parça, disco tarzindaki Runaway ve hafif rock tarzindaki Radio albümün albenisini artiran bir unsur olmakla beraber, bir sonraki albüm ile ilgli ipuçlari da tasiyor sanki. Eger öyle ise bir sonraki stüdyo albümünde çok daha farkli bir tarz ile karsi karsiya kalmayacagimizi simdiden söyleyebiliriz. Yine de bu çalismayla, topluluk söööyle bir ara toplam yapip, bir dönemi kapatmis oluyor. Bize de albümü dinleyip, bundan sonra bizi nelerin bekledigini merakla beklemek düsüyor…

Tracklist :
1. When You Gonna Learn
2. Too Young To Die
3. Blow Your Mind
4. Emergency On Planet Earth
5. Space Cowboy
6. Virtual Insanity
7. Cosmic Girl
8. Alright
9. High Times
10. Deeper Underground
11. Canned Heat
12. Little L
13. Love Foolosophy
14. Corner Of The Earth
15. Feels Just Like It Should
16. Seven Days In Sunny June
17. (Dont) Give Hate A Chance
18. Runaway
19. Radio

Label : Sony/BMG

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here