Kadin Çok Sey Ister 4

6
379
Mitolojiyle, akla daha fazla deger vermeye baslayan insanlari inandirma, yeterli olmadigi için, Aristoteles akil yoluyla dogrulamayi üstlenerek, üremedeki erkek üstünlügünün felsefi savunusunu metafizik ve dogal tarih silahlariyla yapti.
 
Erkegi dölleyen, erkektir, kadin da erkekten dogmustur.’’der.
 
L’homme – human , erkekle insani ayni sözle karsilayan kelimelerdir. Eski Yunanca da ve bir çok bati dilinde bu böyledir. Bu arada kadin rahmini unutmayan Aristoteles, sakat çocuklarin sorumlulugunu anneye yükler.
 
Kiz çocuk, sakat bir erkektir.’’ der.
 
Hindistan’da da ayni süreç yasanir. Manu yasalarinda, kadin tarladir, erkek tohum, erkek üstündür. Karadaglilar anneyle çocugun arasinda hiçbir akrabalik baginin olmadigini iddia ederler. Logusalik döneminde kadin kalkar, is yapar, onun yerine baba yatakta komsu kutlamalarini kabul eder. Sicilya’da aci çeken erkektir.
 
Mutlak Ataerkillik:
 

Ortaçagda evlilik, sövalyelerin denetimine girdi ve bu durum 18. yy.a kadar sürdü.
Kadin hem toplumsal merdivende tirmanmanin araci, hem de erkegin gönlünü eglendiren bir nesne, hem de sahiplenilen bir kari oldu.
Yani kocasinin karisi, babasindan sonra kocasinin nesnesi oldu. Kizini evlendiren baba, kizinin üzerindeki tüm haklarini, kizinin kocasina devreder.
11. yy. sövalyeleri, patronlarinin evlerini terk ederek kendi evlerini kurdular.

Kadinlar saygi ve sevgi nesnesinden öte, sövalyelerin eglence nesneleri oldu, onlar dövüs sirasi beklerken.
 

Bugün kizlarimiz hala öyle degil mi, Türkiye’de eglence sofralarinin mezeleri durumundalar. Kadinlari da, kapi ve pencere arkalarinda.
Genç sövalye, senyörün karisina kur yaparken, senyörün sevgisini kazanmak istiyordu. Erkegin, kadinin ihanetinden korkusu devam eder.
Müslümanlikta da kadin vantuzdur. Erkegin bilinç disi korkusu olarak ifade edilir.
Düzeni korumak için, kadin, erkek milletinden alabildigine gizlenir, ayrilir, hareketsizlestirilir.

Camide ve kilisede hoppa, gevezelik eden, ölüleri unutan, satafat ve sehvet düskünü olarak anilir, kadin.
 

Kadin kallestir, bu nedenle kocasinin tanikligi yeglenir.
Koca kadini aldatiyorsa, onun ifadesinden , yani kadinin ifadesinden kusku duyulur. Kadin papazdan adalet isteyemez, bosanma talebi erkekten gelir, ancak. ‘Bos ol denildigi süreçtir.
Erkek; duygusal istikrar, özerklik, cesaret; zeka, yaraticilik ve etkin olma.
Kadin; Isterik, hoppa, geveze, kurnaz, koket, edilgen, sevgisel, sevecen, ana.
Bu tanimlar, kadina yönelik davranislari hakli kilar, ötekinin güç inancini artirir.

Erkekler, kadinlarin elindeki tüm güçlere el koyarlar, fakat karsiliginda huzurlarini ve dostluklarini yitirirler. Içinden çikilmasi belki sadece ataerkil sisteme son vermekle mümkün olabilecek kisir döngüye girerler.
 

Tutku – sevgi, cinslerin birbirlerine karsi verdikleri savasin bir ifadesi olur. Eros ilk çaglardan beri ölümcül oklar firlatir. Kadin kendini fetheden erkege teslim olur. Fetheden doymus istek, olarak istegin asiri bencilligini itiraf eder. Sahip olmamaktan narsistçe haz alir.
Gerçek dostluk yoktur, dahasi da ahlaki bir dostluk ancak tutkunun zayifladigi yerde dogacaktir. Baskalik, çatisma, istek cinsler arasi iliskiyi temsil eden üçlüdür.

Ölümün ardindan agit yakma, kadina aittir. Kadin eseri olarak görüldügü için , bu nedenle ‘’zorba’’ cenaze töreninden sonra Sirtaki’yi oynar.
 

Zamanla cinslerin birbirine karismasi, cinsiyet belirsizligi, kimlik duygusu üzerinde agir bir tehdit kaynagi olusturur. Çift cinsiyetten , simgesel vazgeçisin ifadesi olan, sünnet tek cinsli insanligin ifadesidir.
Cinsler fizyolojisiyle de birbirlerinden korkarken, ayniliktan da duyulan korku, çatismayi psikolojik açidan da bize anlatir.
Böylesine inanç, ortak insanlik düsüncesini saçma bulur.

Nazi ideolojisi de, kadini doguran hayvan olarak görür. Sorumlu mevkilerden kadin atilir. Genetik bakimdan gerekli niteligi…
 

6 YORUMLAR

 1. Tabiki "sadece" degildir dost.

  Ben kadinin ruhundan bahsetmek istedim. Ruhumuzu sevgi besler cunku…

  Sevgi, erkek icinde kilit noktadir aslinda. Yazida mutlak ataerkillikten soz etmis ve uzun uzun anlatmis arkadasimiz. Degisen ne ? Hic birsey… Haa biraz ozgurluk olabilir, kadin eskisinden daha ozgur evet. Ama erkegin "alt beynin"de kadini gordugu profil aslinda hep ayni.

  Birseyin olusmasi, kurulmasi icin her ne kadar "zeka" gerekli olsa da, (Erkek; duygusal istikrar, özerklik, cesaret; zeka, yaraticilik ve etkin olma.) o seyin "yararli olabilmesi" icin gereken sey sevgidir. Erkek ancak bu yegane anahtari kadin lehine kullandigi olcude kadina dair sorunlar cozulecektir. Kilit budur bence. Zaten sevgi, evrenin de kilit noktasi degil midir, yegane anahtari degil midir?

  Erkekteki zeka; yaraticilik ister, yaraticilik istikrar, etkin olma ve sonunda ele gecirme… Savaslarda bu yuzden degil mi zaten…

  Aslinda ben sadece kadini degil, dunyayi kurtaracak bir guc olarak goruyorum sevgiyi… =)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here