Kadin Denilen Kayip Kitayi Kesfe Çikan Milyonlarca Erkek – Can Yücel

1
172
Kadin denilen kayip kitayi kesfe çikan milyonlarca erkek, çogu zaman eli bos döner, açik denizlerdeki bu nafile seferlerinden… Kesfettigini sananlarsa bir süre sonra (belki birkaç sene, belki birkaç saat) ayak bastiklari kitayi bambaska bir iklime bürünmüs bulunca, Kolomb sendromuyla “Acaba yanlis kitada miyim?” telasina kapilirlar..

Oysa genellikle kita degildir yanlis olan; kâsifin kitayi algilayis biçimidir. Asgari topografya bilgisinden yoksun olusudur. Kitanin bazen kâsife göre mevsim degistirebilen, ayni anda birkaç iklimi bir arada yasayabilen potansiyelini algilayamayisidir. Güverteden karanin görünüsüyle, kitadan kâsifin görünüsü arasindaki farki kavrayamayisidir.

Bu pusula hatasindan ötürü, kaç erkek olaganüstü bir kesfin kenarindan dönmüstür; kaç kâsif, henüz kesfetmedigi kitalari yok sayarak gerçek yüzölçümünü bilmeden yasadigi bir kitanin kiyisinda tüketmistir nihayetini kim bilir? Ve kim bilir kaç kita uzaktan gülümseyerek izlemistir, çevrede kendisini arayan saskin kâsiflerin nafile turlarini!

Can Yücel

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here