Kadin Erkek Esitselligi…

2
345

Kadin Erkek esitselligi sorulmustu bana,

Külliyen iftiradir kim dedi dedim….

Kadin erkekle esitselligi saçmaligini avuçlarimda tutup,

Kur’an belirliyor yerini yurdunu kadinin dedim:

Erkegin ayak kemiklerinden yaratilmamistir kadin,

Olur ya erkekler tekmeler de ayak basmaya kalkar…

Erkegin bas kemiklerinde de yaratilmamistir kadin;

Olur ya kadin simarir da erkegin basinin üstüne çikmaya kalkar…

Tam ortasindan..Kaburga kemiginden yaratilmistir kadin,

Kimsenin kimseye üstünlük taslanmasi olmasin diye…

Kolun altindaki en güzel kemikten yaratilmistir kadin,

Er’i tarafindan kollanip korunsun diye….

Kalbin esit hizasindaki kemikten yaratilmistir kadin,

Erkegi tarafindan sevilip sayilsin diye….

2 YORUMLAR

 1. Ataerkil yapidan olusan bir toplumun, ademin kaburga kemigi öyküsünden alinti devami gibi bu kurulan cümleler. sözde kadina saygi sevgi ifade edilmeye çalisilmis lakin kadin da erkegin olustugu mayadan olusmus bana göre… yani canlilarin ikiye ayrildigi dogada, bitki gurubunun disinda kalan oluyor. yaratilmak konusunu incelemek isteyenler kambiryen dönemine degin gidebilirler oldukça akilci ve keyifli bir konu.

  esitlik hak ve özgürlükler baabinda konusulabilir. ne fiziksel, ne zihinsel bir esitlik görünmüyor bana göre de…

  her cümlesini agzimi burnumu kivirarark okudum. kadini bunca aciz gören cümlelerden hoslanmiyorum…

  Dip not: Servet Bey, bunu lütfen kisisel algilamayiniz. Ve hos geldiniz dergiye…

 2. merhabalar:

  din konusu geçmisten gelecege olan bir hayat yolu oldugu ve din biz insanlar için bir hukuk öncüsü ve bir rehberimiz oldugu ve ölçü kaynagimiz oldugu görülür çünkü din ahlaktir buda Allahin ahlaki olmasi esas alinir ve onunda bilinmesi gerekir demek oluyor derim.

  çünkü din aklin durdugu ve sözün bittigi ve biliminde sustugu yerin bir adi olduguda anlasiliyor derim.

  mesela bilen bir kisi derki bize bir Allah lazim eger biz onu görürsek onu bir suikasta öldürürüz demis o zaman.

  çünkü din insanlik için vaz geçilmez bir unsur ve ihtiyaçtir ve dinin yaraticisida mutlak Allah olmalidir digerleri kendince bir din ortaya atarsa onlarin dini put olur ve ona uyanlarda haliyle put peres olurlar demektir onun için hem dine ihtiyacimiz vardir ve onun yaraticisida mutlak Allah olmalidir ve oda her isimize karismasi gerektiginden bizde onu bir görürsek onu aramidan böylede yok ederiz demis birileri çünkü insanlar basi bos olmayi hakiki hürriyet zannediyorlar bu seferde orayi bir put gelip dolduruyor ki iste buda dine göre dinsizlik hali oldugu görülüyor derim.

  onun için bu din konusu çok hassastir söyleki bir insana senin dinin yanlistir demek ve sen hep haram kazanmissin demek sanki 20 bin voltluk elektirik çarpsa o insana daha iyidir çünkü ondan bu konuda çok ters cevaplar gelir ve onun için kuranda dinde zorlama yoktur ayeti vardir her insani her toplumu Allah ile bas basa biraktigi kuranda görülür derim.

  simdi gelelim su ADEM ile HAVVA konusuna kuran arapca dilde yazilmistir ve öylede hz. muhammede vahiy edilmistir ve bunu her müslümanim diyen insanlar kabul edecektir sekli vardir Allah Ademi yaratti Adem adi adam demektir diyorlar ve kuranda HAVVA diye bir ad yoktur diyorlar Ademe ve esine giriniz cennetime dendiginde burada tahmin ve yorum basliyor kesinlik hali ortada olmadigi için erkek ve disi birer es olarak ve ikiside Ademler olarak yani Adam gibi Adamlar olarak kendileri için tahsiz edilen o cennete onlar Adem olarak girerler oldugu görülüyor.

  fakat oraninda bir hukuku varmis ki Allah onlara bir yasak koymus ve onlar cennette o yasagi çiynedikleri için her ikiside o anda insanlasiyorlar ve bu Ademlik bu adamlik kisfesi bu temizlik sembolü onlarin bu koruyucu kaftani onun seref taci onlarin ellerinden derhal aliniyor ve ondan sonra onlar bu dünyaya ve biz insanlar olarak ve biz insanlara geçici bir yer olarak bu dünya hayati tahsiz ediliyor ve buda tahmin ediliyor çünkü kesinlik halini su anda hiç kimse bilmiyor çünkü aklin durdugu bilimin sustugu an bu günler için burasidir derim .

  ve HAVANIN erkegin su vaya bu kemiginden degil bunlar mesela ikiz kardesler gibi bir erkek bir disi olarak ve tek nefisten ve esit haklara sahip olarak ve bir kuralada bagli olarak buda islam dini olarak onlara verilen bir haktir ve bu dünya hayatimizinda böyle basladigi görülüyor ve ölümden sonrada bir daha bir dirilme olacagi ve tekrar o cennet hayatina dönmemiz ve bir daha oradan hiç çikmamamiz sansi ve imkanina her insanin sahip olacagini Allah din olarak insanlara ayrica bildiriyor tabii ki onunda bir çok sartlari ve ilkeleri oldugu kesindir olduguda gene kuranda görülüyor derim .

  onun için kuran dini konusu ilimin bilimin sustugu yerde basliyor ve tahminler ve yorumlar ve arastirmalar devreye giriyor ve geriside zaten Allaha kalir demek oldugu anlasiliyor bence de ve bakara 32. ayette düsündürücüdür derim

  mesela havvanin bir kaburga kemiginden oldugunu kuran degil tevrattin yani yahudi din bilginlerinin bir sözü bir yorumu ve tahmini oldugunu da söylüyorlar derim.
  ve bu konu uzar gider ve zaten ve mesela bu dünya alemi sanal ve geçicidir derler sanki bir rüya alemi gibi yerdir derler insanlar ölünce uyanirlar diyorlar .

  ve enbiya suresinin 104. ayeti bu alemin mutlak bir gün yok olacagini ve ahiretin o günden sonra baslayaçagini söylüyor bunada insanlar ister inanirlar isterse inanmazlar çünkü dinde zorlama yoktur derim. not: biraz uzun oldu ama elimden ancak bu kadar geldi derim hepinize çok selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here