Kapadokya 6. Uluslararasi Siir Yarismasi Ve Söleni Yarismaya Katilim Kosullari

18
752
1. Yarismada konu serbest olup, Nevsehir Kapadokya ve Türkiye içerikli ask, sevgi, özlem, vatan, millet,birlik, konulu siirler tercih edilebilir. Yasalara, milli ve manevi degerlere aykiri olmayan, Siyasi bir düsünce, ideolojik veya kisilere övgü türündeki siirler kabul edilmemektedir.

2. Yarismaya kendinize ait ve en fazla 2 (iki) adet siirle katilabilirsiniz….

3. Yarismaya bir baska birine ait siirle katilim olmasi, herhangi bir yarismada derece almis ve yayinlanmasi durumunda bu fiili isleyen yarismaci derhal yarisma disi birakilacak ve ödül kazanmis olsa bile hakki iptal edilecektir. Ayrica bundan sonraki tüm yarismalarimiza da katilamayacaktir.

4. Yarismaya katilacak siirin bir baska yarismada ödül almamis olmasi gerekmektedir.Yeni siirlerden olmasi gerekmektedir.

5. Yarisma tek bölümde yapilacak, sairler ve siir yazanlar yarismaya katilacaklardir. Yarismaya Türkiye, Türk Dünyasi ve tüm ülkelerden katilabilinecektir. Türkçe yazan herkes ve her ülkeden sairler ve siir yazanlar katilabilicektir.

6. Yarismaya katildiginiz siir(ler)i yazdiginiz doküman(lar)in altina sadece Rumuzunuzu yaziniz. Adinizi soyadinizi yazmayiniz. Baska bir kagida ise; en basta rumuzunuz olacak sekilde adinizi soyadinizi, yarismaya katildiginiz siir(ler)in adi (basliklari), açik adresiniz (sehrinizi ve bölgenizi ve katildiginiz ülkeyi belirtmeyi unutmayiniz) ve mail adresleriniz ile cep, ev, is telefonlarinizin mutlaka yazilmasi gerekmektedir.

7. Siirlerinizi kapali zarf içerisinde posta ile P.K. 10 gar/kayseri Türkiye adresine ve Kapadokya Kültür Dernegi e.V. Schloss Str. 17 45468 Mülheim Almanya adresine kargo ile de sabit Ince bozanti cad. 160/32 kocasinan/Kayseri adresine tercihen ARAS kargo ile yoksa diger kargolar ile de gönderebilirsiniz.

8. Posta gönderilerindeki aksakliklardan dolayi, yarisma tertip kurulumuz sorumlu degildir.

9. Elektronik Posta (E-Mail) iletileri dikkate alinacak ancak iki ayri maille gönderilebilecektir. Birinci mail de siirler ve altinda rümuz, ikinci mailde ise sair ad soyad ve iletisim bilgileri bulunacaktir.Ayrica siirlerin orjinali ve fotokopileride asagidaki adreslerden birine gönderilecektir.

10. posta veya kargo yolu ile katilimlarda; yarismacinin katildigi her siirinin asli haricinde 7 adet fotokopisi veya suretinin de katilim belgelerinin içerisine eklemesi gerekmektedir. El yazisi ile de okunacak sekilde yazilabilir ancak tercih bilgisayar ve daktilo ile yazilmis olmasidir.

11. Yarismaya basvurular; yarisma tertip kurulunca duyurulan katilim baslangiç tarihinden, son basvuru tarihi mesai saati bitimine kadar yapilacaktir. Son katilim tarihi 30 Temmuz 2010 mesai saati bitiminden sonra yapilacak basvurular kabul edilmeyecektir.

12. Yarismada; ilk 3 (Üç) dereceye giren, birinci, ikinci, üçüncülük ödülü alanlara, ayrica 3 (Üç) adet mansiyon ödülünü hak eden toplamda 6 (alti) katilimciya ödül verilecek olup, ödüle layik görülen eser sahiplerinin ödülleri “Ödül Takdim Gecesi’nde”Nevsehir de veya Avrupa da takdim edilecektir. Ödül takdim gecesinde hazir bulunamayan yarismacilarin ödülleri baska bir zamanda hak sahibine verilecektir. Yarismada ödül alan birinciye Almanya disindan katilmis ise Almanya’ya davet edilerek tüm masraflari dernegimizce (Pasaport ve vize islemleri gibi özel masraflar hariç) karsilanacaktir. Almanya içinden biri birincilik ödülünü almissa 2.cilik ödülünü alan ayni haklara sahip olacaktir. Birinci, ikinci, üçüncü gelenler kapadokya bölgemizdeki otellerde esleri ile birlikte 5 gün 4 veya 5 yildizli otellerde tatil ödülü ile, 3 adet mansiyon alanlarda yine Kapadokya da 3 gün 4 yildizli otellerde tatil ödülü ile ödüllendirilecek, ayrica ödül alanlara plaket de verilecektir.

13. Yarismaya gönderilen siirlerden ödül alanlar ve seçilmis siirler Dr Nedim Uçar ’in 50. sanat yili ve Sabit incenin de 41 sanat yili anisina basilacak Kapadokya siir kitabinda toplanacagindan, basvuruda bulunan tüm yarismacilar bu durumu kabul etmis sayilacaklar ve herhangi bir telif ücreti talebinde bulunmadiklarini kabul etmis olacaklardir. 2009 yilindaki yarismanin 1.2.3. sünün siirleri de 2010 yilinda basilacak kapadokya siir antolojisinde yer alacaktir.

14. Yarismaya son katilim tarihi 30 Temmuz 2010 günü mesai bitimidir. Tüm katilimcilara simdiden basarilar diliyor, siirlerinizi süresi içinde, son günleri beklemeden simdiden göndermenizi bekliyoruz.

15- Yarisma Jürisinde Yavuz Bülent Bakiler, Zehra Birsen Yamak, Mustafa ceylan Sabit Ince, Yavuz Nufel, Ozan Yusuf Polatoglu, Orhan Aras bulunacak, gönderilen siirler ön elemeden geçirildikten sonra jüri üyelerimiz tarafindan puanlamayla degerlendirilecektir.

* Yarisma sonuçlari Eylül sonu Nevsehir de veya Ekim ayi içinde Avrupada yapilacak sölende aciklanacaktir. Bir Tv de veya bir salonda yapilacak 6.Kapadokya Siir Söleni, Ödül Gecesi’nde açiklanacak ve ödülleri takdim Ünlü sairlerimizden Yavuz Bülent Bakiler , Zehra Birsen Yamak, Mustafa Ceylan, Sabit Ince ile Yavuz Nufel, Orhan Aras, Ozan Yusuf Polatoglu ve Almanya Kapadokya kültür dernegi Baskani Mümin Uluç ve yönetim kurulu uyeleri ile katilacak yöneticilerimizin huzurunda yapilacaktir.
Yarisma Nevsehir valiligi himayesinde, Nevsehir Üniversitesi, Nevsehir Emniyet ve Milli egitim Müdürlükleri desteginde, Almanya Kapadokya Kültür Dernegi ,Avrupa Nevsehirliler platformu tarafindan gerçeklestirilmektedir.

Ayrintili Bilgi ve Irtibat Için Telefon:
+90 (536) 7971050- (505) 3926707
Almanya 0049 / 208 47 76 80 (sabah saat 10-14 arasi)

Bilgi için e-posta:
admin[at]kapadokyadf.com
sabit.ince[at]hotmail.com
sabitince1[at]gmail.com.
kapadokyasiirsoleni[at]hotmail.com

18 YORUMLAR

 1. oooo süpermis bu:)

  haydi renklidergi kalemsörleri kusanin kalemlerinizi bakalim. Serdar, Delidivane, Yürekten misralar, Alpii, adini animsayamadigim siir yürekler haydii…

 2. valla önce jüri üyelerini bir inceleyip kurcaliim ben:))) bakiim bir kimlermis neyin nesilermis hani katilima degecek bir durum söz konusumuymus degil mi ama? bazilarini taniyorum ama bir inceliiyim ben bakalim :PP

 3. oooo bu yarismanin jüri üyeleri : ozanlar, sairler, yazarlar bir dönem kültür bakanligi fln yapmis birisi ben katilamam. çok proff. benim siirlere bakmaz bilem bunlar :((((((

  ama burada siir yürek çok. umarim iyi bisiler olar:) seviniriz ki:)

 4. aaaa delisey olur mu öyle sey, her siirin kendisine has bir tadi, bir üstünlügü vardir. katilmayi düsünüyorum ama umarim düsüncede kalmaz. çogu kez bu tür etkinler için daha çok toy oldugumu düsünüyorum. biraz daha olgunlasayim diyorum ve vazgeciyorum.

 5. düsünmen bile hata. Hem ne gerek var ki sormaya? Düsündügün anda gerçekletirmen lazim, yola çikman lazim. Sonuçta kaybedecek bir sey yok. Degil mi?

 6. evet o konuda haklisin serkan kardesim…

  aklimdan geçen düsünce sundan ibaret. siirde yeni bir yol çizecez eger gerçeklesirse. peki nasil olacak bu is: renklidergi ailesi olarak bu esere destek vermek isteyen arkadaslar önce onlarla bir kadro olusturacagiz. sonra bu kadrodan içimizden biri eline kalemi kagidi alacak ve siir yazmaya baslaycak bu bir dörtlükte olabilir birden fazlada olabilir. daha sonra bu arkadasimiz kalemi, siiri baska bir arkadasimiza devredecek diger arkadasimizda bu siiri okuyacak benimseyecek kendi dünyasiyla bütünlestirip siirin devamini getirecek, 3 arkadasimizda ayni sekilde …. böylece ortaya çok yazarli bir siir ortaya çikacak. bu eseri yarismaya yollayip renklidergi olarak katilimimizi saglamis oluruz. ayni zamanda siire farkli bir bakis açisida getirmis olacagiz. daha önce roman kitaplarinda bunu gördüm ama siirde hiç rastlamadim.

  Bespese adli kitabi okuyan arkadaslarim bilir bes farkli yazarimiz, Murathan Mungan, Faruk Ulay, Elif Safak, Celil Oker ve Pinar Kür, birbirlerinin ardindan, birinin biraktigi yerden bir sonraki devam ederek bir roman yazdilar.
  bizde bunu siirde yapcaz. bu konuya ne dersiniz. kalemine güvenen arkadaslarim yorumlarinizi ve görüslerinizi bekliyorum… umarim siire farkli bir bakis acisi gelir böylece…

 7. @demlikbau ilginç bir fikir. Ayrica yarismaya bu sekilde katilmak, daha da ilginç.
  Haydi irdeleyelim:

  – Siiri yazacak olan gruba kimler katilacak?
  – Konusuna kim karar verecek?
  – Filancanin yazdigi satirlari begenmeme ve bildirme, düzeltme isteme lüksü var mi?
  – Konuyla ilgili bir yazi yazsak, açiklasak, katilmak isteyenler belirtse… Peki herkes katilabilecek mi?

 8. ben katilirim varim benn.. begenmeme lüksümüz olamaz çünkü zaten o kisi özgünlügüyle yazacak. açikcasi arkadaslardan katilim bekliyorum 3-4 kisilik bir grup olusturabilirsek güzel olur.. baska katilmak isteyen yok mu?

 9. iyi de ben öle çattadanak yazamiom ki=) hem dedigim gibi edebi degil yazdiklarim sadece kusuyorum. kural nizam intizamim yok. bilmiyorumda zaten =) birilerinin yerini isgal etmiyeyim diyorum. ziraa çok güzel yazan arkadaslar var.

  yoksa destek vermemek söz konusu bile degil…

 10. orhan veli siirde kurali ortadan kaldirdi hem öle deme dost adli siirini okumasam anlaycagim ama bence böyle düsünme yürekten geldigi gibi bende edebi yazamiyorum. hem siirde duygu olmazsa gelecege aktarilmasi zor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here