Karamel

12
394
Bildim. Bildim. Üçüncü gözde degil mi anahtar? Of hayir. Burada da degil. Bir ay içinde dördüncü kez kapida kalisimdi bu. Anlamiyorum ama bu aralar pek dalginlastim. Suraya bak bir ayda dört kez ev anahtarlarimi unuttum. Isin tuhafi bu dalginligi baglayabilecegim bir sey de yok. Aslinda belki de “hiç bir sey” olmamasi sebebiyle olabilir bu dalginlik. Neyse artik, çilingir Mehmet Bey bu ay sayemde köseyi döndü.
Dualarini benden esirgemez umarim. Neyse ki artik o da iyice alisti kapiyi açmaya. O monoton bir sekilde kapiyi açiyor bir kaç saniyede. Bende monoton bir sekilde 50 kagidi sokuyorum cebine bir kaç saniye içinde. Her seye ragmen evime girdigimde o kadar huzurlu oluyordum ki. Ne hayatimin durgunlugu ne de dalginligim rahatsiz ediyor beni. Evim sessizdi çünkü, benim gibi. Onunla bir bütünüz. Ama disarisi öyle mi? Her gün kosusturmaca. Onlarin arasinda öyle yabanciyim ki. O kadar farkliyim ki. Bu kapidan çiktigim an, devler ülkesindeki bir cüce gibi hissediyorum kendimi. Oysa bu kapinin ardinda cüceler ülkesindeki bir devim ben.
Çok susadim. Sustum, mutfaga kostum. Kana kana içtim. Bir bardak su öyle iyi gelmisti ki. O an bardagin haykirisini fark ettim. Yavas dedi. Saskinligimi görüp
“Ne o küs müyüz?” dedi sonra…

– “Hayir tabii ki” dedim.
Sadece ne zamandir duyamiyordum hiçbirinizi. Nasil özledim sizin sesinizi bir bilseniz. Sizsiz bu ev… Ah iste cevabi buldum. Sizdiniz dalginligimin sebebi. Suçu bize attigina inanamiyorum dedi buzdolabi. Içimi bombos biraktin bir aydir sesimi çikarmadim. Simdi dalginligim sizin yüzünden diyorsun demek. Çok ayip. Hayir dedim kapisini oksayarak. Sizi suçlar miyim ben hiç. Sadece degerinizi bilin istiyorum. Sizsiz ben bir hiçim.
Bu sözlerim tabii ki koca bir yalandi. Ama öyle yalnizdim ki bu aralar, onlari da kaybetmek istemiyordum. Hem onlara gerçekten çok alistim. Sabah kahvemi yaparken sekerin onu kullanmiyorum diye bana küsmesi… Cezvenin atesle birlestiginde kaç kere söyledim sana sunu kisik ateste yap benim de bir canim var demesi… Papatyalarimin her gün su istiyoruz diye bana kizislari… Hepsi ama hepsi hayatimda öyle yerler ettiler ki…

– “Üçüncü raf”

dedi mutfak dolabi, ben bu düsünceler içindeyken.

Ne üçüncü rafi?”

dedim istemsizce.

– “Anahtarlarin, üçüncü raftalar. Sabahleyin çantamin üçüncü gözüne koydum anahtarlari unutmayacagim diyip duruyordun. Sonra kahve yapmak için üçüncü rafi açip anahtarlari oraya attin.”

 Çok sinirlenmistim mutfak dolabina,

– “Neden bana söylemedin?” dedim.
– “Söylemedim mi nasil bagirdigimi bilmiyor musun ardindan. Ama sen bir kaç zamandir ne tek bir kelime ettin bize ne de sorularimiza cevap verdin.
– “Hiç de bile…”
dedim ve hemen mutfagi terk ettim. Acaba hakli olabilir miydi? Kaç zamandir konusamiyordum onlarla, dedigi gibi. Belki de farkinda olmadan ben yapiyordum bunu. Olabilir miydi bu? Ama artik her sey eskiye döndügüne göre ortada bir sorun yok. Aslinda belki de bu sesler en büyük sorun ama güzeller o yüzden önemli degiller.
       

Salondaki kanepenin üzerine uzandim. Ah özlemisim kokunu dedi. Içim isindi ama keske kokunu özledim diyen salonumdaki kanepe yerine sevdigim adam olsaydi. Kanepe öyle bir sardi ki beni, uyku girdi koynuma. Aldi götürdü beni. Hapsetti rüya dünyasina. Rüyamda “O” vardi. Karsimda öylece durmus beni izliyordu. Ona dogru kosup boynuna sarilmak ve seni seviyorum diye haykirmak istiyordum. Ama aramizda bir karamel nehri vardi. Nehri geçemiyordum. Karamelin yogunlugu beni içine çekiyor yüzmeme izin vermiyordu. Karamel içindeyken ise bambaska bir dünyaya açiyordum kapilarimi. Ama bir türlü ulasamiyordum ona. O ise bana ulasmak için hiç bir sey yapmiyordu. Gözlerindeki o sevgiyi görmesem beni istemedigini bile düsünürdüm. Ama görüyordum istegi. Ne yapabilirim diye düsünürken arkamdan

“pist”

diye bir ses geldi.

    “Ne isin var senin gündüz vakti burada” dedim.

    “Sana yardima geldim” dedi.

    “Nasil olacak o” dedim.

    “Al sana bir ipucu” dedi.

    “Ben, Ay, ne zaman gelirim yanina. Geceleri” dedim.

    “Neden geceleri peki?” dedi.

    “Çünkü gündüzler öldürür seni” dedim.

    “Peki su an gündüz degil mi?” dedi.

–  “Ne isin var senin gündüz vakti burada” dedim.

“Sana yardima geldim” dedi.

“Nasil olacak o” dedim.

“Al sana bir ipucu” dedi.

“Ben, Ay, ne zaman gelirim yanina.” dedi.

– Geceleri” dedim.

“Neden geceleri peki?” dedi.

Çünkü gündüzler öldürür seni” dedim.

“Peki su an gündüz degil mi?” dedi.

“Evet” dedim.

– “Öyleyse…” dedi.

Saskina dönmüstüm, anlamiyordum. Öylece baktim suratina. 


– “Sen hakkaten sapsal olmussun”
dedi.

Kizdim biraz, ama cevabi merak ediyordum, o yüzden birsey demedim. 

– “Rüya bu rüya” dedi.

– “Hiç karamelden nehir olur mu?”

– “Olmaz mi?” dedim.

– “Olmaz” dedi. “Onun yanina” dedi,

– “Gerçekten isteseydin gitmeyi su an orada olurdun, tipki benim senin yaninda olmayi istedigim gibi.”

– “Haklisin” dedim. “Tesekkür ederim. Simdi gidiyorum yanina.”

Onu istedim. Tüm kalbimle onun yanina gitmeyi istedim. Gözlerimi kapattim. Sonra açtigimda yanindaydim. Ben onun yanindaydim ama o hala karsiya bakiyordu. Kolunu çektim iki kere dönüp bakmadi.

“Hey” dedim.

“Ben buradayim.”

Bir tepki bile vermedi. Neden böyle yapiyordu ki simdi. Karsisina geçtim hala gözlerindeki o sevgi duruyordu. Bir an içimde bir aci hissettim. Anlamistim. O sevgi dolu bakislarin kaynagi ben degildim. Karameldi. Gözlerimi yumdum. Tekrar nehrin diger yanina geri döndüm. Ay’i ariyordum. Yoktu.

“Neredesin?” dedim.

Ses vermedi. Sonra kanepe üstünden atti beni. Bu rüyada burada sona erdi. Kizdim kanepeye.

– “Salaksin sen” dedi.

“Gözün sadece bir kisiyi görüyor oysa senin için herseyi göze alan bir mucize var yanibasinda.”

Bir an durdum. Ay’i düsündüm. Sonra döndüm kanepeye. 

“Hayir” dedim.

“Asil sen göremiyorsun.”

“Neymis o göremedigim” dedi.

“Dinle beni simdi” dedim kanepeye,

“Iyi dinle. Kimim ben?”

“Sensin. Kim olacaksin.” dedi.

“Hayir iste” dedim. 


Ben, Ay’a asik bir karamelim…

12 YORUMLAR

  1. çatlamasinlar, neden çatlasinlar. hem hikayenin sonunu okutmamak benim minik karamelime saygisizlik olur. o daha bu dünyaya yeni gelmis mini minnacik bir hikaye. okundukça büyüyecek, olgunlasacak yeni seyler tadacak ve anlattigi hikaye degisecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here