Karpal Tünel Sendromu Nedir? – Bir Bilgisayar Çagi Hastaligi

4
231

Bilgisayar Basinda El Siniri Sikismasi

Karpal Tünel Sendromu olarak da bilinen hastalik öncelikli olarak sadece ev hanimlarinda görülen bir rahatsizlikti. Oysa günümüzde bilgisayarlarin youn kullanimi sebebiyle kadin erkek ayirt etmeksizin görülemeye baslanan bir hastalik haline geldi.

Lerinizi saran bir agri ile baslar genel olarak. Kimi zaman öylesine siddetli olur ki bu agrilar, uykunuzdan dahi uyandirabilir. Bununla birlikte bas ve orta parmaklarda görülen his kaybi ya da elektrik çarpma hissi de görülebilir. Ya da kuvvet kaybi (özellikle elde), elle tutulan nesnelere hakim olamama onlari düsürme de yine görülen belirtilerdendir.

Nasil korunmali:

El, parmak ve bileklerin asiri kullanimini engelleyerek baslayabilirsiniz. Bununla birlikte bilek egzersizleri de tedavi esnasinda kullanilan yöntemler arasinda. Tabi ki tüm bunlar sizi bilgilendirici bilgiler. Hekiminize danismadan hiçbir tedavi vs uygulamasina girismeyin. Kaldi ki bu sebeple burada verdigim bilgilerde tedavi detayina asla girmiyorum.

4 YORUMLAR

  1. Bende saglik sektöründeyim ve sürekli pc basinda olmaktan ötürü sag 2 parmagimda sinir sikismasi oldu emg yaptirdim ameliyat diyorlar biraz çekiniyorum erteliyorum sürekli,bazen bi agri giriyor inanilmaz aci çekiyorum..

    bilgiler için çok tesekkürler…

  2. herkes gibi bende yasadim tedavisini bilmem ama önlem ; ben ancak öyle hafifletebildim agrilari dinlendirmek ve doctorunda dedigi gibi bilek egzersizi

    parmaklari farkli sekilde egzersizle çalistirmak biraz faydasi oldu ama elbette kesin tedavi degil ama naçizane fikrim ameliyat böyle bir sey için biraz fazla baska doktorlarada danismak gerek .bence.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here