Kendini Dinlemek

1
369

Bazi zamanlar insan çikmazlarda hisseder kendini, Kaybolmak, Yok olmak ister. Bir çikis yoludur, Bir nevi kurtulustur bu. Öyle ya problemlerin menzilinden uzak olmak ya da yokmus gibi davranmak veya polyannacilik oynamanin bir çare oldugu düsünülür her zaman. Kisi böyle dönemler kendine yakin olan kisilerden vazgeçebilir, dün onu mutlu eden, onun yüzünü güldüren, kalbini heyecanla çarpmasina sebep olan sevgiliden bile sogumaya baslanir.

Kendisindeki bu degisikligi herkes fark edebilir, kimi zaman saklamak çok zordur ancak iyi bir oyuncu bunu basarabilir. Kisi kendini sorunlarin merkezi hissetmeye baslar. Bütün problemlerin aslinda kendi hatasi oldugunu ve bu hayatta olmasa idi bunlarin olmayacagi gibi varsayimlari üretmeye, kendisini sorgulamaya baslar. Zaten bozuk olan psikolojisini daha da içinden çikilmaz bir hale getirmektedir. Artik yaninda kimseyi istemez, Yalnizlik ona yetmektedir. Yalniz kalmak problemleri unutmasini saglamaktadir. Ama gözden kaçirdigi bir durum söz konusudur, Kendini problemlerin bas mimari hisseden bir insanin kendi ile basbasa kalmasi aslinda büyük bir tehlikedir. Denize düsen yilana sarilir durumundadir kisi, Yeni bir sevgili, Yeni arkadaslar ve Yeni bir çevre edinmeye baslar, Eskilerden uzaklasmak ister, Aslinda bu sadece kendinden kaçistir. Yeni insanlar yeni bir çevre, yeni problemler demektir. Zaten kendisi problemlidir, Yeni dertleri yüklenmek, dinlemek derdine çare olmayacaktir. Kendini iyiden iyiye içinden çikilmaz bir hale getirmistir.

 

Peki, Aslinda Ne yapmalidir?

 

Burada aslinda ne yapmalidir’a bir cevap ariyorsak eger, iste size cevap (Kendimce)

 

Kisi böyle dönemlerde beklentilerini yitirmis, umudunu kaybetmistir. Aslinda çözüm yine kendisindedir. Amaç edinmeli güçlü olmalidir. Amaçsiz insanin var olmasini beklemek yersiz bir davranis olacaktir. Yasamayi hedef edinmeli, Çalismayi, Mutlu olmayi, Güçlü olmayi. Bir amaci olur ise gücüne kavusacaktir, iste o zaman kendi kendine yetecektir. Zamanla karamsar duygularindan kurtulacak ve kendini dinlemeye baslayacaktir. Insanlardan soyutlanmaktan ise onlarla bir arada olmayi yegleyecektir. Amaci dogrultusunda hayatina yön vermeye baslayacaktir. Dogruyu baskalarindan ögrenmekten ise, Bir yardim eli uzanmasini beklemekten ise, Kendi içindeki potansiyeli fark edecektir. Bu potansiyel Yasama gücüdür, Amaçlaridir, Hedefleridir. Amaçlarina yaklastigi her adimda daha da güçlenecek, daha da kendine olan güveni artacaktir. Ve hayatinda olmasi gerekenlere kendisi karar vermeye baslayacaktir. Kaçmaktan ise orada bulunmayi tercih edecektir. Varligi ve gücü ile bir yildiz misali parlayacaktir. Aslinda günesin kendisi oldugunu ve insanlarin kendisinin kavurucu sicakligindan faydalandigini zamanla anlayacaktir.  

 

Hayat bir denizdir, bizlerde bu denizde ki gemileriz. Her gün onlarca limana ugrayan gemilerden bir tanesiyiz. Bu limanlar bizim duygularimiz, hislerimiz, hirsimiz, inancimiz, askimiz.. Kimi zaman mutlu Kimi zaman Hüzünlü bir ugrayis olabilir bu. Sonucunu kestiremedigimiz hamlelerimiz gibidir bu ugrayislar.  Beklenti ve umut insan oglunda her zaman vardir ve var olacaktir, Bu asla vazgeçemeyecegimiz bir duygudur. Her ne kadar Benim aslinda hiç bir beklentim yoktur dense de, her zaman umut ve beklenti vardir. Umudu olmayan insanin Yasama sevinci azalir. Beklentisi olmayan bir insanin hamleleri zayif olur. Umut, Güç demektir. Inanmak basarmanin yarisidir derler ya iste güçlü insanin ne denli kararli oldugunu gösteren bir delildir bu.  Umudunuzu inancinizi asla yitirmeyin. Güç sizsiniz. Yalniz kaldiginizda kalbinize dokunun. Gerçegi o size anlatacaktir.

1 YORUM

  1. "ayni ayni,bence de öyle."dedirtiyor bu yazi insana okurken:))insan her seyi buluyor da kendini bulamiyor ya bazen,iste öyle bir sey!özellikle suna içtenlikle katiliyorum ki"beklentisi olmayan bir insanin hamleleri zayif olur"ama bazen de bekleyen insan zayif olur ne dersiniz?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here