Kentsel Bölüsüm Kar Hanesi – Harika Bir Tiyatro Oyunu

0
182

Uzun zamandir gitmemistim tiyatroya. Çalistigim film setlerindeki oyuncu arkadaslarimin oynadiklari tiyatrolari ziyaret etmek vardi hep aklimda. Uzun süredir facebook dan gönderilen mesajini artik görmezden de gelemezdim. Bide mesaji gönderen benim çok sevdigim Nebil abim olunca, oyuna gitmek de farz olmustu. “Tiyatro Z” Galata’nin tam karsisindaki sokakta küçük ama oyuncularinin yüregi kocaman bir yer. Içeri girince etraftaki kedilerden, çalisanlarin ilgisinden tiyatroya degil de sanki arkadasinizin evine gelmis gibi hissediyorsunuz. 20-25 kisilik minik bir salonda oyunlarini oynuyorlar (benim izledigim yer o kadar da alt katinda daha büyük bir salon olabilir)

“Kentsel Bölüsüm Kar Hanesi” gerçekten mükemmel bir oyundu. Senaryonun her detayi o kadar ustaca yazilmisti ki, Nebil abiye duydugum hayranligim katlandi diyebilirim. Uzun süredir senaryo yaziyorum ve ilk defa bir senaryo hakkinda negatif tek bir yorum düsünemedim. Oyuncularin hepsi çok ustaca sergilediler bu akil dolu senaryoyu. Belki de bana elestiri yapacak hiçbir sey birakmamalari oyuncu ve senaristin dolu dolu, hiçbir seyden çekinmeden ortaya koyduklari performanslarindandir.

Oyunu burada fazla anlatmak istemiyorum. Çünkü bazi filmler, gösteriler anlatilmaz yasanir. Ama su kadarini söylemek gerekirse, Türkiyede herkesin dilinde olan ve bolca atip tutulan konularin hemen hemen hepsi irdelenmisti. Hem de uzun süredir görmediginiz kadar tarafsiz ve realist bir gözle. Tüm görüsler hem övülüyor bir o kadar da yeriliyordu. Tüm bunlar o kadar komik bir hikayede birlestirilmisti ki bir çok kez içinde bulundugumuz duruma gülmekten ölüyorduk dogrusu. Izlerken düsünmek denilen sey, cem yilmazca silinmisse de, cem yilmaz kadar güldüren bu grubun ayni anda insani düsündürmesi Nebil abinin bu usta senaryosundan olsa gerek diyorum ve sizi oyunun tanitimini okumaya davet ediyorum, ha bu arada, oyun 28 – 29 mayista bir daha gösterime sunulacak, yerinizde olsam kaçirmazdim. Bu tarihlerde saat 20.30 da.

Bir Dolap Komedisi hiç bu kadar Ideolojik olmamisti!

Tiyatro Z’nin onuncu projesi olan “Kentsel Bölüsüm Kar Hanesi” oyunu, Devletin çatirdayan çekirdegi olan aile kurumunu masaya yatirirken Avrupa Birligine sunulacak bir “Büyük Proje” çilginligi ekseninde geçiyor.

Ülkenin her santimetrekaresine sirayet etmis bir yalani, farkli saflardan ayni coskuyla besleyen, duyarliliklarina, imanlarina, ideolojilerine had safhada bagli insanlar düsünün… Ayri saflarda olmalarina ragmen bir büyük projede; Bir büyük yalanin içinde yan yana kavgaya duruslarina bakin.

Her sey baris, kardeslik ve istikrar dolu global bir dünya anlayisi için!

Proje, dosya, konsept, vs… Son günlerin en çok telaffuz edilen sözcükleri. “Proje” öyle büyülü bir sözcük ki; yurdumuzun asla bir araya gelemeyecek iki kesimini; kent soylu küçük burjuva ile yükselen tasra burjuvasini bir araya getirebiliyor, ortak hedeflere yöneltebiliyor.

Burasi Türkiye, Beyoglu, Cihangir Semti…

Toplumun 6 ayri kesiminden gelen, farkli kültürler, inanislar ve sosyo- ekonomik yapilardaki alti insan Cihangirde, aydin görünümlü bir köse yazarinin evinde nasil bulusur? Ilimli müslümanindan seks isçisine, ögrencisinden Kürt mafyasina kadar Türkiye’nin tüm renklerini görmek için büyük firsat.

Bir Dolap Komedisi hiç bu kadar Ideolojik olmamisti!

Nebil Sayin’in yazdigi Kentsel Bölüsüm Kar Hanesi, %47’lik çogunluga karsi “amansiz savas” veren bir köse yazarinin nazik baslayan ama günün ilerleyen saatlerinde çatismaya dönüsen hikayesini anlatir. Dünyaya farkli yerlerden bakan iki “dava adaminin” karsilasmasi, ortak paydada bir eylem birligine girismeleri, inanilmaz ama son derece gerçektir. Evin içindeki çatisma bir kadin saticisinin hakemliginde gelisirken, isin içine Ukraynali bir seks isçisi girer. Ve, yasadigimiz ülkenin garip fotografi gözler önüne serilir.

Politik vodvil tadinda yazilan oyun Tiyatro Z’nin kafe bölümünde izlenebilir.

Yazan : Nebil Sayin
Yöneten : Üveys Akinci
Yönetmen Yardimcisi: Eren Azak
Yapim Asistanlari: Eylül Basoglu, Nezih Tüzel
Oyuncular : Tarkan Çeper, Sena Isildar, Haluk Yüksel, Senem Begisi, Hilal Özbay ve Nebil Sayin
Grafik Tasarimi: Togay Kiliçoglu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here