Kilitler-Özge Fiskin

6
230

Bir müzik magazasinin, Türkçe Rock standinda gördüm kendisini. Her ne kadar utube.com’daki bazi yorumlarda isim soy isim kullanmasinin bir sarkici için pek çekici olmadigi vurgulansa da ben buna pek katilmiyorum. Çünkü isminin ilginçligi ki; yazi basliginda ve alt satirlarda kim oldugunu görebilirsiniz, albümünü fark etmemdeki en büyük etkendir.

 

Özge FiskinKonugumuz Bayan Özge FISKIN sevgili okurlar. Bu satirlari yazarken hala kendime kizmakla, acimak arasinda duygu sel içerisinde çirpinip duruyorum. Peki, siz söyleyin kendime kizmali miyim, yoksa acimali miyim? Sebep mi? Kuzum, Sayin Özge FISKIN’I daha önce duymamis bilmemis olmaktan dolayi duydugum hicabi dile getirmeye çalisiyorum. Daha baska ne olabilir ki Allah askina?

Efendim, hanimefendi Ankara Hacettepe üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji mezunu imis. Lakin ögretim hayati boyunca ögrencilikten çok müzisyenlik yapmis gibi geldi bana. Çünkü kendisi hakkinda yer alan kisa bilgiler toplulugunda bahsi en çok geçen cümle gruplarindan bir tanesi de bu. Zaten akabinde yazilanlardan da bu cümle grubunun dogruluk payinin hakkini kendi elleri ile vermis sevgili Özge FISKIN. Nasil mi?

          1995 yilinda kurdugu Fender Blenders grubu ile bir kere müzik hayatina atilmakla baslamis. (Sayin Özge FISKIN valla ben yazanlarin yalancisiyim. Yazi sonundaki kaynakçadan bu bilgileri nerelerden edindigimi görebilirsiniz. Eger bir hatam var ise affola.)

         Sonrasinda 2000 yilinda Roxy Müzik yarismasinda Jüri Özel Ödülü sahibi oluvermis.

         Bos durmamis ayni yil içerisinde canim cigerim (bu tarz sanatçilara, bu sekilde hitap etmeyi seviyorum.) Sertab Erener (Lütfen dikkat! Sertap degil SERTAB) ve Levent Yüksel’e geri vokal yaparken buluvermis kendini.

         Bu arada bos durmuyormus, pek çaliskan Ari Maya kisisi Özge FISKIN, solo çalismalarina devam ediyormus…

         Yine Sertab Erener’le 2003 yilindaki Eurovision Sarki Yarismasinda eslik etmis ve orada hem vokal yapan hem de dans eden kisiymis.

 

Simdi gelelim sadece adi ile dikkatimi çekerek bu yaziyi yazmama sebep olan albümüne.

Albümün ismi Kilitler. Albüm çikali belli bir zaman geçmis aslinda. Iyi de ben de mi bir yanlislik var acaba bu süreç içerisinde hiç rastlamadim, duymadim kendisini?

 

Her neyse, albümün adi Kilitler. Albümün hamuruna tuz, un vs katan iki büyük isim var bu arada. Kimler mi? Müzik direktörü olarak Levent Yüksel ve yapimci olarak Cenk Eroglu.

 

Albümle ilgili biraz daha detaya girme geregi hissettim. Türk Rock camiasinda özellikle bayan solist kitligi çekilen ülkemizde böylesine el emegi göz nuru bir yapimin duyulmasina bir parça katkida bulunmak adina. Ha bir de bakarsiniz, Istanbullardadir da kendisi hakkinda eksisözlük’te yazilan (Özlem Fiskin1, Özlem Fiskin2, ÖzlemFiskin3) onca seker yorumu yalanci çikarmaz da bizimle birlikte bir kahve falan içer belki degil mi?

 

kilitlerkilitler - özge fiskin

Kilitler – Özge Fiskin 

1-     BIRAKTIM [ Sarki sözüTikla/Dinle]
Söz : Özge Fiskin
Müzik : Cenk Eroglu

2- NESTER [ Sarki sözüTikla/Dinle]
Söz : Kubilay QB Tunçer – Cenk Eroglu
Müzik : Özge Fiskin – Nurkan Renda

3- ÖLÜMSÜZ [ Sarki sözüTikla/Dinle]
Söz : Cenk Eroglu – Özge Fiskin
Müzik : Cenk Eroglu

4- BAHÇE [ Sarki sözüTikla/Dinle]
Söz : Özge Fiskin
Müzik : Özge Fiskin – Nurkan Renda

5- UNUTULURMUS [ Sarki sözü – Tikla/Dinle ]
Söz : Cenk Eroglu
Müzik : Cenk Eroglu

6- MUCIZE [ Sarki sözüTikla/Dinle]
Söz : Özge Fiskin
Müzik : Özge Fiskin – Cenk Eroglu

7- SONRA [ Sarki sözüTikla/Dinle]
Söz : Özge Fiskin
Müzik : Cenk Eroglu

8- ÇOK [ Sarki sözüTikla/Dinle]
Söz : Özge Fiskin
Müzik : Özge Fiskin

9- KILITLER [ Sarki sözüTikla/Dinle]
Söz : Özge Fiskin
Müzik : Özge Fiskin

10- KALBINDEN VURSUN [ Sarki sözüTikla/Dinle ]
Söz : Özge Fiskin
Müzik : Aklan Akdag

 

Görüldügü üzere, sadece sarki söylemekle sinirli degilmis yapabildikleri…

 

Bakalim baska neler varmis? Olur, da internet üzerinden alisverisimi yapayim. “Hemen alayim bakayim su albümü.” diyecek olursaniz, seçim yapmaksizin arama motoru sonuçlarina göre karsima gelenilk sanal alisveris sitesi Kilitler-Özge Fiskin albüm fiyat sonuçlari da su sekildedir:

 

Yonjashop : 9.5 YTL – Seyhanmüzik : 9 YTL – Ideefixe 10.20 YTL – Hepsiburada : 8.41 YTL

6 YORUMLAR

 1. Simdi nasil söylesem. Böyle sesi çok güzel etkileyici. Youtube starlari gibi degil cidden bu ise gönül verdigi, çalistigi belli oluyor.

  Klibide pek bir sade ve hos. Biraktim sarkisini 2-3 kere dinledim. Agir rock havasinda degil. Pop tarzinda kafa agritmayan, bas sisirmeyen müzigiyle sözüyle çok güzel parça olmus.

  Ne diyelim basarili bir sanatçi. Umariz yakin zamanda daha çok insana ulasir ve böylece çalismalarinin devami gelir.

  Özge Fiskin & Levent Yüksel – Unutulurmus

 2. gayet çakma bi albüm, klise, boguk. çikis parçasi disinda yalan…
  ek olarak özen göstermedigi, önemsemedigi seyler var, bir gün çok pis kafasina kakilacak haberi yok.

  albümü daha tazecik olan bir firmadan çikti o nedenle fazla reklami yok.

  • Yapmayin sevgili @mnc. Öylesine zevksiz, kaliteden yoksun parçalar içeren albümleri dinlemeye mecbur kaldigimiz bu zamanda,  söz ve bestelerinde emek harcanmis böyle bir albüme Tu Kaka demeden önce en azindan emeklerinin karsiligini vermeli diye düsünüyorum. Yapimci firma çok daha kalantor olsaydi, albüm çesitli reklamlarla gözümüze sokulsaydi, ne ben bu albüm tanitimini yapmis olacaktim; ne de siz bu yorumu yazmis olacaktiniz.

 3. "Biraktim" klibini izledim. Müzik kulagi iyi olan ve klip çekme olayinin biraz içinde bulunan biri olarak sunlari söyleyebilirim:

   Hatunda ses var. Yildiz isigi dedikleri etkileyicilik de mevcut. Fakat çok usta ellerde degil kendisi… Klip üzerinde fazla ugrasilmadigi açikça ortada, fakat bu kesinlikle Özgenin suçu degil. mncnin bahsettigi özen gösterilmeyen, önemsenmeyen seyler yapimci sirketin ve klibi çekenlerin kusuru. 

  Bu konuyu biraz da yapimci gözünden incelemekte fayda var. Benim gözümün önüne söyle bir senaryo geliyor: Yorumlardan anladigim kadariyla taze olan bir sirket kizimizi yanina almis, hadi demisler sana bi albüm yapip klip çekelim… Bu konuda her ay onlarca kisinin kaydiyla, miksajiyla, klibiyle, vesairesiyle ugrasan, piyasada bir sekilde adini duyurmayi basarsa da artik çalismalarini otomatige baglamis, ucuza is yapan, "bir an önce yapalim da bitsin" mantigi güden teknik elemanlardan bir kadro olusturmuslar ve aralarinda Levent Yükselin adinin geçtigi yapimcilar rock müzikten pek anlamadiklari için birçok seyi teknik ekibin inisiyatifine birakmislar. Özge ise sirin mi sirin bir kizimiz oldugundan gözüne batan kusurlar olsa da, kafasindakinden çok farkli seyler yapilmakta olsa da sesini çikarmamis, diger bir deyisle kimseye çemkirmemis. Sonuçta ortaya ne pop ne de rock olan, düpedüz piyasaya yönelik, ruhtan yoksun sarkilar ve amatör gruplarinkine benzeyen, üzerinde hiç emek harcanmamis bir klip çikmis.

   Tabii bunlar benim gözümün önüne gelen bir senaryodan ibaret, ne kadari dogrudur bilemem. Yapimcilarin ve teknik kadronun hiçbirini tanimam etmem, yazdiklarim iftira sinifina giriyorsa kendilerinden özür dilerim. Sebebi ne olursa olsun, ilk albüm biraz amatörce olmus. Eger bu durum Özgeyi yildirmazsa, simdiye kadar gösterdigi azme bakarak bir sonraki albümünde çok daha iyi sarkilara imza atacagina yürekten inaniyorum. Fakat kendisine tek bir tavsiyem olacak: Biraz daha disli ve yirtik ol Özge…

 4. 13 Subat – 28 Mayis tarihleri arasi her Çarsamba Hayal Kahvesinde sahne aliyormus Özge Fiskin.

  Askolsun ya, insan bir haber verir degil mi? Detaylar için Fesmekana buyrun efem. O da kim mi? yakinda tanistiracagiz sizi endileriyle merak etmeyin 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here