Kisir Döngü

0
172

  Intihara meyilli cümleler kuruyorum bu aralar. Kelimelerim bir uçurumun kenarina geliyor, düsünüyor, hissediyor, atlamaya her an hazir bir vaziyette bekliyorlar. Neyi veya kimi beklediklerini kendileri de bilmiyorlar. Bazen yani yalniz olunca ya da kendini kimsesiz hissedince sadece bir nefes istersin etrafinda. Uçurumun kenarindasindir, manzarayi seyrettigini düsünmüs yolunu kaybetmis ve yanina adres sormak için gelen biri bile vazgeçirebilir seni ölmekten. Hatta insana bile gerek kalmaz bazen, tüm kisligini sirtina yüklemis bir karincayi bile görmek seni hayata yeniden baglayabilir. Asil sorun su vazgeçmek bu kadar kolayken ve bunun farkindayken neden kelimelerin intihar etmek istemesi, cümlelerin bu isyani ne?

  Baskalari için üzülmek aliskanlik haline gelmis bir insan için intihar etmekten vazgeçme nedeni onlari üzmemek olabilirken, bu durum ayni zamanda bir intihar sebebidir. Sikilmistir çünkü baskalarini mutlu ederken yalnizlasmaktan. Yalnizlastikça düsüncelerin kalabaliklasmasindan. 

   Yalnizligin en kötü hali tek basina olmak degildir. Etrafinda bir sürü insan varken baska nefesler arayisina girmektir yalnizligin en kötüsü, en çaresiz hali. Yetmiyor deriz ya iste bu hal. Bazen hiçbir sey yetmez hiç kimse çare olmaz. Içersin, unutursun, sizarsin ve en dersin nefesini alip huzurun kollarina atarsin kendini. Sonra sabah olur çaresizligine bir de agir bir bas agrisi eslik eder. Sadece kendinden degil seni huzura götüren içmek eyleminden de nefret edersin. Sonra gece olur, duvarlarin üstüne geldigini hissettigin anda ceketini alirsin ve kendini en berbat hissettigin kalabaliga karisir hiç tanimadigin insanlarin yaninda içmeye baslarsin. Sigara en iyi dostun, o kadeh sicacik bir tendir senin için. Bu kisir döngü devam eder bir süre. Tükenirsin, tüketirsin kelimelerini. Cümlelerin intihara meyilli olmaya baslar ve kelimelerin dayanamaz, intihara giden en kisa yolun arayisina girer. Sonra bir karinca seni hayata baglar ve sen o kisir döngünün en basina dönersin. Sonra mi sonrasinin ne önemi var. Önemli olan yazmak. Kelimeleri canli tutup hayata baglamak. Cümlelere daimi bir psikolojik tedavi uygulayip onlari o kisir döngüden uzaklastirmak.

            Kelimelerin de bizler gibi oldugunu unutmamak gerekir. Onlari besledikçe cümleleri büyütürler, anlamlastirirlar. Kelimeleri mutlu etmek demek cümleleri mutlu etmek demektir. Ve mutlu bir cümle insanlari mutlu edebilir. Bu da bir kisir döngü ama hayal ürünü….

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here