Kissadan Hisse – Büyük Usta Neyzen Tevfike Saygilarimla…

6
349

Bana mail olarak gelen oldukça begendigim bir yaziyi paylasmak istedim…

 

1950lerin basinda bir gece Beyoglu meyhanelerinden birine, elinde bir ney muhafazasi tasiyan, 25-30 yaslarinda, iyi giyimli bir genç girer.

Söyle bir etrafi kolaçan ettikten sonra, bos buldugu bir masaya ilisip, havali bir el hareketi ile garsonu çagirir;-Sissst, bakar misin buraya.Garson seyirtir hemen masaya dogru;
-Buyrun beyim?
-Bir Fahrettin Kerim bana. Biraz buz, az da badem.
Fahrettin Kerim, o zamanlarin istanbul valisinin adi ile anilan minik raki sisesi.
Ben o dönemde henüz dünyaya tesrif etmedigimden hatirlamiyorum ama bilen bilir “mini mini valimiz, ne olacak halimiz” sözleriyle anilan.
-Basüstüne beyim.
Siparis gelmeden daha, mekanin sahibi gelir masaya;
-Delikanli, bakar misiniz?
Delikanli afili bir bakis atar;
-Buyurun?
-O masadan kalkmanizi rica edecektim, su arkadaki masaya alsak sizi.
-Ne münasebet efendim, bostu masa ben geldigimde.-Üstadin masasidir bu, buraya gelen herkes bilir, kimse oturmaz!


-Ne üstadi imis bu?
Patronun gözü masadaki neye ilisir ve gözüyle isaret eder;
-Üstad Neyzen Tevfik, taniyor olmalisiniz.
-Ben benden baska üstad tanimam, benim üstad diyecegim adam bu aleti benden iyi üflemeli…
Patron sinirlenmeye baslar, iki de fedai hareketlenir masaya dogru.Tam o sirada, az önce meyhaneye girip tartisanlarin haberi olmadan duruma sahit olan Neyzen Tevfik el eder patrona “birak kalsin” anlaminda. Ne de olsa son demleridir artik hayatinin, durulmustur artik gençlik atesi. Yavasça ilisir arkadaki bos masaya, bir Fahrettin Kerim de o söyler, az da badem.

Delikanli ikinci siseyi de bitirdikten sonra, neyi çikartir muhafazasindan, dudaklarina götürür.

 

Patron artik dayanamaz acele seyirtir masaya;

-Delikanli ayip yahu, üstadin yaninda… Herseyin bir edebi, usulü var yahu!

Arka masadan kisik bir ses duyulur;

-Sssst birak efendi, tamamdir.

Patron üstada hürmetten, geri geri çekilir karanliga dogru, delikanli baslar bir taksim üflemeye. Herkes birakir çatali, biçagi, kadehi; kulak kesilir. Ustadir delikanli hakikaten. Ustadir da, çok tizden girmistir, hem caka satma meraki, hem de içkinin tesiri ile. Tikanir kalir…
Tam fisiltilar baslamisken, ilahî bir ney sesi duyulur üstadin masasindan, delikanlinin çikamadigi perdeden almis, devam etmektedir. Sasirir delikanli, hem zordur o perdeye çikmak, hem de alici gözle baktigi halde, ney görememistir üstadin elinde o ana kadar.Arkasina döner… Bakar… Gördügü yeter ona…


Alelacele, kipkirmizi bir suratla çeker gider.Üstadin elinde ney degil, bos bir fahrettin kerim sisesi vardir, ona üflemektedir ney yerine.”
 
Ne diyeyim… Yorum sizin…

6 YORUMLAR

 1. bir gün yesil aycilar bir koferans vermisler içkinin zararlari hakkinda ve bu konferansa bizim bu üstad neyzen tefik hocamizda katilmis o zaman

  konusmaci kisi rakinin zararlarini anlatabilmek için söyle bir misal vermis o toplantiya katilan misafirlere.

  bu sahneye iki kova getirsek bunun birini suyla digerinide rakiyla doldursak ve buraya birde esek getirsek bu esek suyumu içer yoksa rakiyimi diye sormus misafirlere.

  bu misafilerden birisi suyu içer deyince bakin görüyorsunuz esek bile rakiyi degil suyu içiyor o bile onun zararini biliyor deyince.

  buna cavap olarak bizim üstad neyzen tefik hocamizda o esekliginden o suyu içer demis.

  iste bu konuyu Atatürkte duymus ve çok hosuna gitmis ve oda bir gün arkadaslari arasinda bunun bir takrarini yapmis ve oturduklari yere nöbetçi askerini çagirmis.

  oda aynisini bu askerine sormus asker buna cavaben rakiyi içer pasam demis.

  iste o zaman Atatürk arkadaslarina aman neden diye sakin sormayin demis bu sohbet toplantisinda. ve bu olay gerçektir..

  bizim üstad neyzen tefik hocamiz midesinden ameliyat olmus biraz iyilesince taburcu olurken doktorlar hastanenin hatira defterine onun birseyler yazmasini rica etmisler.

  oda sunlari yazmis. midemi tip tepti benim eger kirk katir tepseydi sarsilmazdi bukadar bu saglam bedenim demis ve o defteride imzalamis selamlar.r.ç.

  not: deli sey senin için bunu ikinci defa hiç üsenmeden yaziyorum hani demistin ya bir baska yazinda esek ne bilir kafayi çekmeyi iste orayada bunu yazmistim.bilmem onu okudumu. r.ç.

 2. evet Rahmi Bey amcacim evet, okumam mi? senin yazilarini havada kapiyorum ben meraklanma:))

  ayrica yürektenn tesekkür ederim emegine ve üsenmeden ikinci kez yazmana…

 3. canim söylenecek söz kalmismiki neyzen demis diyecegini kendi adima burada laf etmek düsmüyor artik. neyzeni anlatan güzel bir hikaye saolasin paylastigin için.

 4. evet lyramm sende sagolasin,

  bazen susmak ve sadece kendinde olani paylasmak nasilda tokat gibi yapisiyor, kendini üstün gören miniciklere degil mi ama?

  güzel hikaye kabi kadar alabilen için…

 5. yazmaya yeni basladigim siralarda bir kaç sene önce, bir yorum gelmisti yazdigim bir yaziya

  " cümle kurmanizdan anliyorum ki ilkokul mezunu bile degilsiniz, "

  bende cvp vermistim o zamanki aklimla

  " yok o kadar da degil, en azindan liseye kadar gelebildim. yüksek okul okuyamadim ama okumak isterdim v.s" diye…

  geçen ayni kisi e posta yoluyla yazdigim bir yazima ballandira ballandira yorum yapmis:) ve sormus siz ögretmen misiniz? yokk dedim, ben sade ayseyim, (laf sokçam ya:)) sonuçta içerlemis bilinçaltim unutmamisim:)))

  ve isi gücü biraktim yaziyi sitenin arsivinden buldurdum gönderdim yüksek okul okumus vatandasa…( halen komplekslerim var umarim kurtulurum tezz zamanda heeheeee… sanirim deli oldugumu fark ettiki bir daha cvp fln göndermedi:))) ugrasilmaz bunla diye… belki de önemsemedi, ya da söyleyecek bir söz bulamadi bilemiyorum…

  ben halen cümle kurmayi çok iyi beceremiyorum… ama ugrasiyorum… (çömezim hiç usta olamayacagim) zamaninda alinan ögrenim gerçekten çok farkli. ama düsünüyorum. ögrenim ve egitim farkli seyler sanirim…

  hepimizin kusurlari olabilir, benim de, senin de, onun da, önemli olan kusurlarimiza sahip çikip elestirilerimizi enn mümkün oldugunca yikici olamdan yapmak degil midir?

  bu yüzden büyük ustanin davranisi beni çok etkiledi ve paylasasim geldi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here