Kitap En Yakin Dostumuz – Kitap Okuma Üzerine…

9
249

Kitap okumaktan daha eglenceli bir sey var mi? “Var! su su…” diyibilen çiksin karsima. Dur bir dakika yoksa “Tabii ki de bilgisayar” mi dediniz ya da “TVden güzel seymi var be?” filan? Diyelim ki yazin yaylaya gittiniz dagin basi internet yok… Sikildim bunaldim derken birde kitaplikta ilginizi çeken birsey gördünüz…“Bir Facianin Hikayesi” adli bir kitap. Aliyorsunuz elinize… Incelediniz filan sonra ilk sayfayi açiyorsunuz basliyorsunuz okumaya… Elinizden birakamaz oluyorsunuz…
Elbette bilgisayar ve televizyon da pek sikici sayilmazlar. Ben de bilgisayari çok severim ama kitap bir baska. Eskiden kitap okumayi sevmezdim ama nedenini bilmiyorum. Baslari okumaya baslayinca hemen önyargili davrandigimdandir. Ama her neyse simdi çok seviyorum. Kitap okumak film izlemek gibi derler. “Gözümde olaylar canlaniyor” filan… Ama bence kitap okumak bir filmi izlemekten kat kat daha iyi. Çünkü bir film birbuçuk-iki saatte bitiyor. Kitap ise bir kaç gün (ben genelde bir ya da iki günde bitiririm ama =D). Onu bitirene kadar nasil da merak edersiniz degil mi? Aslinda ben bunu söyleyince akliniza “Ne var ki? Dizilerde bir kaç hafta sürüyor” gibi düsünceler gelebilir.
Bir kere kitabi siz yalniz okuyorsunuz.Sizle birlikte yaninizda ailenizde kitabi okumuyor =).Belki sizden sonra okuyordur ama sonuçta siz ona olup bitenleri söylememek için duruyorsunuz. Ve oda bitirince birlikte kitap hakkinda düsündüklerinizi paylasiyorsunuz. Sonra bu kitabi çok begenen film yapimcilari filmini yapiyor sizde büyük bir zevkle filmi izliyorsunuz.
Biliyorum bazen güzel kitap bulmak ya da daha dogrusu kendi zevkine göre kitap bulmak biraz zor oluyor. Aslinda kitabi sabredip “Belki bir kaç sayfa sonra eglenceli olur” gibi düsünüp ön yargili davranmadan kitabi okursaniz güzel oldugunu görebilirsiniz. Ben söyle düsünüyorum. Eger bir kitap kötü olsaydi onun yazari o kitabi sonuna kadar yazmazdi.Ya da biri o kitabi begenmeseydi o kitabi yayimlamazdi…. Simdi evinizde bulunan bir kitabi okumaya baslayin diye düsünüyorum. Ben arkadaslarima hep kitaplarimdan veriyorum. Çünkü bizim evde yeterince kitap var ve onlarinda okumasini istiyorum…

9 YORUMLAR

 1. Hep ayni görüs olmaz ben çikayim o zaman karsiya.

  Kitap okumaktan eglenceli bir sey var mi diye sormak, benim tarafimdan hayatta eglenceli bir sey yapmadiginiz seklinde yorumlanir.

  Televizyon ve bilgisayari elemek için yaylayi örnek vermissiniz ama madem zahmet edip yaylaya gitmissiniz, kitap okuyacaginiza orayi gezmeniz gerekmez mi? Kitap okumak dogayi kesfetmekten daha mi eglenceli peki?

 2. Sorunun muhatabi ben degilim gerçi, lakin kütüphanesinde 1200 kadar kitabi misafir eden biri olarak bilgimi aktarmakta bir sakinca görmedim=)

  Kitap okumak sizin tarafinizdan eglence kabul edilmese de @muratmoon, bir çok kisinin hayatinda önemli bir yer kaplar. Söyleki; sadece eglenmek için kitap okunmaz, ögrenmek, arastirmak vakit geçirmek, kafa dagitmak için de kitap okunabilir. Internetten ulasilabilecek bir çok bilginin çok daha detaylisi ve arastirilarak emek verilerek yazilmisidir kitap. Kitapseverlik çok bambaska bir duygudur anlatilamayacak ve keyfi yadsinamayacak kadar.

  Dizi ve film seklini alan bir yigin kitap arasinda önemli bir fark vardir mesela. Siz kitabi okurken tüm karekterleri kendi zihninizde yorumlar bir taraftan da filmi kendiniz yönetirsiniz oysa görsel olarak izlediginizde sadece yönetmene tutuklu kalirsiniz. Bu film dizi izlemeyelim anlami tasimiyor elbette. Sadece bir örnek.

  Ayrica yazida ki gibi bir yaylada bos kalan saatlerde kitap okumak son derece güzel bir düsünce bence. Ne yani 24 saat kesif mi yapacak siniz??? yada yaylayi tavaf mi edeceksiniz=)))

 3. Aslinda her insana göre degisir hayatta en eglenceli sey..Bana göre "en" eglenceli seylerden birisi kitap okumak.Yani kitap okumak gibisi var mi derken kitaplarin ayri bir yeri var demek istemistim…Ve elbet sana göre Tv daha eglenceli gelebilir…Bana da bilgisayar bazen daha eglenceli geliyor ama kitabin ayri bir yeri var…Mesela ben güzel bir kitap bulunca onu tüm gün boyunca okurum televizyonu bilgisayari birakip hatta geç uyurum bazen…Ahh herneyse zevkler ve renkler tartisilmaz 😀 tartismalari severim ama insanlarin favorilerine gelince is sikicilasir..

 4. Benim için en eglenceli sey olmasa da kitap gerçekten çok önemli.. Canim ne zaman sikilsa (bilgisayar dolu olsa=) ) tek çözümüm kitap oluyor… =)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here