Kiwi: Uçma Hayali-Nefis Bir Kisa Film

1
44
Kiwi; nesli tükenmekte olan bir kus türüdür. ne ilginçtir ki; kanatsiz kus mu olur dersiniz yada derler. düsününce bile insana mantik disi gelir.

bunun üzerine Dony Permedi adinda bir animasyoncu abimiz bu kus üzerine bir animasyon video klip düzenlemis, konusu o kadar iyi ki; gerçekten dramatik bir öykü ve bu video klip youtube üzerinde 3 gün içerisinde 1.75 milyon kisi tarafindan izlenmis ve 9000 kisi tarafindan da yorumlanmis.
Kiwi kusuna gelince; bir tek kanatsiz olarak bildigimiz gibi çok iyi gören gözlere sahip olmalarina ragmen kuslarda koku alma duyusu yeterli degildir. Ancak bazi istisnalar vardir. Örnegin Kiwi kusu çok küçük gözlere sahiptir, bu yüzden solucanlari ve tirtillari daha çok kivrik gagasinin ucundaki hassas burun delikleri sayesinde koklayarak bulabilir. Ayni zamanda gagasi epey uzundur. Yalnizca Yeni Zelandada yasayan ve Yeni Zelandanin simgelerinden olan Kiwiler uçamayan kuslardir ve çogu Kiwi türünün de soyu tükenme tehlikesiyle karsi karsiyadir.

Türleri:
Günümüzde kabul görmekte olan bes kivi türü asagida siralanmistir. Bunlardan Tokoeka (Apteryx australis)in 4 alt türü oldugu düsünülmektedir. Ayrica, altinci bir tür de resmen tanimlanmayi beklemektedir.
  • Apteryx australis – Tokoeka
  • Apteryx haastii – Benekli büyük kivi
  • Apteryx mantelli – Kuzey Adasi kahverengi kivisi
  • Apteryx owenii – Benekli küçük kivi
  • Apteryx rowi – Okarito kahverengi kivisi

 

Son olarak yukarida bahsettigim gibi dony permedi 3d animasyoncu abimizin Kiwi hakkinda çok güzel bir konuyu ele alarak yaptigi videoyu hep beraber izleyelim. Yalniz bu videoyu izlemeden Kiwi hakkinda ufakta olsa eklemis oldugum bilgileri bi gözden geçiripte, izleyelim.

Izlemek için tiklayiniz

Kiwi

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here