Kod Yazmayi Bilmeyen Coder – Düsün

0
293

Bir önceki bölümü okumak için tiklayiniz:

 
Ama düsünmekten daha iyi yapabilecegim bir sey yoktu ve bolca da zamanim vardi. 2 haftaya yakin bir süre düsünüp düsünüp hiç bir ilerleme kaydedemeyince projeye bir süreligine ara verdim.

Bir hafta boyunca projeye dair hiç bir sey düsünmedim. Birazcik tirsmadim degil fikir güme gidecek diye ama öyle olmadi. Cumartesi günü televizyon izlerken gözüme ilisen Cheetos reklâmi sayesinde eskilere kurcalayip isim düsünmeye basladim.

Bir zamanlar Cheetos’un X-O-X oynamaya yönelik çerezi vardi. Him… X-O-X… Xox… X, z diye okunur genelde, o zaman zox. Zox -> Tox ->Pox -> Pux -> Plux -> Pulux.

Son asamalar biraz zorlama oldu ama sonunda aradigim adi bulmustum. Gerçi su an degistirmeyi düsünüyorum, eger bulabilirsem kendisine Türk mitolojisinden isik ve güçle ilgili güzel bir isim koyacagim.

Neyse, ismimi de bulmustum ve tam gaz düsünmeye koyuldum yeniden. Ne? Nasil? Niçin? Sürekli üç soruyu cevaplamaya yönelik düsündügümden aklima gelen hemen her sey kendine bir yer buldu.

Birinci hedefim ne olursa olsun kullanim kolayligiydi. Ne? Joomlanin en büyük eksikligi oldugunu düsündügüm özelligi kesinlikle kendi projeme katacaktim. Kullanim kolayligi adina ilk aklima gelen menülerin islevselligi oldu. En çok kullanilan baglantilar her zaman el altinda olmaliydi. Nasil? Bolca Javascript kodu kullanmam gerekecegi çok bariz ortada. Ve masaüstümsü bir yönetim panelinin zaten var olacagini düsündügümde nasil sorusuna yanitlamaya pek gerek kalmiyor. Niçin? Daha iyiye, daha güzele… 🙂

Ne? Güncelleme destegi. Nasil? Linux ile ilk tanistigimda en çok hosuma giden sey paket sistemiydi. Tüm sistemi güncellemek her zaman için tek bir komuta bakiyordu: Pisi Up –Pardus için. Örnekleri biraz daha konuya yaklastirirsak Joomlada söyle güncelleme yapilir: Güncellenecek sey bir eklenti ise önce eski sürüm kaldirilir, sonra yeni sürüm kurulur ve eklentiyle ilgili tüm ayarlar yeniden yapilir…

Arkasi yarin… 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here