Kod Yazmayi Bilmeyen Coder! – Joomla, Django, CMS Nedir?

8
522

Coder: Türkçe karsiligi kod yazari; fakat Ingilizcesi ifade etmek istedigim kavrami daha iyi karsiladigi için onu kullanmayi tercih ediyorum.

Iki aya yakin bir süre önce Joomla! kullanmaktan sikilip yeni bir CMS arayisina girdigim günlerde aklima düsmüstü kendi CMS’mi yazma fikri. Kisa süre önce de **Djangoyla tanistigimdan çok zor bir sey olmasini beklemiyordum. Ilk kararli sürümü çikarmak okulun büyük ölçüde zamanimi almasi yüzünden bir yil civari sürer diye düsünmüstüm. Zaten o gün bu gündür düsünüyorum ama henüz iki satir kod bile yazmadim.

Fikir ilk aklima düstügünde bir CMS’den fazlasi olacak diye karar vermistim. Tabi burada piyasadaki CMS’lerin standart özelliklerini kastediyorum. Vermistim vermesine ama bir CMS’den fazlasi ne olur pek de bir fikrim yoktu. Kullanim kolayligiydi, otomatik güncelleme ve paket sistemi –Linux dagitimlarindaki paket sisteminin web versiyonu gibi bir sey bu- disinda aklima bir sey gelmedi.

Bundan galiba bir ay kadar önceydi, internette gezerken eyeOSla karsilastim. (Demo için böyle tiklayiniz.) http://demo.eyeos.org/ Kendisi eklenti destegi olan; ki en çok sevdigim özelligi bu, bir webOS. Türkçe anlamiyla sanal isletim sistemi. Sanal olarak neyi isletiyoruz diye düsünülmesi gayet dogal. O yüzden daha dogru bir tanimlama yapma geregi duyuyorum: Sanal masaüstü. 

Fazla söze gerek yok eyeOSla ilgili. Kendisi zaman içinde kullanmaktan sikildigim ama bana aradigim fikri veren hos bir yazilimcik. Bana verdigi fikirse suydu: Yönetici paneli kendince bir masaüstü uygulamasi olan bir CMS. Böyle söyleyince basit geliyor ama bu fikri buldugum gün gerçekten çok hosuma gitmisti ki hala da degisen bir sey yok.

Tabi proje kapsami büyüyünce neyi nasil yapacagim konusunda kafam karismaya basladi. “Düsün, düsün, zordur isin.” durumuna düsmüs olmak hosuma gitmiyordu ama …

Devami yarin 🙂

**Django: Python tabanli web uygulamalari gelistirme çatisi. Ayrintili bilgi için Googleda arama yapmak yeterli.
***CMS: Content Management System. Türkçesi: Içerik Yönetim Sistemi

8 YORUMLAR

 1. Dün bir adet Ubuntu cdsi siparis ettim.
  Pardusun xcfeli bir live cdsini olusturucam ilk firsatta.
  Windows se7en torrente düstü onu da çekicem bi ara.
  Pcde MacOS X nasil çalistirilir onu da arastiriyorum…

 2. Joomla Nedir?

  Joomla bir içerik yönetim sistemi(content management system)dir. Yani birden çok ve farkli içerigi tek bir yerden yönetmenize olanak saglayan hazir bir web sitesi sablonudur diyebiliriz. Internette birçok içerik yönetim sistemi(iys) bulunmaktadir. Joomla bunlardan sadece bir tanesi!

  Joomla ile Neler Yapilabilir?

  Joomla ile diger iys lerinde neler yapilabiliyorsa yapilmaktadir. Hatta suanda bazilarina fark attigini rahatlikla söyleyebiliriz. Joomlanin özelligi (suanda son versiyonu olan 4.5.2 ye göre konusacak olursak) bilesen (component), modül (modul) ve mambot olarak 3 farkli bölümden olusmasidir.

  Bilesen Nedir?

  Genel olarak genis kapsamli, üyeden üyeye degisecek içerikleri kullanmak istedigimizde bilesen kullaniriz. Mesela bir forum, bir dosya yöneticisi veya ayrintili bir üye profili. Sitemizde kullanmak istedigimiz özellige bagli olarak istedigimiz bileseni sitemize ekleyebilir veya çikarabiliriz. Bunu yapmak için de bilesenin hazirlanmis paketini admin panelindeki bilesen ekle/kaldir (component install/uninstall) kisminda seçer ve yükle (upload) butonu ile yükleriz. Yükledigimiz bilesenin ayarlari yapmak için ise gene ayni yerden yani bilesenler (components) linkinden ekledigimiz bilesenin ismini bulup bilesene özel ayarlarini yapabiliriz.

  Modül Nedir?

  Modüller daha çok sabit içerik veya üyeden bagimsiz içerikleri görüntülemek için kullandigimiz bir eklentidir. Mesela bir site sayaci, forumda son gönderilenler veya sitede online olan üyeler gibi. Sitemizde kullanmak istedigimiz özellige bagli olarak istedigimiz modülü sitemize ekler veya çikaririz. Bunu yapmak için de modülün hazirlanmis paketini admin panelindeki modul ekle/kaldir (modul install/uninstall) kisminda seçer ve yükle (upload) butonu ile yükleriz. Burada dikkat edilecek önemli bir nokta yükledigimiz modülü kaldirmak istedigimizde modül yönetiminden degil gene modül yükle/kaldir kismindan kaldirmamiz gerektigidir.

  Modüller de kendi aralarinda 2 gruba ayrilirlar. Birincisi ve en çok kullanilan site modülleridir. Ikincisi ise admin modülleri. Modülleri bilesenlerden farkli olarak sitede istedigimiz yerde gösterebilme sansimiz vardir, yeterki kullandigimiz tema (template) buna olanak saglasin. Bunu yapabilmek için de admin panelinden (modüller) modules > (site modülleri) site modules bölümüne gidip ayarlarini yapacagimiz modülün ismini tiklamak olacaktir. Karsimiza modülün ismi ile birlikte (eger varsa) parametreler (parameters) gelecek ve biz istedigimiz gibi modülü yönetebilecegiz. Ayni yerden modülün pozisyonu (position) ve ismini de degistirmek mümkündür.

  Joomla Bot Nedir?

  Bunlar adi üstünde bottur. Yani ufak programciklar da diyebiliriz. Sitenin isleyisine katki saglamak amaciyla tasarlanmislardir. Mesela bir html editörü, kategoriler içerisinde arama yapmayi saglayan bir bot, vs. Bunlari da admin panelinde Mambots > yükle/kaldir (install/uninstall) kismindan yükleyebilir veya kaldirabiliriz. Bu 3 elementin (bilesen, modül ve bot) yaninda ayrica siteye sabit içerik ekleyebilir. Içerikleri siniflandirabilir, ana sayfada görünmesini veya görünmemesini saglayabilirsiniz.

  TANITIM EGITiM VIDEOLAR

  Videolar kendi pages sayfamdadir lütfen dolmasi için bekleyiniz…

  http://ltfsener.googlepages.com/JML0340.swf

  http://ltfsener.googlepages.com/JML0370.swf

 3. Böyle deyince baya kusursuzmus gibi duruyor yalniz derinlemesine bakarsak hiç de öyle degil. Gerçek bir yetkilendirme sistemi yok. Bir portal kurmak istenilirse gerçekten büyük ugras gerektiriyor. Eklentilerle bir çok sey yapilabiliyor yalniz eklentileri birbirleriyle uyumlu kilmak büyük ugras gerektiriyor. Bir de gerçekten kaliteli bir hostinge sahip degilseniz yedekleme hayati önem tasiyor ve de hatalarla bogusmak için büyük bir tahammül gücü gerekli.

  Son olarak web 4.0in tanimlandigi günümüzde web 2.0i kullanabilmek için deveyi takla attirmak için gerekene yakin bir çaba harcamayi gerektiren bir cms bence pek de kullanisli degil.

 4. En iyi cms kendi yaptigin cmsdir 🙂 Hazir paket programlar zaten her istege cevap veremez, eger ciddi bisey düsünülüyorsa özgün yazilim her zaman daha uygun olacaktir.

  Bizim sitemizde oldugu gibi 😛

 5. Hehehe sevgili Muratmoon atmis gene havasi hakli olarak.
  Lakin bilmeyenler, kod yazamayanlar ya da birazcik kodlamadan anlayanlar için de ufak tefek degisiklikler yapabilecekleri yapida CMSler.
  Internetin ve nimetlerinin de güzelligi bu degil mi zaten? Her kesime (ama az ama çok) hitap edebilecek her çesit yazilim ama ücretli ama açik kaynak (ücretsiz) mevcut.
  Önemli olan arastirp bulabilmek 🙂

 6. sevgili LTFsener, aslinda elinizden bir Joomla nedir, nasildir yazisi da çikarmis ya neyse bakalim 🙂

  Bu arada kisisel tercihim WordPresstir…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here