Küçük Mahmut’a Demokrasiden Tam Not

9
439

mahmut tozanSu demokrasi denilen sey zor zanaat. Farkli olana tahammül etmelisiniz, farkli olanin zenginlik oldugunu küçümsemeden kabul etmelisiniz. Empati yapabilmek hele en önemlisi.Bu sürekli olarak ‘Acaba onun yerinde ben olsaydim?” sorusuyla dolanmak gibi bir sey. Demokrasi kelimesini alabildigine her cümlenin içine serpistirip demokrasiden bihaber yasayip gittigimizi bile fark etmezken, ben gazetelerde gördügüm demokrasi haberlerinin pesine düstüm. Birden bire karsima çikan küçük Mahmut ‘iste bu’ dedirtti bana.

Ögrendiklerim keyifli bir yolculuk yasattiginda paylasma arzum sel olup önünde ne varsa sürükleyip denize atiyor.

Bu hikâye günümü gülümseyerek geçirmemi sagladi. Umarim okudugunuzda minik bir gülümseme ilisir yüzünüze. Iste o haber.

Mahmut Tozan Cizre’de yasiyor. Ilkögretim üçüncü sinif ögrencisi… Babasi erkek kuaförü. Mahmut sabahlari okuluna gidiyor. Ögleden sonra babasinin kuaför dükkâninda çalisiyor.

2007–2008 ögretim yilinin ilk yarisinda sinifinda baskan seçiliyor. Ancak görevden düsürülüyor.

Mahmut haksizliga ugradigini düsündügü için okulunun bahçesinde çektirdigi bir fotografin altina söyle yaziyor:

“Ben Vali Kamil Acun Ilkögretim Okulu 3. sinif ögrencisi Mahmut. 2007-2008 ögretim yilinin ilk yarisinda sinif baskani iken haksiz yere görevden alindim. Sinif baskanligina dönmek için kampanya baslatiyorum. Beni destekleyenler lütfen Okul müdürüm Kadri Keskin 0505…. Ve Yücel Turgut (Md..Yrd.) 0505… numarali telefonlara SMS ile MAHMUT-Evet yazarak desteklerinizi bildirmenizi önemle rica ederim. Irtibat adresim: Erkek Kuaförü Adnan”

Sonuç mu? Tabii ki Mahmut’un demokrasi mücadelesi cevapsiz kalmiyor. Fotokopilerle çogalttigi duyurulari GSM merkezi ve magazalarin vitrinlerine asarak herkesin dikkatini çeken duyurusu vatandaslarca okundugunda ögretmenlere mesaj yagmaya basliyor. Ögretmenleri bu mesajlari dikkate alarak Mahmut’u yeniden sinif baskani seçiyor..

Ortalik toz duman olmusken bu hikaye beni ferah bir teneffüse çikardi umarim sizde de ayni etkiyi yapmistir.

Kaynak: Taraf gazetesi

9 YORUMLAR

 1. Çok harikasin. Bu kadar haklari çignenen halk sesini çikarmazken bir çocugun hele de Cizre gibi bir yerde yasayan bir çocugun hak arama mücadelesi önünde saygiyla egilmek gerekir. Haberdar ettigin için tesekkürler. Sevgiler Nilalanya

  • Gazeteleri nasil okursunuz? Sorusu her zaman günlük gazeteleri tararken aklimdan geçer.Bazen tüm haberler,bazen tek bir habere yogunlasarak.Örnegin kadin konusu,örnegin çocuk yada 45 Yildir kapali Lokmaci kapisinin dün senliklerle açilisi. Bu hayata nasil baktiginizla alakali.Tesekkürler Mavideniz.

  • Demokrasi zor zanaat;ama olmazsa olmaz. Farkli olana tahammül,sana benzemeyenle birlikte yasama ve herkesin birbirine benzememesini zenginlik olarak kabul etme.Bence Can Yücelin deyisiyle rengahenk bir durum.

  • Sevgili su damlasi okunmak güzel bir duygu.Yazdigim kelimeleri bayir asagi saliyorum belki birileri yakalar diye.Yakalmissiniz çok tesekkürler.Simdi degeri artti.

 2. sevgili nilanya

   cizreden bir kendisi küçük ama yaptigi seyin büyüklügü ile önce mahmutu, sonra seni bu haberi bize ulastirdigin için tebrik ediyorum. Mahmutlarin çogalmasi dilegiyle… Sevgiler

  • Aslinda ben sadece görmek için baktim.Ve baktigim yerdeki görüntüyü çok sevdim.Saçmasapan gündemden beni alip götürecek bir sey aradim belki.Tesekkürler.Siseye koyup https://www.renklidergi.com denizine attigim mektuplarimi birilerinin bulmasi dogrusu çok keyifli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here