Kullanmadiginiz Esyalarinizi Verin! – Giysi Ve Esya Bagisi

0
220
Artik kullanmadiginiz esyalariniz, dolap bekleyen giysileriniz ise yarasin, birilerini memnun etsin istemez misiniz? Hele bayram gibi iyi duygularin herkesi sardigi, yardimlasmanin, kucaklasip sevinmenin günlerinde. Size yaramayan esya ve giysilerinizi alip degerlendirecek birçok sivil toplum kurulusu var. Ikinci el esyalari sizden alip ihtiyaç sahiplerine ulastiriyor ya da bunlari satarak yeni projelere kaynak sagliyorlar.

NE SEKILDE VERMELISINIZ ?


Yardim kuruluslari çok sayida çöp nitelikli giysi almaktan sikayetçi. Bazi kurumlar kendilerine gelen giysilerin yüzde 70’inin temizlik bezinden öteye geçemeyecek kadar deforme oldugunu söylüyor. Eski esyalarinizi verirken asagidaki noktalara dikkat etmelisiniz:


Rengi agarmis, yirtik pirtik olmus, ciddi sekilde deforme olmus giysileri göndererek bosuna vakit ve kaynak harcamayin ya da harcatmayin, kötü durumdakileri dogrudan siz çöpe atin ya da temizlik bezi yapin.


Birçok kurumun ve bu kurumdan giysi alan kisinin yikama ve ütüleme imkani yok. Bu yüzden giysileri mutlaka temiz, ütülü ve tamir edilmis halde verin. Iç çamasiri bagislayacaksaniz bunlarin temizligine iki kat dikkat edin.


Ihtiyaci olan ailelerin 6 kapili gardirop koyacak kadar yeri olmayacagini dikkate alin, ergonomik esyalari bagislayin. Çok büyük esyalar belki okul veya halk egitim merkezi gibi yerlerde degerlendirilebilir, bunlari yardim yapacaginiz kuruma mutlaka önceden bildirin.


Buzdolabi, televizyon, çamasir makinesi gibi esyalar için yapilan eskisini getir yenisini götür kampanyalarinin çogunda eski esya getirmeden de indirim yapiliyor. Çalisir durumda olanlari yardim kurumlarina bagislayabilirsiniz.


Vereceginiz esyalari mutlaka kolileyin. Ya da dogrudan siz teslim edecekseniz uygun bir ambalaja koyun. Asla daginik halde götürmeyin.


Hemen bütün kurumlar kitap bagisi da kabul ediyor. Okudugunuz ve bir daha bakmayacaginiz kitaplari da vererek kütüphanenizde yeni kitaplara da yer açmis olursunuz.


Her çesit esyayi bagislayabilirsiniz. Yastik, yorgan, tül, battaniye, masa örtüsü, tabak çanak, VCD, bilgisayar gibi akliniza gelen her sey bir baskasinin isine yarabilir.


Iyi Kalpler Dükkani


Toplum Gönüllüleri Vakfi’nin Istanbul Üsküdar’da bulunan Iyi Kalpler Dükkani’nda, kuruma bagislanan ikinci el esyalar satiliyor. Geliri üniversite ögrencisi gençlere egitim bursu olarak veya gençlerin hayata geçirdigi sosyal sorumluluk projelerine kaynak olarak aktariliyor. Kurumun halen süren 300’ün üzerinde projesi var. Iyi Kalpler Dükkani’na temiz, yipranmamis ve iyi görünen her türlü kiyafeti, CD, kitap, mutfak malzemesi, küçük esyalar, oyuncak, aksesuvar, kaset çalar bagislayabilirsiniz. Ticari ikinci el magazalarindan çok daha düsük fiyatlandirma yapan Iyi Kalpler Dükkani, büyük mobilyalari alamiyor. Dizi kostümlerinin ve ünlülerin kiyafetlerinin de bagislandigi bu dükkana Türkiye’nin her yerinden Yurtiçi Kargo ile ücretsiz gönderim yapilabiliyor. Esyalari koli haline getirip size en yakin Yurtiçi Kargo subesini aramaniz yeterli. Kargo sirketi gelip kolileri adresinizden teslim aliyor. Kolinin içine bagis makbuzu kesilmesini istediginiz adresi de belirtirseniz makbuzunuz daha sonra adresinize postalaniyor. Dükkanin tamir ve temizleme olanaklari sinirli, kazanilan parayi temizlik maliyetine harcamamak için özellikle temizesya gönderilmesini istiyorlar. Elden esya birakmak isteyenler dükkana pazar ve pazartesi hariç haftanin her günü, 10.00 -18.00 arasinda gidebilir. Adres: Emniyet Mah. Yildirim Beyazit Sokak No:4/1 Üsküdar /Istanbul Tel: (216) 318 01 90 www.tog.org,tr


Acil Ihtiyaç Projesi Vakfi


Kisa adiyla AIP, sadece elden ve kargoyla her türlü giysi ve küçük-büyük esya bagisi kabul ediyor. Türkiye’nin her yerindeki ihtiyaç sahiplerine gönderiyorlar. Özellikle dogudaki okullarda okunmus kitap ve VCD’lere ihtiyaç oldugunu belirtiyorlar. Artik herkes DVD kullandigi için giderek eski teknolojiye dönüsen VCD’ler dogudaki okullar için çok faydali. Ayni sekilde kullanilmayan düsük REM’li bilgisayarlar, yazicilar bu okullarda ise yariyor. Kurum sadece 4 kisilik personeliyle düzenleme için ugrasiyor bu yüzden bagisçilardan temiz ve saglam esya bekliyorlar. Adres: Iskender Pasa Mah. Ahmediye Cad. No. 60 Aksaray Fatih /Istanbul Tel: (212) 491 06 61 www.aipvakfi.org


Türkiye Sakatlar Dernegi


Dernek kullanilmis veya yeni giysileri ve mobilyalari aliyor. Siradan esyalarin yani sira çok sayida kullanilmis tekerlekli sandalye ve koltuk degnegi talebi aldiklari için artik bunlara ihtiyaç duymayanlar, ya da yenisini alanlar dernege elindekileri gönderebilir. Dernegin evden esya alma hizmeti yok, sadece getirilip birakilmasi gerekiyor. Türkiye genelinde tüm bölgelere yayilmis 65 subesi var. Sube adresleri Istanbul’daki merkezden ögrenilebilir: (212) 521 49 12 – 631 11 95. Yardimlari Istanbul’da tek sube kabul ediyor. Çapa’da bulunan sube, haftaiçi 9.30 – 18.00 arasi, cumartesileri ise 14.00’e kadar açik. Adres: Asagi Guraba Caddesi No:31-33 Çapa /Istanbul www.tsd.org.tr


Türkiye Yardimsevenler Dernegi


Türkiye’nin en eski ve en büyük yardim kuruluslarindan biri olan dernegin 157 subesi var. Ankara’daki merkezleri bir kamyonetle büyük esyalari da kabul edebiliyor. Diger subeler ise genellikle elden ve kargo ile bagis aliyor. Kuruma, kullanilabilir durumda olan giyim esyalarinin yani sira hali, koltuk, yatak, yorgan, dolap gibi tüm esyalari bagislayabilirsiniz. Dernek, içlerinden en iyi durumdakileri kendilerinden burs alan üniversite ögrencilerine veriyor, fakir aileleri de arastirirak dagitim yapiyor. Kurumun faaliyetleri sadece ikinci el esya ile sinirli degil. Örnegin Çildir’da insa ettikleri kiz ögrenci yurduna yiyecek ve burs yardimi da yapiyorlar. Kendilerine çok fazla kadin giyim esyasi geldigini, kisa girerken özellikle dogudaki illere gönderilmek üzere erkek giysisi, bot, ayakkabi ve yorgan gibi esyalara ihtiyaç duyuldugunu belirtiyorlar. Kurumun Kartal, Pendik, Üsküdar, Kadiköy, Beykoz, Sile, Sariyer, Besiktas, Bakirköy, Beyoglu, Eminönü, Silivri gibi Istanbul’un hemen her tarafinda 16 subesi oldugu gibi Türkiye’nin her ilindeki subeleri de bagis kabul ediyor. Türkiye merkezi Ankara’da: (312) 431 62 20 – 431 62 24. Istanbul Merkezi ise Sisli’de: (212) 240 72 38 www.yardimsevenler.org


Istanbul Büyüksehir Belediyesi Kadin Koordinasyon Merkezi


Bayram öncesi yardim talepleriyle su siralar santrali kilitlenen merkeze, ikinci el esya ve giysi bagislayabilirsiniz. 17 Agustos 1999’daki Marmara Depremi’nin ardindan örgütlü bir sekilde çalismaya baslayan merkez, o tarihten bu yana kadinlara yönelik birçok yardimi hayata geçirdigi için bu isimle anilsa da tüm yoksullara hizmet veriyor. Birçok atölyesi var. Mobilya atölyesinde, bagislanan esyalar niteliklerine göre beyaz esya, elektronik, mobilya olarak ayriliyor, gerekenler onariliyor. Giysi atölyesinde yipranmis giysiler tamir ediliyor, yikanip ütülenip posetleniyor. Mefrusat atölyesinde battaniye tül gibi bazi esyalar elden geçirilip kullanima sunuluyor, bir kismi da kermeslerde satiliyor. El sanatlari ve geridönüsüm atölyesinde ise günlük hayatta kullanim ömürlerini bitirmis birçok küçük ev esyasi yeniden islenerek farkli bir alanda kullanima sunuluyor ya da süs esyasi haline getiriliyor. Elde edilen ürünler sergileniyor veya kurumun kermeslerinde satiliyor. Çaglayan’da bulunan merkez elden ve posta ile gönderilen bagislari kabul ettigi gibi randevu alinirsa esya ve giysi yardimlarini üç gün içerisinde evden de teslim aliyor. Adres: Piyale Pasa Bulvari No:1 (Futbol sahasi yani) Çaglayan/ Istanbul Tel: (212) 444 00 93 www.ibbkkm.org


Sevgi Magazasi


Sevgi Magazasi Yardimlasma ve Dayanisma Dernegi, oyuncak, mutfak esyasi, çocuk kiyafeti, ayakkabi gibi tümesya bagislarini aliyor. Mobilya alamiyorlar ancak yine de mobilya bagisi durumunda ihtiyaci olan aileyi yönlendirip adresten aldiriyorlar. Dernege esya bagislari elden veya kargo ile gönderilebilir. Magaza pazar hariç her gün 9.30-18.00 arasi açik. Adres: Acibadem Gömeç Sok. Ahmet Süt Sitesi Ahmet Süt Camii Kadiköy/Istanbul Tel: (216) 545 84 59

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here