Kültür Nasil Olusur?

10
403

Bir toplulugun zaman içinde olusturdugu, ürettigi ve nesilden nesile aktarilan her türlü degerlere kültür diyoruz. Toplumun özelliklerini, kimligini olusturur ve bir yasam biçimidir.
Giyim, kusam, yemek, inanç, düsünce kültürlerin ögelerindendir. Dikkat ederseniz kisiden kisiye degistirebilen bir olgudur. Begenilir ve benimsenirse sürekliligi devam eder. Kültürün gelismesinde yörenin iklimi, cografyasi birçok sey olusumunu etkileyebilir. En önemlisi insanlarin eseridir.
 
 
Ülkemizin kültürel kavramlara bakarsak eger; din, dil, töre gibi özellikleri topluluklara göre ayrimina rastlayacagiz. Alevisi, çerkezi, lazi, göçmeni kendi içimizde olusturulan ayricalikli kültürler. Kararlar verilirken de kendi kültürüne uygun olan, bagdasan esaslar ele alinir.
 
Kültür kimligin bir yerde açiga çikmasi, kendini tanitmasidir. Örnegin birkaç kültürden yan yana kisi getirildiginde onlari ya giyimi, konusmasi hatta selamlasmasi dahi nereye ait oldugunu belli eder. Topluluklar zamanla kendi geleneklerini dünyaya yaymaya baslarlar. Kültürel yayilma denilen bu alanda bizlerinde rol aldigi alanlar vardir. Dünyaya yogurdun Türkler tarafindan yayildigindan haberdar miydiniz? Kültürel degerlerle ilgili arastirirken rastlamistim. Tabi bizlerde mutfaklarimizda birçok yemegi kullanirken, neden baskalari bunu almasin diye düsünmeden geçmedim. Rus salatasi ya da spagetti çok severek tükettigim baska ülkelerin mutfaklarindan çikmadir.
 
Kültürlerimizi asimile etmeden, degerlerini bilerek yasanmasini, bizden sonra gelecek olan nesile de kalmasini diliyorum. Kültürümüze sahip çikalim ve duyarsiz kalmayalim.

10 YORUMLAR

 1. Bir kültür kargasasi var dünyada evet. Kim kimin neyini almis kullanmis diye sorgulamak yerine, kiyi da kösede kalmis olani ortaya çikartip tanitip paylasmaktan yanayim ben:))

  Özellikle yemek kültürü en sevdigim tarafi ve ilgi alanim. Bende demleme çayin bir çok ülkede yapilmadigini, çaydanlik ve demligi kullanmadiklarini biliyorum:))

  delidivane ellerine saglik…

 2. Özellikle Yunan komsularimiz ne var ne yok bizim diycekler.. =)

  Ortak lezzetlerimiz var onlarla ör: cacik, baklava, kadayif ve birçok z.yaglilarimiz.

  Yahu aciktim ben en iyisi yemege gideyim =)

 3. Bilinçsiz yasayan toplumlarda olusan genelde o toplumdaki en sözü geçenler tarafindan koyulan tek dogrusu ve tek yanlisiyla, insanlarin uymasi için diretilen, isteyerek veya istemeyerek, izlemek zorunda olduklari davranislar. Bilmem ki bunu alirlar mi? Ne islerine yarayacak ki:))) almasinlar da zaten yok olsun töre dedikleri bence…

 4. Murat, töre denince insan hemen kötü seyler düsünüyor degil mi?

  Gelenek ve göreneklerimizde törenin adi altinda geçiyor ama insanlarda öyle bi yer edinmiski olumsuzluk olarak akla geliyor ilk önce,güzel olan seyleri yok etmeyelim diyorum bende

 5. (kültür) insani hayatin temelidir.hayvanlar islerini iç güdüyle yaparlar biz ise onu ögreniriz ve ögretiriz.

  (töre) birilerine özel ve hukuk disi ve din disi bir kanun anlami tasir devletin olmadigi bir zamanda belki kullanilir, ve devlet varsa töre yok demektir orda devletin kanunu geçer. ve töre orada bir kanunsuzluk sayilir.

  kültür sanat ve icad demektir onun için hayatimizin kaynagidir,

  kültürün alani pek çoktur. mesela sosyoloji kültürü, biyoleji kültürü, asroleji kültürü, arkoleji kültürü, din ve ahlak kültürü, siyaset kültürü, sanayi kültürü, ziraat ve ormancilik kültürü, hayvan yetistirme kültürü, komsuluk, ve arkadaslik kültürü, toplumca yasamak için sehircilik, ve köycülük kültürü, aile hayati kültürü, ve bunlar sonsuz derecede uzar gider ama bunlarin hepside bize çok lazimdirlar.

  ve biz bunlarsiz yapamayiz ve yasayamayiz. ve bütün bunlar bizim vasitalarimizdir ve bizleri Allaha ulastiran vasitalardir, çünkü Allah bana ulasmak için vasita arayiniz diyor bir ayetinde, iste bunlar bu yolculugun vasitalaridir ve bu vasitalar yerinde ve amacinda kullanilirsa çok fayda verirler. eger yanlis ve hesapsiz kullanilirsa aynen trafik kazalari benzetmesi olurlar ve çok dikkat etmek gerekir.

  kültür sahipligi bir deneme ve yanilmayla ve tecrübelerle ögrenilir aynen usta çirak seklinde bir birimize egitimle aktarilirlar ve ata yadigaridir, çünkü kisa zamanda ögrenilen seye belki onu bulmak için atalarimiz belki yüzlerce sene harcamis olabilirler. onun için bir milli kültür bakanligimiz da vardir onu kuranlardan ve yasatanlardan Allah razi olsun, ve o bizlerin kültür ögrenme hazinemizdir ve kaynagimizdir derim.

 6. bu imkani verdiginiz için bende sizlere tesekkür ederim.

  hani derlerya çam sakizi coban armagani olsun dedik, iste kültür budur bir birimizden bu vesile ile yayarlanmis olduk aklimiza gelmeyen bir seyi bilgisayar vasitasiyla hatirlamis ve hatirlatmis olduk buda bir kültür zenginligidir mesela hazreti muhammedin ne güzel mal dedigi seylerden biride iste budur.

  yani güzel bir mala daha sahip olduk ve hazreti muhammet bilgi müminilerin kaybolmus malidir onu nerde bulursa onu alsinlara der. tesekkürler ve selamlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here