Kurtlar Vadisi Gladio

1
188

Türkiye’nin yakin tarihi ile alakali mesajlar verecegini daha film çikmadan fragmanlarinda duyuran Kurtlar Vadisi Gladio filmi, gerçekçi mesajlar bekleyen seyircilerini hüsrana ugratti. Gladio’nun ikinci adaminin Bülent Fuat Aras adinda eski bir subay oldugunun ve bu subayin Amerika Birlesik Devletlerinin emrinde oldugunun filmde yankilanmasinin film ile alakali olarak gerçek mesajlar veriyor, Kurtlar Vadisi aslinda gerçek olaylari anlatiyor diyenleri yaniltici çikardi. Çünkü Bülent Fuat Aras ismi yakin tarihte yasamis hiçbir kimseyle özdeslesmiyordu.

Filmi görsel anlamda degerlendirecek olursak, Çakma Amerikan filmlerinden çikmis sahnelerde mevcuttu. Iskender Büyük’ ün kolundaki cihazin ötmesi ve ekranda “beni ara” sinyalinin yanmasi bu tespitime haklilik veriyordu. Lakin o dönemde cep telefonu bile henüz ülkemize gelmemisken sen git o teknolojiyi kullan. Yine Bülent Fuat Aras’in öldürüldügü sahnede kolundaki kirmizi sinyal veren cihaz “Bizim Holywood’dan ne eksigimiz var yahu!” seklinde cümleler kurup gururlanmamizi sagliyordu.

Dava hâkiminin, Iskender Büyük’ ün cezaevindeki kogusuna kadar gelip onu sorgulamasi ve Iskender Büyük’ ün Bas Gardiyan kiligina girip cezaevinden hâkim’ in arabasiyla kaçmasi aklimiza Cüneyt Arkin filmlerini getirdi.  Ayse adli avukat kizimizin bir çirpida Iskender Büyük’ e güven vermesi ve onu kendine âsik etmesi, daha sonra da Glaido’nun ajani çikmasi klasik ajan filmlerinin klasik senaryolarini aklimiza getiriyordu.

Gladio hakkinda film baslarken verilen kisa bilgi yetersiz ve o dönemi bilmeyenler için anlasilir olmayan bir olgu idi. Her seye ragmen filmin müzikleri oldukça güzeldi ama denildigi gibi yeni bir baba filmi müzigi degildi. Film Kurtlar Vadisi isminin gölgesinde güzel isler yapacaga benziyordu. Musa Uzunlar’ in oyunculuk anlaminda bu filmde güzel isler çikardigini da söylemeden geçmeyelim…

A. Tolga Akpinar

1 YORUM

 1. kurtlar vadisi bana göre ismini degistirip çakallar vadisi olmaliydi. ilk basladiginda neyin nesiymis merakiyla izledigim bir kaç bölüm yanilmadigimi gösterdi. diger dizi ve filmlerde sigara görüntüsünü göstermemek için flu yapan devlet yeni yetisen, kani kaynayan gençlere her biriniz birer polat alemdar olabilirsiniz mesajini israrla vermeye devam ediyor.

  izleyici lütfen aklini kullan ve düsün bu ülkede ne zaman hangi hükümetin eksi ve yanlislarini izleyip gerçegi ögrenebildinizki böyle bir dizi ile buna müsaade edecekler tamamen yapimcilarin sansasyonu ve hepsi palavra.
  ama bravo adamlara devlet gerçegi propagandasi üzerinden iyi prim yapip bir SÜRÜ insana izlettiriyorlar ve prim yapiyorlar.

  kötüde görünse zeka yi her zaman kutlarim karsisindakide akilli olacak kötü zekanin önünde koyun gibi her dedigine evvveeettt diye melemiyecek.

  Bu halk önce HAK larin hiç kimseye altin tepside sunulmadigini ögrenecek HAK lari için mücadele etmeyi ögrenecek haklarin mücadele edilmeden alinmadigini ögrenecek, önüne konan gerçek gibi gösterilen bir sey senin degil önüne koyan kisi yada kisilerin gerçegidir. kendi gerçegini emek vermeden yakalaman imkansizdir.
  sinestezi güzel yaziydi ve dikkatli olman dolayisiyla dizideki absürtlükleri yakalayip bizede göstermissin tesekkürler. kalemine saglik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here