Lakirdilarim – Naber? 3. Bölüm

5
265

*Selamlar.

*Knut Hamsun’u Karadenizli olarak düsünmekten kendimi alamiyorum. Hamsun dediginde de aklima “hamsi” ve “Samsun” kelimelerinin karisimi gibi bir sey geldigi için olabilir bu.

*Hizli hizli konusurken Galatasaray’a “Gaaasssaaayy”, Besiktas’a da “Besstass” denilen spor programlarini görünce aglamaya baslarim.

*Kuzenim anlatti, misafirlige gittigi yerde maç izlerlerken ev sahibinin küçük çocugu birden “Re re re ra ra ra gasssay gassayy besiktas!” diye bagirmaya baslamis. Belli ki kafasi karisik yavrucagin.

*Yeni bir tasarruf yöntemi: Fazla suya ihtiyaciniz olmadiginda muslugu açmadan, yalnizca altina vurarak bir miktar su alin. Biraz hizli vurun gelir o, muslugu açmaya gerek yok.

*Kisin bogazim agridigi için eczane aramaya çikip bulamayinca bakkal kadina sordum ama bir anda kadin bana tavsiyeler vermeye basladi. Eczane sormama ragmen kadin bana “Bi adaçayi iç, ya da baska sicak bisey, bi tane de gripin at geçer. Siki giyin ama böyle üsürsün.” gibi seyler söylemeye basladi. Niyeti tabii ki iyi, biliyorum ama eczane nerede haci?

*Irem ismindeki kardesim küçükken saga sola koydugu çignenmis sakizlarini kaybetmesi üzerine ilginç bir uygulamaya baslamisti. Masa, sehpa gibi yerlere koydugu sakizin kenarina “Irem’in sakizidir, atmayiniz!” diye not koymaya basladi. Ayrica odasinin kapisina “Irem’den baska kimse giremez” yazmasi üzerine en yakin arkadasi Ceren ayni kagit üzerine cevap yazmisti ve o kagidin üzerinde yazismislardi resmen. Aha da söyle:
Irem:Irem’den baskasi giremez.
Ceren: Ceren hariç
Irem: Hiç de bile…
Ceren: Bana ne…

*Diziden bahsederken dizi yerine “film” diyen insandan kosarak uzaklasirim.

*Ilkögretim ögrencileri! Kavga ederken “Bak vurcam bak! Oglum vurmak istemiyorum ama vurcam bak!” diyen çocuk vurmayacaktir, korkmayiniz.

*Hemen hemen her ay telefonuma Gizem diye birinden mesaj geliyor. “Hadi ara konusalim” falan yaziyor, altinda da bi numara oluyor genelde. Yalniz ben bu Gizem’in kim oldugunu bilmiyorum. Bir de bazen “Hiç aramiyorsun hayirsiz” falan diye sitem ediyor, noluyoruz lan? Hayir sen kimsin ben anlamadim ki.

*Dügünde bos bos kosan çocuk ileride elinde telefonla sagda solda dolasacak olan çocuktur, aslinda isi falan yoktur ama mesgul gibi görünür.

*Bence dükkaninin önünü hortumla islatmayan esnaf, esnaf degildir. Esnaf dedigin paçalarini sivar, hortumu alir kararli bir sekilde dükkanin önünü islatir.

*Kitlama’nin nasil bulundugunu merak ediyorum. Aslinda pek bir ise yaramayan bir sey gibi geliyor bana ama alisanlar da normal seker atarak çay içemediklerini söylüyorlar. Bir de kitlamayi bulan adamlarin “hadi bunu kitlayalim!” deyip kitlama çay içtikleri fikri aklima geliyor ki o daha fena.

*Beni topluma kazandirin sevgili dostlarim. Ben bir kitap kokusu bagimlisiyim. Kitap koklamadan bir günüm geçmiyor. Azaltarak birakmayi denedim ama olmuyor.

*Örneklerle ilkokul çocugunun ögrendigi kelimeyi cümle içinde kullanma tarzi:

Kelime: Muhafiz. Çocugun cümlesi: Ben muhafiz gördüm.

Kelime:Sefkat. Çocugun cümlesi: Ben sefkat gösterdim.

Kelime:Diyalektik. Çocugun cümlesi: Biz diyalektik aldik.

*Bir arkadasligin hazin sonu: Ömer ve Erhan beraber geçirdikleri günün sonuna geldiklerinde evlerine gitmek üzere ayrilacaklardi. Ömer “Kendine iyi bak” dedi, Erhan ise bu cümleye “Aynada mi? eheeheheeheeheehe!” diye karsilik verdi. Iste ne olduysa o anda oldu. Bu igrenç espriyi duyan Ömer oracikta felç geçirdi. 2 yil boyunca yataktan kalkamadi. Erhan ise bu pismanlikla daha fazla yasayamayacagini anladi ve intihar etti. Simdi Erhan bir ölü ve Ömer hala yatalak.

*Görüsmek üzere. Hoscaaaliniz.

5 YORUMLAR

 1. *Ilkögretim ögrencileri! Kavga ederken “Bak vurcam bak! Oglum vurmak istemiyorum ama vurcam bak!” diyen çocuk vurmayacaktir, korkmayiniz.

  Bana böyle dediklerinde ben onlara vururdum :D:D:D

  Bir arkadasligin hazin sonu: Ömer ve Erhan beraber geçirdikleri günün sonuna geldiklerinde evlerine gitmek üzere ayrilacaklardi. Ömer “Kendine iyi bak” dedi, Erhan ise bu cümleye “Aynada mi? eheeheheeheeheehe!” diye karsilik verdi. Iste ne olduysa o anda oldu. Bu igrenç espriyi duyan Ömer oracikta felç geçirdi. 2 yil boyunca yataktan kalkamadi. Erhan ise bu pismanlikla daha fazla yasayamayacagini anladi ve intihar etti. Simdi Erhan bir ölü ve Ömer hala yatalak.

  Bu sonu begendim 😀

  Bu arada küçük kardesiniz çok zekiymis 😛

  Artik su basligi degistirseniz ..

 2. DENIZ TÜRKÜSÜ

  Dolu rüzgârla çikip ufka giden yelkenli!

  Gidisin seçtigin aksam saatinden belli.

  Ömrünün geçtigi sahilden uzaklastikça

  Ve hayâlinde dogan âleme yaklastikça,

  Dalga kivrimlari ardinda büyür tenhâlik

  Baska bir çerçevedir, git gide dünyâ artik.

  Daldigin mihveri, gittikçe, sarar baska ziyâ;

  Mâvidir her taraf, üstün gece, altin deryâ…

  Yol da benzer hem uzun, hem de güzel bir masala

  O saatler ki geçer basbasa yildizlarla.

  Lâkin az sonra lezîz uyku bir encâma varir;

  Hilkatin gördügü rü'yâ biter, etrâf agarir.

  Som gümüsten sular üstünde, giderken ileri

  Tâ uzaklarda safak bir bir açar perdeleri…

  Mûsikîsiyle bir âlem kesilir çalkanti;

  Ve nihâyet görünür gök ve deniz saltanati.

  Girdigin aynada, geçmis gibi dîger küreye,

  Sorma bir sâniye, süpheyle, sakin: "Yol nereye?"

  Ayilip nes'eni yükseltici sarhosluktan,

  Yilma korkunç uçurum zannedilen bosluktan

  Duy tabîatte biraz sen de ilâh oldugunu,

  Rûh erer varliginin zevkine duymakla bunu.

  Çiktigin yolda, bugün, yelken açik, yapyalniz,

  Gözlerin arkaya çevrilmeyerek, pervâsiz,

  Yürü! Hür mâviligin bittigi son hadde kadar!…

  Insan, âlemde hayâl ettigi müddetçe yasar.

 3. "Knut Hamsun’u Karadenizli olarak düsünmekten kendimi alamiyorum. Hamsun dediginde de aklima “hamsi” ve “Samsun” kelimelerinin karisimi gibi bir sey geldigi için olabilir bu."

  bana da twitter da bir buton var ya RT, iste bende onu gördügümde Sayin basbakanimizi düsünmekten kendimi alamiyorum. nedense onu çagristiriyo =)

 4. Ilkögretim ögrencileri! Kavga ederken “Bak vurcam bak! Oglum vurmak istemiyorum ama vurcam bak!” diyen çocuk vurmayacaktir, korkmayiniz.

  havlayan köpek isirmaz hesabi 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here