Lakirdilarim – Naber? 4. Bölüm – Okul, Alisveris, Msn, Yolculuk, Berber…

11
258

Selamlar…

*Ortaokulda ya da lisede sinav notlari açiklandiktan sonra düsük alip üzülen ögrencinin yaninda onu teselli eden “Bos ver oglum takma kafana. Ikinci sinavda düzeltirsin nolucak.” falan diyen bir ögrenci varsa bilin ki o ögrenci yüksek not almistir. Sevincinden ne yapacagini sasirir gider üzülen ögrenciyi teselliye baslar. Aslinda orda onun haline üzülmez, kendisi yüksek aldi diye sevinir. Ayni ögrenci, notunu herkes duysun istedigi için her önüne gelene “kaç aldin” diye sorar. Çünkü sordugu kisi notunu söyledikten sonra “Sen?” diye soracak ve kahramanimiz notunu söyleyip mutlu olacaktir.

*Herhangi bir yazida “vb.” kisaltmasi gördügümde bunu “ve buna benzer” seklinde okumaktan kendimi alamiyorum. Kaç kere kendi kendime söyledim “oglum” ve benzeri” demek o. ” ve buna benzer” olsa vbb… olurdu. Sapsal misin sen? “ dedim ama sonuç hala ayni.

*Alisveris yaparken karsilasilan en zor sey ” Israrci esnaf” tir. Bir magazaya girip almak istediginiz seye bakarsiniz, istediginiz gibi bir sey bulamazsaniz çikmak istersiniz ama israrci esnaf baska bir ürün getirir “Bunu da dene, bu olur bak” der. Denemeyi reddedenler takdir edilesidir ama mesela ben hayatta birakip gidemem. Sanki adamin verdigi seyi giyip denemezsem ayip olacak gibi gelir. Ama deneyip yine begenmediginde “Kirmizisi da var” tarzinda bir öneri gelir esnaftan. Kurtulmak zordur. Bir de o kadar giysiyi paketinden
çikarttirip hiçbirini almayinca adama küfretmis gibi hissederim kendimi.

*Bir de su var ki; bir dükkâna girip misal bir tisört denediniz. Size biraz küçük gibi geldi ve dükkân sahibine “Büyügünü deneyebilir miyim bunun?” dediniz. Eger adam size “Bu tam oldu, bir büyügü çok bol gelir.” falan derse bilin ki büyügü falan yok onun bu dükkânda. Tam olmusmus, sen versene kardesim büyügünü bol olursa almayiz, ama “Büyügü yok” demek istemiyor, bizi kandiriyor.

*Bir süredir iliskileri olan iki kisiden bahsederken “ciddi düsünüyorlar” denildigi zaman nedense ben de ciddilesiyorum “Hmm sakaya gelmez” falan diye, bana ne oluyorsa? Aralarinda da hep ciddi seyler konusuyorlarmis gibi geliyor bunlar bana.

*Msn iletisinde kendini mutlu eden birçok insan var. Iletisinde çok iddiali sözler yazan kisilerin gerçekte senin benim gibi normal insan oldugunu, kimseye “qapaq üsthüne qapaq yapip Tefale NuMuNe diee” yollayamayacagini bilirsiniz. Ama bir de iletisinde kimsenin anlayamayacagi seyler yazip mutlu olan insanlar var ki onlari o mutlulugu bozulmadan alip müzeye koyup sergilemek gerekir. Mesela “Ouzumm, aysheemm, hülyaam süperdiiiii:D:D”. Bu ne lan? Bunu sadece Oguz, Ayse ve Hülya anlayabilir. Öyleyse sadece onlara yaz sorunlu musun sen?

*Sehirlerarasi otobüslerde her su dagitildiginda alan insanlar var ki fena. Sirf almis olmak için aliyorsun yani, evde olsan bu kadar su mu içeceksin? Yoo… Hayret bir sey…

*Dolmuslarda inmek istedigin zaman hafif bir gerginlik olusmaz diyen yalan söyler sevgili dostlar. Hemen hemen herkes “Müsait bi yerde inebilir miyim?” demeden önce içinden bir kez tekrarlar. Sonra bogazini temizler, ama genelde o cümleyi söylerken ortaya koydugu performanstan kimse memnun olmaz. Bir keresinde bunlarin hepsini yapip inmek için söyleyecegim cümleye çalistiktan sonra “Müsiit bi yirdi inibilir miyim” seklinde bir ses çikmisti benden, o günden beri hiç hazirlanmiyorum “Müsait bi yerde inebilir miyim” demek için. Ayrica bu “müsait bir yer” de göreceli bir sey aslinda. O neyse de “Müsait bi yerde kalabilir misiniz” diyen kadin gördüm. Kendisi inecek ama soförü de birakmak istemiyor.

*Saçini tam istedigi gibi kestirebilen 10-16 yas arasi erkekler, sizi yürekten tebrik ederim. Bu yaslarda berbere giden çogu kisi saçini istedigi gibi kestiremez. “Abi arkalar uzun kalsin, önler pek uzun olmasin, fazla kisa yapma” falan dersin tamam der ama herif bir girer saçina, gitgide üzüntüden yerinde duramaz hale gelirsin. Arada bir “Abi timim artik dihi fizli kise olmesin” diye miymiy bir seyler söylersin ama berber seni dinlemez kafasina göre keser. Bu neyse de küçükken ben berberden eve gelince kulagimin kanadigini fark etmistim. Hadi kafana göre kesiyorsun da kulagimdan ne istedin arkadas?

*Bana ayrilan sayfanin sonuna gelmisiz, öyle duyumlar aldim. Görüsmek üzere.

11 YORUMLAR

  1. su yüksek not meselesine deginmissin ya.. gerçekten çok dogru bir sey.. siniftakiler sirf kendi notlarini söylemek için bizim notlarimizi sorarlar.. tabii biz düsük aldik yaa zeytinyagi gibi hemen üste çikar.. çok sinir bir durum…

    gerçekten de yazinizi büyük bir zevkle okudum çok güzel seylere deginmissiniz ellerinize yüreginize saglik..

    =)

  2. Çok sevdim yaziyi 🙂 çok güzeldi…aslinda bunlari yasarken bu kadar da sempati duymuyoruz daha çok gerilip stres altinda oluyoruz simdi o hallerimi düsündümde tebessüme yol açti bende.

    Ellerinize saglik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here