Lakirdilarim – Naber? – Askerde Dayak – Facebook Sakincalilari – Mark Zuckerberg – Facebook Fotograflari – Facebook Mesajlari

1
182
*Selamlar.
*Her halta afiyet olsun diyen insan beni düsünceden düsünceye kosturan insandir. Sigara ikram edip, tesekkür edilince “afiyet olsun” diyen adam bile gördüm ulan ben. Nasil afiyet olsun, zehir degil mi o? Hadi zehiri falan geçtim, su mesela, suya da afiyet oluyor mu lan? Bende bir tuhaflik var galiba, bence “afiyet olsun” en azindan bir tavuk dönere, mercimek çorbasina falan denir. Çay bile kurtarmiyor.
*Sehirlerarasi yolculuklarda arkamda oturan insan, sen aslinda hep ayni kisisin biliyorum. Seytan gibi bir seysin sen, farkli kiliklara bürünüp arkamdaki koltuga geçip bana iskence yapmak için var olmussun. 10 dakikada bir o koltuktaki küçük televizyonu hayvanlamasina kapatip “ttaaaakkktt” diye ses çikarip beni delirtmek, zar zor uyudugumda o sesi maksimum seviyeye çikartip beni “haannasssinii” nidasiyla siçratmak ve uyandirmak için varsin. Pis herif.
*Askerdeki dayak oranini hesaplayan gizli bir örgüt var. Bu örgütün elemanlari, ancak dayak orani çok yükseldiginde, adeta bir kirmizi alarm durumuna geçildiginde kendini desifre ediyor. Örgütün islevi genel olarak hal ve hareketlerinize bakarak askerdeki dayak yeme oraninizi hesaplamak ve bu deger çok yüksek çikarsa “Sen askerde çok dayak yersin ha!” seklinde sizi uyarmak. Zararli bir örgüt degil bu, amaçlari size yardim etmek, hazirlikli olmanizi saglamak.
*Sagda solda, sokaklarda falan yasayan evsiz adamlarin hepsinin hakkinda “O eskiden avukatmis abi, karisi yüzünden aklini kaybetmis.”, “oglum o adamin eskiden 7 tane evi varmis, çocugu ölünce delirmis sokaklara düsmüs“, “Bu adam çok zeki, matematikçi olacakmis ama sevgilisi bunu birakip baska biriyle evlenince siyirmis. Hatta bazen bunu sagda solda gazete parçalarinin üzerinde matematiksel islemler yaparken görüyolarmis.” falan gibi hikayeleri uyduranlarin hepsi su an yayin yapan bütün Türk kanallarinda çalisan senaristlere bin basar. Bu yetenekler kesfedilsin falan diyecegim ama adamlar piyasada yok ki, bir hikaye atiyorlar ortaya, agizdan agiza yayila yayila is iyice çigrindan çikiyor.
*Hani bu dizideki küçük Osman bir bölümde ne acayip boguluyodu lan. Melek gibi bir seyler görüyodu, müzik çaliyodu, uzun bi süre mücadele veriyordu falan. Amma karizmatik. Ulan ben 6-7 yasindayken bir kere dedeme artistlik olsun diye kosa kosa denize girdim, birden derinlesti gömüldüm suyun içine, yesilimsi bazi seyler ve ot, tas, bok püsür gördüm, sonra biri  “helela hologha boguluyo holaohllo” gibi seyler söyleyerek bacagimdan asildi, beni kiyiya çikarip ters sekilde salladi, “ghhaahaöhohhohoohhhhhooohh” diye öksürüp durdum. Nerde melek, siirimsi seyler falan filan. Sansa bak.
*Facebooktaki fotograflarindan birinde bi programla kulagina böyle parlak bir sey yerlestiren ve onun küpe gibi görünmesi için elinden geleni yapan çocugu hemen arkadas listenizden çikarin. Bunu ben demiyorum, Mark Zuckerberg diyor. Ya da ben de demis olabilirim tam emin degilim.
*Ayni sekilde Mark Zuckerberg, profil fotografinda “RocKkK!!” falan gibi yazilar olan, dandirik bir gitar çizimi olan ya da durumuna “I love rock(özellikle “love” kelimesi “w” ile yazilmis da olabilir ki o daha fena.) gibi seyler yazan kisileri de hemen listenizden çikarmaniz konusunda uyariyor. Ama bu tarz bir olayda daha farkli bir sarti var. Listenizden çikarmadan önce bu arkadasa “Motorhead? Iron Maiden? Slayer? Megadeth?” yazmanizi ve bunlardan bihaberse, bu durumda sadece listenizden çikarmayip ayni zamanda sikayet etmenizi ve gördügünüz yerde sopayla dövmenizi istiyor. 
*Bu uyarilardan ayri olarak, final döneminin baslamasiyla beraber benim de bir uyarim var ve bu kez isin içinde Mark Zuckerberg yok. Final döneminde kötü geçen sinavlarinizla ilgili, size sinav notunuzu ya da sinavinizin nasil geçtigini soran arkadaslariniza çok dikkat ediniz. Eger bu soran arkadasin gözünde bir parilti, bakislarinda bir kararlilik varsa ve bu iki sorudan birini sordugunda gözlerini sizden kaçirmiyorsa bilin ki bu herifin sinavi çok iyi. Ama yüzünde bir sinirlilik, üzgünlük, bir “ulan baslarim finallerden yaa” havasi varsa ya da soruyu “Senin sinav nasildi yaa?!” seklinde bikkinlik dolu bir halde soruyorsa bu adama kötü olan sinaviniz hakkinda güvenle bahsedebilirsiniz. Çünkü onun sinavi da kötüydü. Ama dikkat etmeniz gereken bazi seyler daha var. Eger bir sinif arkadasinizin baska bir ya da daha fazla sinif arkadasiniza sinavinin nasil geçtigini sordugunu duyduysaniz ve bir süre sonra gelip size de soruyorsa bu adamin sinavi da iyi geçmis demektir. Bu namussuz gidip her önüne gelene sinavinin nasil geçtigini ya da notunu sorar ki, onlar da buna “Senin?” desin, o da sinaviyla ilgili hava atsin. Bu herif baskasina sorduktan sonra size de sormaya geldiginde ona cevap vermek zorunda kalirsaniz “Sinavgmizh szisze vystksz notlarin siragmsz ya. Neysehadibenimgitmemlazmgörsrz.” deyip yanindan hizla uzaklasin.
*Ulan o kadar Facebook dedik de bir de sey var, bir fotografin altindaki tek ve cevaplanmamis olan yorum ne kadar hüzünlü lan. Öyle duruyo oracikta. Kah bir sey soruluyor, kah “fotoyu çeken de güzel çekmis dii miiii?! xd ;)))” gibi seyler yaziliyor, kah “diger foton daha iyiydi jnmm” yaziliyor, bunlar hep cevap bekleyen yorumlar. Ama en hüzünlüsü de fotografin altina “selam nasilsin? nasil gidiyor hayat?” gibi bir sey yazan adam… Eger bu bir de cevaplanmamissa ekstra hüzünlü.
*Okuyan herkese tesekkürler. Hosçakaliniz.

1 YORUM

  1. askerlikte bir gün bir komutan erin birine çok kizmis ve onu söyle tehdid etmis seni döverim demis oda timarim olur komutanim demis ve seni hapis ederim demis oda istirahatim olur demis.
    ve seni katiksiz hapis ederim demis oda yaparsiniz komutanim demis ve sonra senin tayini keserim lan demis ve o erde iste onu yapamazsiniz komutanim demis iste bu hikayede böyle bir seydir derim ve selamlar r.ç.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here