Lakirdilarim – Naber? – Facebook – Nikon Fotograf Makine – Diziler – Aziz Nesin

6
383

*Selam sabah.

*Facebookta bazi fotograflarin altinda “eee kim çekti ;)”, “çeken de güzel çekmis hani ;)” gibi yorumlari görülen kiz, profesyonel fotografçi olmus, geçenlerde denk geldim. Ön planda çay ve simit, arka planda bogazin oldugu fotograflar ya da martilara simit parçasi, ufak ekmek, arada kandirmak için sigara izmariti falan atip bunlarin fotograflarini çekiyordu.

*Bu arada Nikon fotograf makinelerinin yüzde otuz üçünün bir grup civik ergenin eline geçmesi nedeniyle sirket kapanma noktasina gelmis.

*Gaydiri gubbak Cemileeem, nasil nasil edelim de biz bu isi. Nikâhimizi kiysiiiin tümdengelim hoooca Memisee.

*Kirk yilda bir espri tutturup da gaza gelen adam da düsman basina. Espriye gülündükçe bu tekrar tekrar söyler, açiklar falan. Daha da fenasi “Ulan durduk yerde bi espri yapiyorum var ya” falan diye kendini över. Offf. Ben utaniyorum onun yerine. Bu adam için gerçekten hepinizden özür dilerim. Ben utaniyorum o utanmiyor. Espriyi yaptin, tadinda birak, zirvede birak bu isi. Uzatip da niye kendinden igrendiriyorsun? Yine de bundan daha kötü bir tip var ki, o da “pasif espritiüel”. Mesela kalabalik bir ortamda sen alçak sesle bir espri yaparsin, etrafindaki 2-3 kisi duyar, güler, ama bu 2-3 kisiden biri pasif espritiüelse o hemen senin esprini yüksek sesle yapar. Sonra herkes gülmeye baslar falan. Utanmaz herif. Madem espriyi çaliyorsun, kaynak belirterek al, izinsiz kopyalayip çogaltma. Sonra bu herif espriyi yaptiktan sonra çikip “Yaa o benim esprimdi” falan da diyemiyorsun ki.

*Bir konu hakkinda uyarip, “demedi demeyin” diyen adam, senin amacin uyarip yardim etmek, uyardigin kisinin önlem almasini saglayip zarar görmesini engellemek falan degil, senin tek amacin uyardigini millete gösterip kendini kurtarmak, seni bencil seni ya. Amacin uyarmaksa sadece uyar, niye “demedi deme” deyip de uyari yaptigini kayitlara geçiriyorsun? Bir insan “demedi” diyecekler diye bu kadar korkar mi? Hepimiz “dedi” deyip de seni rahatlatalim mi istiyorsun sen ne istiyorsun? Yoo dostum, her sey o kadar basit degil.

*Bazi dizilerde “Tekrari Yok” diye yaziyorlar ya, övünür gibi, aslinda o kötü bir sey degil mi? Benim yaptigim dizinin tekrari olmasa ben sahsen üzülürdüm. Bir kere zor izleniyor falan diye düsünürdüm.

*Ya gelmeseydin, yetisemeseydin, beni bulamasaydin, leopaaardiiiiimm… Yarim kalir dümbelek…

*Aziz Nesinin iddiasi dogru mu degil mi onu bilmiyorum ama halkimizin %50si falan uyuz bakisli. Durakta falan beklerken gelen otobüse gözün bir takilsin, mesela baktigin yerde de bir teyze oturuyor ya, niye uyuz uyuz bakiyor ki o? Böyle ters ters. Alti üstü bir göz göze geldik, niye sanki cüzdanina göz dikmisim gibi bakiyorsun? Tamam sefkat göster, gözlerinin içi gülsün, beni nüfusuna al falan demiyorum tabii ki, ama normal bak. Uyuz bakma sadece. Çünkü gerçekten istemiyorum o cüzdani. Bir de farkli versiyonu var bunun, mesela kaldirimda önümde biri var ve yanindan geçip gidemiyorum, o kadar yer yok ve ben onun arkasindan yavas yavas yürüyorum. Hemen bir dönüp dönüp arkaya bakmalar, kontrol etmeler falan. Genelde önündeki genç kiz falansa oluyor bu. Daha 1-2 ay önce yasadim. Ulan geçecek yer yok kenarda, ve saat gündüzün üçü, ben ne yapacagim sana sehrin ortasinda? Bir de böyle kontrol etti, etti, en sonunda resmen arkasina dönüp ters bir bakis atti kiz. Artik “Ulan kapkaççi vaar! diye bagiracak herhalde” diye korkup paldir küldür geçtim artik yanindan hizla. Manyak mi ne.

*Küçükken beraber futbol oynadigimiz birkaç arkadasim vardi. Bunlardan biri de benden 2 yas falan büyüktü. Benden büyük diye bu ne derse ben dogru kabul ediyordum. Bir gün önümüzde futbol topu, futbol oynadigimiz yerin kenarinda oturuyoruz, bu o günlerde oynanmis olan bir maçtan bahsetmeye basladi. Tam neler dedigini hatirlamiyorum ama o maçtaki bir pozisyondan söz ederken arada sunu söyledigini çok net hatirliyorum: “Adami düsürürsen faul, acidiysa penaltiii!” Bir de elleriyle hareket yapiyor, böyle sol eli yumruk seklinde, sag eliyle de sol yumrugunu tokatliyor. “Acidiysa penalti.” Ben kafadan 1 yil falan bunu gerçek sandim. Hatta düsünüyordum, “Ulan oyuncuya ne diyor hakem, acidi mi diye mi soruyor? Peki, adam acimadigi halde acidi derse ne olacak?” falan diye. Hiç sorgulamaz mi bir insan ya. Sirf benden büyük diye, yanlis bilgisi olacagi bile aklima gelmemis. Çocuk kafasi. Yine ayni çocuk bana ofsayt konusunda da sikinti yasatmisti. “Iki kisi bir adama dalinmaz oglum, ofsayt oluyor öyle.” demisti. Vay anasini ya. Maç izlerken hep bir adama giren iki kisi oluyor mu diye inceledigimi hatirliyorum. Sonradan futboldan soguyup basketbola yönelmeme neden olan yoksa bu çocuk muydu? Bence yüksek bir ihtimal.

*Kendine iyi bak, selam söyle.

6 YORUMLAR

  1. o çocuk futbol konusunda uyduruk söylemleri ile seni futboldan soguttuysa bence ona dua etmelisin. =)

    uyuz bakisli toplum ise ofiste durup dururken kahkaha atmama sebep oldu.
    tesekkürler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here