Lakirdilarim – Naber? Sebnem Ferah – Nokia 3310 – Emeklilik

4
328
*Selamlar.

*Sebo ne ya? Sebnem Feraha Sebo diyor adamlar. Sebo ne arkadas? Sebek gibi. Bir karizmasi, bir durusu olan kadini tutup Sebo yaptilar ya.

*Offline olmuuus bireer biireeeer, eski doostlaaar eski dostlaaar… Ne bir slm ne bir nbr, eski dostlaaar eski dostlaaarr…

*Nokia 3310u görünce neden korktugumu buldum… Sekizinci siniftaydim. Dershanede Mert diye bir çocuk var. Bu çocuk her teneffüste ögretmenin dersi anlattigi kürsüye gidiyor. 3310unu çikariyor, içindeki melodileri teker teker açip dinleyerek masaya vurarak eslik ediyor. Her teneffüste ama ya… O igrenç sesli melodilere elleriyle ritim tutuyor. Ne kadar çirkin bir olay. Neden yapiyor bunu onu da bilmiyorum. O ayni çirkin melodilerle nasil oluyor da bu kadar egleniyor? Küçük seylerden nasil da böyle mutlu olabiliyor? Eminim ayni çocuk sonradan polifonik melodiyi, gerçek sesleri falan görünce çilgina dönmüstür. Hala dinliyordur telefonun melodilerini. Ve belki de kendine bir bateri almistir kim bilir… Hayat…

*Ayri yazilmasi gereken “de” ekini birlesik yazan insandan daha kötü durumda olan biri varsa, o da birlesik yazilmasi gereken “de” ekini ayri yazan insandir.

*Ve sokakta yanindan geçtigim yasli amca, karsisindakine “Emekli olan da dertliiiii, emeksiz olan da…” diyordu…

*Yapmadan önce ölünmesi gereken 100 sey, madde 14: Cep telefonundan yüksek sesli müzik açip cebine koyarak caddede fink atmak.

*Çim aadaam söyyleee çiim aadaaam! Vefaaasiz olaniii çim adaaaaam…

*Tenisçilerin topu begenmemesi de ne oluyor ya? Mesela iki top aliyor eline, bakiyor, sektiriyor falan, sonra birine artistçe vurarak yolluyor. Begenmedi yani onu. Digerini begendi. Ama her seferinde de illa birini begeniyor. Ikisini birden begendigi hiç olmadigi gibi, ikisini birden begenmedigi de olmuyor. Mutlaka birini begeniyor yani. Yüzde olarak hep ayni. Standart.

*”Elalem deliye hasret, biz akilliya” diye bir sey var ya, elalem niye deliye hasret acaba orada?

*Duvardaki resminle avunur gönlüm, daha dün yanimdaydin simdi nerdesin? Ne çabuk unutuldu nerde o sözün? Belli ki görünmeyen ufak yerdesin.

*Sarkilar hala ayrildigi adama, kadina “sevgilim” diye hitap edenlerle dolu… Sarkinin sözlerinden anlasiliyor ki bunlar ayrilmislar. Anlasamamislar, bir sorun olmus, özel hayatlari sonuçta, ama hala “beni biraktin sevgilim” de yok “ayildik sevgilim” de bilmem ne. Güçlü ol biraz. Ayrildiysan ayrildin. Sana kiz mi yok. Erkek ya da, ne bileyim ben.

*Biz yürüyen merdivende, ya da o bandimsi seydeyken neden bekliyoruz ki acaba? Hazir o bizi yukari çikariyor, biz de yürüyelim anasini satayim, verelim turboyu, böylece normal merdivende çikacagimiz hizin iki katindan da fazla bir hizla çikmis olalim. Deli miyiz biz? Öyle duruyoruz. Sanki yürüyen merdivenin keyfini sürer gibi. Hayir dostlarim, hayir, vakit keyif çatma vakti degildir, yapacak çok seyimiz var, tabana kuvvet!

*Her seyi bir gün anlarim da seni hiçbir zaman anlayamam ey tuvaletteki çesmeli ilginç sifon sistemi! Ne ise yararsin sen, normal sifon dururken seni neden takarlar oraya, neden açtigim gibi su gelmez, neden gelen su çok zayif olur, hey gidinin çesmeli ilginç sifonu!

*”Sizin isiniz de zor be abi!” diyen adamda inceden bir dalga geçme, “nasil olsa benim tuzum kuru” diye düsünerek adami üzme, aglatma, “ne halin varsa gör!” deme durumu yok degil ha. Samimi gibi de görünüyor aslinda çakal.

*Dersin ortasinda kapiyi lap diye açip kah “perdön höcem” deyip kaybolan, kah bir sey demeden yine ayi gibi kapiyi kapatip kaçan ögrenci, sen kimsin ey adem oglu?! Senin yüzünü görmek hiç kismet olmadi, ama sen beni ilkokuldan beri takip ediyorsun, üniversitede de iyice kudurdun! Insan kendi sinifi olduguna emin olmadigi bir sinifin kapisini nasil bu kadar rahat açar ey gözünü sevdigim, kulagini isirdigim?! Bazen bir de nedense bir süre kapiyi açik tutuyorsun, hocaya bir süre bakiyorsun, hoca konusmayi birakiyor, bir süre sana bakiyor, o yüzünü görmek sadece hocaya nasip oluyor, in misin cin misin sen kapiyi açip kaybolan ögrenci?!

*Görüsürüz.

4 YORUMLAR

  1. "Biz yürüyen merdivende, ya da o bandimsi seydeyken neden bekliyoruz ki acaba? Hazir o bizi yukari çikariyor, biz de yürüyelim anasini satayim, verelim turboyu, böylece normal merdivende çikacagimiz hizin iki katindan da fazla bir hizla çikmis olalim. Deli miyiz biz? Öyle duruyoruz. Sanki yürüyen merdivenin keyfini sürer gibi. Hayir dostlarim, hayir, vakit keyif çatma vakti degildir, yapacak çok seyimiz var, tabana kuvvet!"

    Bu düsüncede zaten bir Türk'ten beklenirdi.Eline geçen o bir saniye ugruna yürüyen merdivende kosmak.Ne yazik ki biriktirdigimiz saniyelerle faydali isler yapmak yerine televizyon seyretmeyi veya oyun oynamayi tercih eden bir milletiz.

    Güzel bir yaziydi uzun zamandan sonra özlemisim.Beyninize saglik.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here