Lakirdilarim – Naber – Türkü – Fikir – Krizantem – Kallström – Bob Dylan

0
283
*Selam. Nasilsin? Nasil gidiyor? Benim de ayni iste napalim. Hadi ya. Heh heh he. Olur o kadar canim. Takma kafana.

*Küçükken o türküyü “Burasi da asfalt degil Halilim, aman vites yalisi…” diye anliyordum ben. Bir de kafamda kendimce mantikli bir açiklamasi vardi sözlerin. Yani sözlerde bana göre söyle bir seyler demek istiyordu: Burasi asfalt degil Halil, yol kötü, sen de tam vites degistirme hastasisin ha, yavas git biraz.

*Ulan ilk görüste gözümün tutmadigi adamda da hep bi falso çikiyo hakikaten, böyle de bi özelligim var. Geçenlerde durakta bi herif gördüm, herkes gibi bekliyo böyle, kiligi kiyafeti de gayet düzgün, uzaktan baksan normal adam dersin ama adamda bisey var, gözlerinde bisey var böyle, fildir fildir falan, bi dengesizlik var yani. Aradan 5 6 gün geçti bugün yolda yine gördüm, birkaç saniye hatirlamaya çalistim, sonra da “hah su dengesiz adam” dedim kendi kendime, yine bi huzursuzluk var, sagi solu kesiyo napcaksa. Herifi nerden hatirladigimi buldugum anda, tak geldi yanima “1 tane sigaran var mi yaa” diye sordu. Hani bir de “1 tane” yani niyeyse. Kaslarimla yok isareti yaptim, “bozugun var mi almak için?” diye sordu. Bozuk parayla sigara alicak. Hafif siritarak bütün kafamla beraber hayir hareketi yaptim, herif ayni yüz ifadesiyle kayboldu. Yedi yil kadar önce de ben lisedeyken, okula çogu zaman kestirme olsun diye ara sokaklardan gidiyordum. Bazen yanimda arkadasim da oluyodu. Arada bir bi adam görüyoruz saç sakal karismis, arkadas dedi ki “bak bu adam hep köselerde gazete kitap falan okuyo, kendi halinde tuhaf bi adam” dedi. Ulan herife baktim, “Ya” dedim, “bu mu kendi halinde” dedim. Çünkü adamin yüzünden seytanlik akiyor. Sokakta yasayan adamin da iyisi kötüsü vardir çünkü. Neyse günler sonra oralardan sabahin köründe tek basima geçiyorum, bir baktim bu herif geldi, kuyu canavari gibi sesle “zzigaran var mi?” dedi, “yok” dedim, “o zaman bi dagaa buralarda gözükme” dedi ayni korkunç ses tonuyla. Hey gidi kendi halinde gazete okuyan adam. Bu arada sonraki iki yil boyunca oralardan geçerek okula gittim ama biçagi yemedim Allah’tan.

*Ulan normalde oturup televizyon izledigim yok, bari arada açtigimda dogru dürüst bir seye denk geleyim. Yemek yerken dügmesine bastim ses olsun diye, baktim o eski Yemekteyiz programi hala varmis. Kadinin yemekleri kötü müymüs neymis. Bi de bu kadin diger yarismacilari çok fazla elestirmis o güne kadar falan. Herifin biri dedi ki “Yaa demek ki neymis, gülme komsuna gelir basina.” digerleri de evet falan dedi. Sonra bu adam duramadi “Baska ne var? Her horoz kendi çöplügünde ne yapar?” dedi, “öter” dediler, “Hayir mikrop kapar.” dedi. Gülüyor bi de böyle. Sonra “Günes girmeyen eve?” dedi, “doktor girer” dediler, “hayir elektrik parasi fazla gelir.” dedi yine güldü. Of. Küçükken yaptigim gibi üç tane sandalye koyup üzerlerini çarsafla kapatip çadir gibi yaptiktan sonra içinde yasayasim var yillarca.

*Bu Internet öyle bir sey ki, onun sayesinde herkes star resmen. 15 yasinda, daha çocuk resmen yani, ama Facebook profiline gir fotograflarina bir bak, hepsinde acayip acayip pozlar, altinda “Shop yok” falan gibi boktan açiklamalar, yok “for” yok bilmem ne. Ortaokullu kizin duvarinda “AGIR GELIYORSA BENIMLE YASAM KAPI ORADA IKILE PASAM”, “Adimi avucuna yaz hatirladikça yalarsin” Ulan sen kimsin ki? Bir de yani cahillik, vicik vicik kültürsüzlük diz boyu.  Yemin ederim midem bulaniyor artik. Nerede ulan bunlar normal hayatta? Sokakta hiç göremiyorsun. Çünkü gerçek hayatta oradaki gibi degil ki. Çünkü orada “sheqil” fotograflari olan herif, firtinali asklar yasayip saga sola laf sokan, artik kimseyi takmayan o ortaokullu kiz belki de normal hayatta miy miy konusan pisirigin teki.

*”cosku”yu “çosku” diye yazan gizli bir örgüt var.

*Çocuklara okulda basarili olmanin yolu ögretilirken, ya da plan program yaptirilirken “Televizyona dalip gitmek yok. “Azicik izleyeyim” diyerek tuzaga düsmeyin, çünkü basindan kalkamiyorsunuz.” falan diye cümleler duydum yillardir, ve yillardir anlam veremedim. Bana bu o kadar uzak ki, küçükken de bu kadar olmasa da öyleydi. Benim için dersten kaytardiginda yapilacak bisey degil ki televizyon izlemek. Ne izliyosun yani bu kadar? Çok daha eglenceli aktiviteler bulabilirsin, manyak misin sen. Televizyon izlemek ne.

*”Fikir”. Su kelimenin tipine bakin. Resmen dislek bu kelime. Bak bak: Fikir.

*Eger öyle bir imkanim olsaydi, her gün yüzlerce insanin yolda yürürken önüne bakmak yerine odaklandigi devasa akilli telefonlarina tek tek el koyardim. Böylece kaldirimda yürürken karsimdan elindeki dev telefonuyla ugrasa ugrasa gelen bir sürü gerizekaliya çarpmamak için sürekli saga sola slalom yapmak zorunda kalmazdim.

*Bazi insanlar, bazen insanlar, bazilarini insanilarisindan.

*”Krizantem” kelimesinin güzel bir çiçegi temsil etmesi çok acayip. Krizantem deyince benim aklima kablo, sanayi, elektronik falan geliyor nedense.

*Geçenlerde iki kiz bi kadina fotograf makinesini uzatip “Pardon, fotografimizi çeker misiniz?” dediler. Kadin da “Tabi çekerim ne münasebet” dedi.

*”Tugamiral” küfür gibi. Tükürerek küfür ediyor bi de. Tugamiral!

*Isveç-Norveç’in isimleri bile soguk. Kallström. Resmen üsüttü okuyunca. Kallström. Çünkü o da Isveçli mi Norveçli mi ne.

*Isveç Norveç Danimarka. Belçika Belçika Hollanda. Türkiye’nin baskenti Ankaaaraaa. Ankara Kizlar Lisesii. Etegimiiiin pilesi. Saçimiiin jölesi. Bilmem neyimiiin bilmem nesi. Ay çok mersi çok mersi.

*Bunlari biliyor muydunuz?

-Sakiz çignerken kulaklarimiz oldugundan 2’ser cm daha büyük görünürler.

-Güney Afrika’da kaldirimda yürürken arkaya bakmak yasaktir.

-Pirasa sebze degil, meyvedir, Saka saka meyve de degildir, içecektir.

-Türk kahvesi uyku getirir. Yogurt uyku açar. Domates mutluluk hormonu salgilamamizi saglar. Elma endiselendirir. Lahana hayal kirikligi yaratir.

-Sabah uyandigimizda boyumuz normal boyumuzdan 1 cm daha uzun, gece yatmadan önce de normal boyumuzdan 12 cm daha kisa olur.

Saka saka, üsenmedim uydurdum. Zaten o okudugumuz “Bunlari biliyor muydunuz?” yazilarinin da çogu uydurmasyon.

*70-80 yil sonra hepimiz çürüyüp gitmis olacagimiz halde hala sokakta birbirimize uyuz uyuz bakislar atiyoruz, bunu yapmadigimiz zamanlarda da göz göze gelmeyelim diye kirk takla atiyoruz.

*Parayi uzatirken “Söyle vereyim” demek de ne? Öyle ver tabi, nasil vericen baska?

*Kendinize iyi bakin. Belki yine görüsürüz. Su da çalsin bence kenarda: http://www.youtube.com/watch?v=YanjY9CsPDQ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here