Linux nedir?-Linuxün Temelleri Bölüm 2

2
331

Bir önceki bölümümüzde Linuxa bir giris yapmistik. Simdi kaldigimiz yerden devam ediyoruz.

Bu bölümde ise Linux Kernel’i (çekirdek) hakkinda bilgiler vermeye çalisacagim. Çogu Linux kaynaginda bulabileceginiz bu konuyu daha kisa yoldan ele alacagiz. Kullandiginiz Linux sürümüne göre hangi paket yapisinda oldugunu, paketlerle program ekleme düzenleme ve silme islemlerini de ele alacagiz.

Linux Çekirdegi

Linux çekirdegi donanim ile yazilim arasinda iliski kuran ve yöneten bir alt seviyeli yazilimdir. Çekirdek donanim ile iliski kurar ve sürekli güncellenerek yeni çikan tüm donanimlara destek vermeye baslar. Örnegin;SCSI kontroller, SATA diskler, RAID yapisi, USd, IEEE–1394, video kartlari ve diger donanimlar…

Linux çekirdegi modüler yapida yeni çikan ya da eski donanimlara destek verecek sekilde gelistirilmistir. Yani bu demektir ki; Linux çekirdek yapisini tamamen yada kismen bile olsa degistirmeden üstüne parça gelistirilerek yeni donanim destegi eklenip çikarilabilir.

linux versiyonÇekirdek versiyonlari

Bu yazi yazildigi sirada kararli kernel sürümü 2.6.24.2

Kernel sürüm sistemi daha dogrusu numaralandirma sistemi kisaca kernelin durumu hakkinda bizlere bilgi vermektedir.

Major: En sol bölümdeki numaradir. Çok ciddi durumlarda degisiklik gösterir. Kabaca 15 yildir Linux çekirdeginin gelismesinde bile henüz major numara 2’dir.

Minör: Ortadaki numaradir. Bu numara çekirdegin kararli durumunu gösterir. Eger bu numara tek sayi ise “development mod” dedigim halen gelistiriliyor ve test ediliyor manasindadir. Eger bu numara çift sayi ise kararli sürümdür. Her kullanici için açiktir.

Revizyon: Sürüm versiyonu olarak düsünülebilir. Örnegin 2.4.0 sürümünün yeni çikarilan sürüm versiyonu 2.4.4 olabilir. Aslinda sürüm olarak 2.4 denir ve revizyonu da 4 olarak düsünülebilir. Bazen revizyon içinde revizyon olabilir. Bu yazi yazildigi siradaki Linux sürümü 2.6.24.2’dir. Ve son hane olan 2 rakami 24 revizyonunun alt revizyonu oldugunu gösterir.

Paketler ve Paket Yönetimi

pardus logoBütün Linux dagitimlari temelde Red Hat yada Debian sistemini baz alir. Bunlarin amaci o iki bahsi geçen sistemin paket yöneticilerini kullanmalaridir. Bunlarin disinda paket sistemi olan Linux dagitimlari çok nadir görülmektedir. Örnegin Pardus Linux / PiSi paket sistemi. Paket sistemi demek yazilimlarin binary (çalistirilabilir) yapilarinin paketlenmis halleridir. Tabii ki paket sisteminin çokça avantajlari vardir ancak bunlari ayri bir konuda ele almak daha dogru olacaktir. Paket sistemi özünde, paketlenmis çalistirilabilir yazilimlardir ancak o yazilimin ihtiyaç duydugu (bagimliliklari) diger programciklarin da neler oldugunu bilir (bildirilir). Bu da bir yazilim kurarken o yazilimin ihtiyaci olan kütüphaneler gibi diger etkenlerin de paket yöneticisi tarafindan otomatik kurulmasi ve kullaniciya hazir edilmesi demektir.

2 YORUMLAR

  1. Uzun zamandir gnu/linux kullaniyorum. Kernel sürüm numaralarinin tanimlarini ilk defa ögreniyorum. Tesekkürler.

    Ilk defa pardus 1.0 kullanmistim. Sonra ubuntuya geçtim. Mutlu mesut geçiniyoruz.

    Bence paket yönetimi bir gnu/linux dagitimi için olmazsa olmaz ögelerden biri. Linux kullanmadan önce nasil yazilim kurulacagi konusunda hep soru isaretleri olmustu. Simdi ise paket yöneticisi sayesinde yazilim kurmak iki tikla mümkün.

  2. Br de hep kuracagim, yapacagim deyip bir halt yiemeyen bir grup vardir.

    Mesela be o gruptanimdir. Yillardir cesaret edip de bir türlü çikamadim o gruptan. E artik çikarim herhalde. Sneferunun yazim dili de pek leziz. Lüp lüp yutasi geliyor insanin yazilanlari. 🙂 Eksik olmasin…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here