Linux nedir?-Linuxün Temelleri

7
357
  • Linux Nedir?
  • Linux nasil basladi?
  • Nasil gelisti?

Bunlarin hepsini ilk bölümümüz olan Linuxün Temelleri bölümünde ele alacagiz. Linux (okunusu – linüks) tüm platformlarda kullanilabilen 32-bit isletim sistemidir (OS). Ilk baslarda sadece Intel x86 platformu için gelistirilen Linux simdilerde neredeyse tüm sistemlerde çalisabilmektedir. Intel, Mac, Sparc, Alpha, gömülü cihazlar ve digerleri Linux için çalisma mekani olmustur. Linux, tabanda kendisine UNIX isletim sistemini baz alir. Kararli, güçlü ve genisletilebilirdir. Su anda sikça kullandigimiz kisisel bilgisayarlar, is istasyonlari ve serverlarda dünya genelinde sikça kullanilmaktadir.

Nasil bugüne geldi ve belki en önemlisi de günümüzdeki bu gücü ve basarisi neye dayaniyor? 

Linux diger isletim sistemlerinden daha güçlü, kararli ve tamamen ücretsizdir. Linux, UNIXe ücretsiz alternatif olmasi için gelistirilmeye baslanmisti ancak günümüzün en rekabetçi ve hizli gelisen isletim sistemi haline geldi.

Dünya üzerindeki büyük sirketlerin ve ülke hükümetlerinin desteklemesi ile gelisen Linux, gerek kisisel kullanimda gerekse de gelismis çözümlerde sikça karsimiza çikmaktadir.

Linux günümüzde Microsoft Windows isletim sisteminin en güçlü rakibidir.

 

Merkez UNIX

UNIX, 1968 yilinda Ken Thompson ve Denis Ritchie tarafindan çok kullanicili ve çok görevli bir isletim sistemi tasarlamasi ile ortaya çikti. MULTICS projesi olarakda bilinen bu proje 1973 yilinda C dili kullanilarak yeniden yazildi. Degisik donanimlara da tasinaiblir olmasi özelligi ile öne çikan bu projeye daha sonralari TCP/IP ag baglantisi protokolü eklendi. 80lerin sonu 90larin baslarinda güçlü UNIX üniversite bilgisayarlarinda sikca kullanilmaktaydi.

 

Linuxü Kim Baslatti?

Linus Torvalds Helsinki Üniversitesinde ögrenciyken Linux projesini baslatti. UNIX benzeri bir isletim sistemi yapmak için çalisyordu. Torvalds 1991 yilinda UNIX uygulamalarini çalistirabilen bir Linux çekirdegi gelistirdi. Bu ilk çekirdek Intel platformu içindi ve bunu Internette anlatti ve paylasti. Bu çekirdek bir isletim sisteminin en temel haliydi ve UNIX gibi çalisiyordu ancak herhangi bir UNIX kodu kullanmamaktaydi. Bir isletim sistemi çekirdegi donanim ile sistemin arasindaki temel soyutlama katmanidir. Bu sebeple yalin bir çekirdek ancak programcilarin isine yarayabilir. Tabana ve kitlelere ulasamaz. Bu sebepten dolayi Torvaldsin ilk çekirdek sürümü internette büyük yanki uyandirdi ama sadece programcilar arasinda. Bundan dolayi büyük bir akim basladi ve büyük firmalarin kullandigi UNIX sistemlerdeki en sik kullanilan uygulamalar Linux projesine aktarildi. Pencere yöneticisi, internet uygulamalari, yazilim gelistirme araçlari ve diger tüm araçlar gün ve gün bu yeni çekirdekte çalisacak halde tüm dünya programcilarinin katkilariyla yazildi. Artik dünyanin yepyeni bir süper gücü vardi.

 

7 YORUMLAR

  1. Sükür Linux konusunda da içerigimiz var artik. Sevgili @SnefeRu kalemine saglik.

    Ilgili arkadaslar, linux hakkinda yazilar seri halde yer almaya devam edecek. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here