lösEV- Her Çocuk Gülmeyi Hakeder!!!

2
344

LÖSEV, 24 Eylül 2000 tarihinde, lösemili çocuklara özel, modern tibbin tüm olanaklarini bünyesinde barindiran 2000li yillarin Lösemili Çocuklar Hastanesi LÖSANTEyi kurmustur.

Lösante bir hastane için; yatakli servisler, yogun bakim, ayaktan tedavi üniteleri gibi gerekli olan tüm altyapiya sahiptir. Çagdas standartlarin üzerinde yapilan, modern bir kan bankasinin yanisira gelismis laboratuvar kosullarina da sahip olan hastanemizde ailelerimizi barindiracagimiz üniteler mevcuttur. Hastanemizin baska bir kati ise tiyatro, sinema, resim, müzik, oyun ve bilgisayar odalari olarak hazirlanarak, çocuklarimizin hastane ortaminda bile egitim almalarina ve iyi vakit geçirmelerine olanak tanimaktadir.

Bu hastanede 11 yilda 350yi askin lösemili ve kan hastasi yavrumuz muayeneden tahlile, kan temininden pijamasina kadar tamamen ücretsiz tedavi olmaktadir. %87sinin geliri yoksulluk düzeyinin altindadir ve %12sinin hiçbir güvencesi bulunmamaktadir.

3 yillik tedavileri tamamen biten 100ü askin hastamiz yasama “yeniden merhaba” diyerek sagliklarina kavusmuslardir.

Ama ne yazik ki her yil 1200 – 1500 çocugumuz lösemi hastaligina yakalanmaktadirlar. Ve löseminin tedavisi 250 000 – 500 000 TLyi (250-500 milyar TL) bulmaktadir.

Hastanemizin 1 yillik (2011) verilerine bakildiginda:

• 2235 hasta ayaktan tetkik ve tedavi edilmis,
• 380 hasta yatarak tedavi almis görünmektedir. 

 

Bedava tedavi olabilirmiyim?

EVET – EVEEET – EVEEEEET

Sosyal güvenceniz ne olursa olsun ya da hiç güvenceniz olmasa da Lösante Lösemili Çocuklar Hastanemizde tedavi olabilirsiniz. Muayeneden yogun bakima, ilacindan tahliline, yemeginden pijamasina kadar herseyiniz ta-ma-men bedavadir. Hatta hastaliginiz süresince yol paralariniz, saglik burslariniz ve diger sosyal gereksinimleriniz de LÖSEV tarafindan karsilanmaktadir.

Hastanemize yeni lösemi tanisi alan 0-14 yas arasindaki tüm çocuklar basvurabilirler. Basvuruda yalnizca hastaligi hakkinda bilgi (epikriz) ve nüfus cüzdani yeterli olmaktadir.

Lösemi tedavisinde dünyadaki en gelismis merkezlerle iletisim içinde olan hastanemiz en basarili sonuçlar ve bilimsel olan tedavi protokollerini uygulamaktadir. Deneyimli ve bilimsel kadrosu, güler yüzlü personeli, lösemili çocuklar için yapilmis yemekleri ve ara ögünleri, son derece steril ortami ile tüm dünyanin gipta ettigi bir hastanede kim iyilesmezki?

Hastanemizde tercihen anne refakati kabul edilmektedir. Tek kisilik banyolu televizyonlu odalarda tedaviler uygulanmaktadir. Disaridan herhangi bir çamasir, pijama, oyuncak vs. kabul edilmemektedir. Her ihtiyaciniz hastanemiz tarafindan saglanmaktadir.

Tamamen ama her seyiyle PARASIZ olan bu hastaneye sizleri bekliyoruz. Hiç bir kar amacimiz olmadigini ve bizim tek ülkümüzün çocugumuzun sagligina kavusmasi ve sizlerin yüzlerinin gülmesi oldugunu unutmayin.

Lösemi hastaliginin tedavisinde ilaçlar kadar moral ve yasama baglanmakta önemlidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu her seyi ödüyor mu?

Rakamlarla ifade edecek olursak; bugüne kadar yaklasik 300 hasta tedavi almis ve almaktadir.

Ortalama bir hasta maliyetini 250.000 (ikiyüzellimilyar) TL olarak degerlendirirsek 250.000 x 300 = 75.000.000 TL (yani yetmisbestrilyon lira)

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafindan bugüne kadar ödenen para 709.000 TL (yediyüz dokuz milyar) (yüzde biri bile degil)

Biz hastanemizde ilacini, pijamasini, pirincini, ekmegini hatta oyuncagini bile bagis bularak bu inanilmaz hizmeti yürütüyoruz.
Biz hastalarimiz arasinda zengin fakir farki gözetmeksizin herkese esit, parasiz ve mükemmel bir saglik hizmeti veriyoruz. Zaten bizim hastalarimizin %87’si çok yoksul ve %12’sinin hiçbir güvencesi bulunmamaktadir.

Bir sans yüzlerine gülüp LÖSANTEYE gelemeselerdi belki de bugün hayatta olmayacak olan bu yavrularimiza sizlerin destekleri ile hayat verdigimiz için mutluyuz, gururluyuz.

http://www.losev.org.tr/v2/tr/okulmain.asp?ctID=581

Lösemi Nedir?

ÇOCUKLUK ÇAGINDA LÖSEMILER:

Çocukluk çagindaki kanser vakalarinin %35ini lösemiler olusturur ve birinci siradadir. Lösemiler hücre cinsine göre; ALL (Akut Lenfoblastik Lösemi) ve AML (Akut Myeloblastik Lösemi) olmak üzere 2 ana gruba ayrilir. Kendi içlerinde de alt siniflar tanimlanabilir.Türkiyede her yil 16 yasin altinda 1200-1500 yeni lösemili çocuk vakasi bildirilmektedir.

Lösemi nedenleri henüz tam olarak aydinlatilmamistir. Sitogenetik ve moleküler tekniklerdeki yeni gelismelerle; genetik yatkinliklar, radyasyon, benzen ve türevleri (bali, vs.), böcek ilaçlari gibi kimyasal maddeler, bazi kalitsal hastaliklar ve bazi viral hastaliklarin hep birlikte lösemiye neden olduklari çalismalarla gösterilmistir. Lösemi her yasta görülmektedir. En sik çocukluk çaginda 2-5 yaslarinda artmaktadir. 1 yasin altinda, 10 yasin üstündeki yeni vakalarda tedaviye cevap azalmaktadir. 
Herhangi bir etkiyle damarlarimizda dolasan kanin esas yapim yeri olan kemik iligimizdeki ana hücrelerde olusan sifre degisikligi ile blast adini verdigimiz olgun olmayan kan hücrelerinde artis meydana gelmektedir. Bu hücreler hizla yayilarak kemik iligini, lenf bezlerini, dalagi, karacigeri, beyin ve merkezi sinir sistemini tutmaktadir.

BELIRTILERI:

Çocuklarda lösemi hastaliginin belirtileri:

* Istahsizlik
* Kansizlik 
* Zayiflama 
* Bacaklarda kemik agrilari
* Cilt altinda kanamalari (kirmizi noktalar veya morarmalar)
* Burun ve diseti kanamalari
* Ates

ilk gözlenen bulgulardir.Ayrica yayildigi organlara ait belirtiler, örnegin basagrisi, kusma, karin agrisi, görme bozukluklari önem tasiyabilir. Bu yakinmalarla müracaat ettikleri çocuk hematoloji (kan hastaliklari) uzmanlarinca yapilan muayenede çogunlukla karaciger ve dalak büyümesi, lenf bezlerinde genisleme, kanama bulgulari tespit edilebilir.

Yapilan kan, kemik iligi, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucu kesin tani konulabilir.

Tanidaki ayrintili testler genellikle lösemi tiplerini, tedavi prensiplerini belirlemede yardimci olacaktir.

TEDAVISI:

Tedavi öncelikle genel durumun düzeltilmesi yöntemleri ile baslar. Bu safhada kan veya kanin içindeki özel hücrelerini donörlerden (gönüllü kan verici kisi) alinarak lösemili hastaya verilmesi, enfeksiyon mevcutsa gerekli mücadelelerin yapilmasi, böbreklerin, karaciger ve kalbin kemoterapi ilaçlarinin yan etkilerinden korunma önlemlerinin alinmasi çok önemlidir.

Ayrica hastalarin ve ailelerin hastalik hakkinda bilgilendirilmesi, löseminin umutsuz degil, tersine iyi bir tedavi ve moral destegi ile lösemide %85lere varan oranda iyilesmenin saglandiginin açiklanmasi tedavinin ikinci basamagidir.

TEDAVI ESASLARI ve ILK TEDAVI:

Çok yüksek doz, birbirinden farkli en az 6 çesit ilacin 4-6 hafta içerisinde damardan ve agizdan verilmesidir. Burada amaç, blast adi verilen kötü huylu ana hücrelerin yok edilmesidir.

Ancak bu kemoterapi ilaçlari, maalesef yalnizca kötü hücreleri etkilememekte, vücudumuzun iyi, faydali hücrelerini de yok etmektedir. Bu nedenle, çocuklarimizin saçlari dökülmekte, agizlarinda, bagirsaklarinda yaralar açilmakta, halsizlesmektedirler. Yine, vücudumuzu enfeksiyonlara karsi koruyan savunma hücreleri de ilaçlarla yok edildiginden immün sistem yikilmakta, en ufak bir mikrop, hastalik etkeni dahi tüm vücuda yayilip agir atesli enfeksiyonlara neden olmaktadir.

Bu nedenle lösemili çocuklarimiz etraflarindaki insanlardan, havadan, sudan mikrop almamak ve korunmak için maske takmaktadirlar.

Iletisim

losev@losev.org.tr

LÖSEMILI ÇOCUKLAR VAKFI

Resit Galip Cd. Ilkadim Sk. No:14
06700 Gaziosmanpasa / ANKARA haritayi görmek için tiklayiniz.

Tel : 0 312 447 06 60
Faks : 0 312 447 68 33

LÖSEMILI ÇOCUKLAR OKULU

Angora Evleri Sazyolu Cd. No:11 
Beysukent / ANKARA haritayi görmek için tiklayiniz.

Tel : 0 312 225 36 56
Faks : 0 312 225 41 13

LÖSEMILI ÇOCUKLAR KÖYÜ

Konya – Haymana Yolu Koparan Köyü Mevkii Gölbasi – incek / ANKARA

Tel : 0 312 499 43 00
Faks : 0 312 499 43 01

ISTANBUL IRTIBAT OFISI ve LÖSEMILI ÇOCUKLAR EVI

Konaklar Mah. Çamlik Cad. No:7
3. Levent / ISTANBUL

Tel : 0 212 268 68 68
Faks : 0212 282 65 01

ISTANBUL ANADOLU YAKASI OFISI

Göztepe Mh. Bagdat Cd. No: 229/A
Yenisey Apartmani K: 2 D:5 Kadiköy – ISTANBUL

Tel: 0 216 359 85 85
Fax: 0 216 359 85 86

LÖSEMILI ÇOCUKLAR REHABILITASYON MERKEZI – ISPANAK ÜRETIM VE DÜKKAN SERGI EVI

Büyükdere Cad. Naci Kasim Sok. No: 6 Dükkan No: 2
Mecidiyeköy / Sisli – ISTANBUL
(Mecidiyeköy Postanesinin karsisinda bulunuyoruz.)

Tel : 0 212 268 59 40
Faks: 0212 268 59 32

IZMIR IRTIBAT OFISI

Tuna Mah. Sehit Üstegmen Ahmet KONUKSEVER Sk. (1688 Sk.) No:10
Karsiyaka / IZMIR

Tel : 0 232 381 66 44 
Faks : 0 232 381 60 33

BURSA IRTIBAT OFISI

Muradiye Mah. Besikçiler Cad. No:71/2-3 ÇEKIRGE / BURSA

Tel:   0 224 233 33 36
Faks: 0 224 233 33 36

 
LEVENT S. 

 

 

 

2 YORUMLAR

  1. tesekkür ediyorum öncelikle..bu konuyla ilgili en son 2007 yilinda birseyler paylasilmis ..ama bu tür konulara daha sagduyulu olup hiç br zaman aklimizin bir kösesinden eksik etmememiz gerektigini düsünüyorum böyle platformlarinda, bu ise yaramlari gerektigini düsünüyorum.arkadaslardan özellikle ricam sosyal konulara parmak basmak ve buralarda birilerine fayda olmalidir amac…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here