Marmaray Kazilari Arkeoloji Söylesileri Kusagi – Beyoglunda Sahaf Festivali

0
231

Canina yandigiminin Istanbul’u sana yetismek ne mümkün? Festivallerine, gösterilerine, eglencelerine… Ne de gipta ederdim, Istanbul il sinirlari disinda yasarken. “Ah bir Istanbul’da olsam, ah bir olsam…”Ögrencilik yillarimda Kocaeli’nden kaçar gelirdim evden para gelip de elimiz bolardigi zamanlar. Haydarpasa akabinde illaki vapur (olmazsa olmaz), hop tünel, finüküler ve iste canina yandigiminin Istiklal’i… Simdilerde çikarabiliyorum kismen de olsa o günlerin acisini. E o zamanlar ne Internet ne de Facebook vardi.Son anda haberdar oldugum iki güzel kültürel etkinligi aktarmak istiyorum sizlere naçizane. Sahaf Festivali ve Arkeoloji Söylesileri Kusagi (Yapi Kredi Kültür Merkezi)

Facebook gruplarina iyi ki üye olmusum Yapi Kredi Kültür’ün. Yoksa haberim bile olmayacakti, kaldi ki bu tarz söylesileri takip etmek, zaman ayirmak hiç de kolay degil dogrusu.

Efendim konusma Marmaray kazilari esnasinda gün yüzüne çikma firsati bulan tarihi eserler ile ilgiliydi. Bulunan 33 adet tekne, 10 bini askin (kayda geçirilebilen) tarihi eser, Istanbul’un tarihine isik tutan buluntular… Konunun meraklilari için gerçekten güzel bir söylesiydi. Ayrica katilim gördügüm kadari ile beklenenin üzerindeydi. 5 dakikalik gecikmeyle girdigim Sermet Çifter salonu neredeyse girise kadar doluydu. Salonun U biçiminde oldugunu bildigimden tereddüt etmeden konusmacinin sol tarafinda kalan bosluga geçtim ve söylesiyi sonuna kadar –ne yazik ki ayakta- izledim.

Sanirim yine talebin bu denli yogun olacagi bilinemediginden içerisi çok sicakti. Ne yazik ki havalandirma ya da klima gibi bir sey de çalismiyordu. Ya da yetersizdi ki bir çok kisi defter, kitap, yelpaze ne bulduysa salladi durdu. Konusmaci Istanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Sayin Dr. Ismail Karamut da konusmasinin arasinda su istemek zorunda kaldi. Masada su yoktu ne yazik ki… Sayin Karamut  gelen az ama öz sorular da güzeldi bence. Bir arastirmaci bulunan irili-ufakli eserlerin akibetini sordu. Bir digeri ise özellikle Bizans dönemine isik tutan buluntularla ilgili maddi-manevi destek alinip alinmadigini sordu. Cevap ise hayir’di. Sebebine gelinince top Ulastirma bakanligina atildi ve geçildi. Oysa hem buluntularin özellikle Bizans dönemine isik tutmasi, o zaman ki Istanbul hakkinda daha detayli bilgilere ulasilmasi, metro istasyonu sebebi ile yerinden kaldirilip yeniden kurulacak olan tarihi kilise vs… gibi basliklarla ortak bir çalismaya girilebilirdi belki de. Bununla birlikte Sayin Karamut’un üzerine basa basa dile getirdigi, bakanla birebir görüstügünü ve konuyu bilhassa aktardigini söyledigi konu oldukça ilginçti. Türkiye’de kazi çalismalarinin Müzelerin sorumlulugunda oldugunu, oysa bu tarz çalismalarin bagimsiz olusumlarca yapilmasi gerektigi ve kurum ya da görevli olarak kendilerinin sadece denetlemeyle yükümlü olmalari gerektigini tekrarladi durdu. Hem Istanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü hem de bu arastirmanin basi olarak oldukça zorlandiklarini söyledi. Bir soru da kendisinin dinleyicileri kazi alanina davet etmesiyle belirdi. Bir dinleyici nasil ziyaret edebilecegini sordugunda, bu davetin daha çok ilim insanlarina yönelik olduguna; bununla birlikte kamuoyunda olusan olumsuz imaji silmek adina böyle bir genel davet yayimladiklarini bildirdi. Izledigim görüntülerden bu tarz ziyaretlerin halk tarafindan yapilmasinin pek mümkün olamayacagi kanisina vardim. Zaten sayin Karamut’un da belirttigi buydu, ilim insanlari,  muhabirler, hocalar gelsin, gezi alanini gezsin ve çevrelerine anlatsinlar. Ki bu olumsuz imajdan bir an önce kurtulunsun.

Keyifle izledigim bir Istanbul tarihi söylesisiydi. Bir aksilik olmazsa bundan böyle her ay devam edecekmis seri halde…

Ah evet iste hayata dönmüstüm yine. Istiklal sokaklarinda agir aksak ilerlerken kendimi meydanda buluvermistim. Ah iste Sahaflar Festivali, hmm zamanim da var. Hadi bakalim neler varmis Sahaflar Festivalinde.

Hmm iste kitap kokusu, iste herkes için kitaplar, dergiler, el yazmalari…1 YTL, 2 YTL, 3 YTL vs… Toplu alirsaniz daha da ucuz haberiniz olsun. Kitaplarin fiyatlarinin ucuzlugundan dolayi Pazarlik için sormaktan çekinmeyin bence.Özellikle toplu kitap alim bölümlerinde dükkan sahipleri zaten sik sik kendileri hatirlatiyorlar yüksek sesle. Ayrica bir çok dükkanda sifir kitaplarda %15-20 ye varan indirimler var.

Bilim ve Teknik’ler, National Geographic’ler, Gezi vb… dergiler dizi dizi. Eksik sayilariniz mi var, ya da konularina göre tarihine bakmaksizin almak mi istersiniz; iste Sahaflar Festivali.

Birakin korsan almayi, kosun alin Sahaf Festivalinden kitaplarinizi… 19 Ekim 2008e kadar…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here