Masallar Diyari

0
460

         Bir varmis bir yokmus diye baslar bütün asklar ve bütün masallar. Korkular, iyiler, kötüler, kazananlar ve kaybedenlerle doludur bütün masallar.

        Zamanin birinde çok uzak kentlerde bir kral ve bir kraliçe yasarmis. Bu kral ve kraliçenin uzun yillarin ardinda bir kiz çocuklari dogmus. Ülkede adet oldugu üzere kral kizini ülkenin kâhinine götürmüs. Kâhin küçük prensesin 15 yasina geldiginde ölecegini görmüs ve bunu krala anlatmis. Bu haberi alan kral çok üzülmüs ve kâhine kizini kurtarmanin bir yolunu bulmasini emretmis. Kâhin birçok arastirma yapmis ve en sonunda küçük prensesi ölümden kurtaracak bir yol bulmus ve kralina bir yolunu buldugunu söylemis.

       Kâhin “kralim sonunun da kizinizi ölümden kurtarmanin bir yolunu buldum. Denizlerin sonunda küçük bir ada varmis ve o ada da yasan hiçbir canli ölmezmis. Eger kizinizi o adaya götürürseniz ölmeyecek fakat adadan uzakta yasayamaz. 15 yasina girdigi günden itibaren adadan uzaklastiginda en fazla 1 yil adanin disinda hayatta kalabilir sonra tekrar adaya dönmezse ölür. “ demis.

      Kral hemen muhafizlarina haber vermis ve küçük kizi bir kraliyet gemisiyle ölümsüzlük adasina götürmüsler. Ölümsüzlük adasinda sadece periler yasarmis. Kral adaya geldiklerinde küçük kizini perilere birakmis ve sarayina dönmüs. Her yil küçük prensesin dogum gününde adaya gelip kiziyla birlikte bir gün geçirip sarayina dönermis. Küçük prenses perilerin anlattigi masallarla büyümüs dünya güzeli bir genç kiz olmus. Prenses bir gece perilere masallarda anlattiklari askin geçek olup olmadigini ve nasil bir duygu oldugunu sormus. Periler sirayla agizdan agza aski anlatmislar prensese ve prenses aski o kadar merak etmis ki bir gece periler uykuya daldiktan sonra küçük bir tekneyle adadan kaçmis. Prenses günlerce denizde kürek çekmis açliktan ve susuzluktan o kadar yorulmus ki bayilmis. Prenses gözlerini açtigin kendini çiçeklerle donatilmis bir odada bulmus. Oda o kadar güzelmis ki prensesin dili tutulmus âdeta. Prenses hayran gözlerle etrafi izlerken odaya onu bulan yakisikli prens girmis. Prens ve prenses göz göze geldiginde prensesin kalbi gögüs kafesini parçalamak istercesine atmaya baslamis. Dakikalarca prensin gözlerinin içine bakmis.  Sonra konusmaya baslamislar. Prenses, prense yasadigi adayi perileri anlatmis. Sonra prens adadan neden kaçtigini sormus. Prenses aski bulmak için kaçtigini anlatmis. Prens ve prenses günlerce sohbet etmisler ve gün geçtikçe bir birlerine olan asklari büyümüs ve evlenmeye karar vermisler.

      Prens ve prenses kirk gün kirk gece süren bir dügünle evlenmisler. Evlendikten aylar sonra prensesin sagligi gün geçtikçe kötüye gitmeye baslamis. Prensin saraya getirmedigi hekim kalmamis sonra bir kâhin gelmis ve prensesin adadan ayrildiktan sonra adadan uzakta en fazla bir yil yasayabilecegini anlatmis ve 3 gün sonra prensesin adadan ayrilmasini üzerinden bir yil geçmis olacakmis. Prens hemen gemiyi hazirlatmis ve adaya gitmek için yola koyulmuslar. Fakat adaya varamadan prenses ölmüs. Ölmeden önce prense küçük bir armagan birakmis. Prensesin bir kiz çocugu olmus. Prens küçük kiziyla beraber adaya gitmis ve sonsuza kadar kiziyla adada yasamis. Periler her gün küçük kiza annesini anlatmislar. Küçük kiz annesinin büyüdügü yerde, annesinin dinledigi masallarla büyümüs…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here