Meditasyon Nedir? – Meditasyon Nasil Yapilir? – Bir Alis Veris Merkezinde Gezinirken…

5
203

Geçen gün ismi lazim degil bir alis veris merkezinde gezinirken tanik oldugum bir olayi paylasmak istedim. Temelinde hangi düsünceye hizmet ettigini anlayamadigim bir grup insanin, yere oturup adeta kendinden geçmis halleriyle karsilasmak önce ilgimi çekti. Sonra merak edip az daha yaklastim ne oluyor burada filan diye birden kendimi grubu kontrolde tutan, tutmakla da kalmayan onlari sözleriyle bayiltma noktasina getirmis bir kadinla karsilastim. Göz göze gelince yüzünde tatli bir tebessümle bana, hastanelerde sikça karsilastigimiz, isaret parmagini dudaklarina götüren “sessiz olun” mesaji veren hemsire resimleri misali bir tavir sergiledi. Sessiz oldum elinle isaret ettigi bir yere oturuverdim. Izlemeye koyuldum olanlari.

Az çok olayi çözdüm, meditasyon yapiyorlardi. Yere oturmus bagdas kurmus bazilari, bir kaçi da küçük ve zemine oldukça yakin taburelerde ayaklari çiplak ve yere basacak sekilde pozisyon almislardi. Hepsinin sag elleri alinlarinda, sol elleri ise avuçlari yukari bakacak sekilde sol dizlerinin üzerindeydi. Hmmmm diye bir ses çikartiyorlardi degisik versiyonlarda.

Bir taraftan onlari izleyip, bir taraftan da onlara komut veren kadina soracagim sorulari zihnimde dolastirdim. Öyle ya merakimdan girip bir köseye yerlesmistim. Simdi hiçbir sey olmamis gibi çikip orayi terk edemezdim. Neyse birkaç dakika sonra kendinden geçen bu topluluk ayildi. Hepsi mutlu ve huzurlu görünüyorlardi. Sanirsin hepsi birlikte orgazm olmuslar o kadar yani=) Teker teker ve agir hareketlerle oradan ayrildilar. Bende her giden kadinin, yüzüne gözüne izleyebildigim her noktasina kadar ayrinti yakalamaya çalistim. Hepsi gerçekten gülümseyen bir tavir içindeydiler. Hemen beynimde bir simsek çakti! Bende yapmaliyim bende böyle bayilmaliyim, o hazzi yasamaliyim filan diye.

 Kadin yanima yaklasip elini uzatti “adim Sevil size nasil yardimci olabilirim” dedi. Bende elimi uzattim ve tanistik. Tesadüfen girdigimi, o toplulugu görünce de merak edip izledigimi ve mümkünse bende onlar gibi yüzümde gülücükler atarak oradan ayrilmak istedigimi siraladim durdum. Kisaca meditasyonu anlatti bana zihni bosaltmanin yani sira kendini huzurlu hissetmene, kendinle barisik olabilmene, kendini affetmene faydasi olan bir enerjinin açiga çikmasi gibi açiklamalarda bulundu. Bilmedigim bir yigin terimlerle konustu. Istersem bir deneme yapabilecegimizi de söyledi. Serde merak var ya ben hemen ayakkabi çorap aninda çikarttim oturdum yere yoga pozisyonunu aldim. Gözlerimi kapadim ve Sevil Hanim’in verdigi komutlara uyumlu ne derse yaptim.

Epey bir zaman geçti ama bir türlü o dedigi huzura kavusamadigim gibi, ayrica zihnimde baska huzurumu kaçiran düsünceler olusmaya basladi. Içim daraldi, sikildim, bacaklarim agridi oturdugum pozisyondan yoruldum, burnuma gelen tütsü kokusundan hoslanmadim. En nihayetinde gözlerimi açip “özür dilerim zamaninizi aldim ama deneyecegim diye ben bu isi sevmedim” diyebildim. Öyle anlayisli bir kadin ki bana hiç kizmadi=))) o güleç yüzüyle agzindan su kelimeler döküldü.

“Bir kerede basari pek saglanmaz zaten endise etmeyin. Kendinizi ve tüm dünyayi affedin”

Nasil yani? Kendimi niye affedeyim, ya dünyayi? Ne yaptigini bilmedigim bir dünyayi niye affedeyim yahu? 

Bakin” diye devam etti, her sey kendinizi affetmekle baslar. Kadinin yüzüne tuhaf bakislarimdan birini firlattigimi saniyorum ki; gülümsemesi kesildi. Tesekkür edip oradan ayrildim…

Tabi aldi beni bir düsünce, yani sen simdi yap kötülükleri, kir insanlari, dilinin kemigi olmasin, sorumsuzca hareket et sonrada otur bagdas kur, elini de orana burana koy, kapa gözlerini ve affet kendini olduuuu=)) ya zaten kendini affediyorsan yeniden ayni haltlari yapmaya meyillisin demektir bu.

Yok dedim bana göre bir sey degil. Ben kendimle hesaplasirim, hata olarak degerlendirdiklerimi azami yapmamaya çalisirim, kavga da ederim kendimle, kizarimda, küserimde kendime ama yaptigim hatalari affetmem kendimde… 

Ayse ÖZEN

5 YORUMLAR

  1. yazinin ilk paragrafi eksik cici editim. benden mi kaynakli acaba? eger ben yarim göndermissem haberdar eder misin? ki tamamlayalim. böyle anlami yitik=)

  2. Temelinde hangi düsünceye hizmet ettigini anlayamadigim bir grup insanin, yere oturup adeta kendinden geçmis halleriyle karsilasmak önce ilgimi çekti.Sonra merak edip az daha yaklastim ne oluyor burada filan diye birden kendimi grubu kontrolde tutan, tutmakla da kalmayan onlari sözleriyle bayiltma noktasina getirmis bir kadinla karsilastim. Göz göze gelince yüzünde tatli bir tebessümle bana, hastanelerde sikça karsilastigimiz, isaret parmagini dudaklarina götüren “sessiz olun” mesaji veren hemsire resimleri misali bir tavir sergiledi. Sessiz oldum elinle isaret ettigi bir yere oturuverdim. Izlemeye koyuldum olanlari.

    Az çok olayi çözdüm, meditasyon yapiyorlardi. Yere oturmus bagdas kurmus bazilari, bir kaçi da küçük ve zemine oldukça yakin taburelerde ayaklari çiplak ve yere basacak sekilde pozisyon almislardi. Hepsinin sag elleri alinlarinda, sol elleri ise avuçlari yukari bakacak sekilde sol dizlerinin üzerindeydi. Hmmmm diye bir ses çikartiyorlardi degisik versiyonlarda.

    seklinde düzeltebilinirse sorun çözülecek=)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here