Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar – Cem Karacayi Selamlarim

0
157
 

Dogu-bati sentezi, Anadolu rock tarzindaki o essiz yorumuyla Cem Karaca hakkinda ölümünün 5. yilinda onu anmak adina hakkinda birkaç bilgi paylasmak ve bir seyler yazmak istedim.

 

Tam adi Muhtar Cem Karaca. 1945 Istanbul dogumlu müzisyen Ermeni asilli Toto Karaca ile Azeri asilli tiyatro oyuncusu Mehmet Karacanin ogludur. Müzige sevdigi kizi tavlamak için sarki söyleyerek baslar. Müzik hayati tamda Türkiye siyasetinin karisik oldugu bir döneme de rastlamasiyla Almanya’da sürgünde kaldi. Dönüsünde artik Anadolu rock müziginin yerine yavas yavas pop müzik geçmeye baslamisti. Ama 97 yapimi Agir Roman filminde seslendirdigi Resimdeki Gözyaslari ile müzik piyasasinda yine esmeye basladi. En çok çalistigi iki grup günümüzde de efsane haline gelen Cahit Berkayli Mogollar (grup) ile Baris Mançonun grubu Kurtalan Ekspresdir.

Almanya ve Türkiye’de bir çok 45ligi bulunan Cem Karaca’nin Albümleri:
 
Kardaslar – Apaslar / 1973

Cem Karaca (Apaslar , Kardaslar , Mogollar ve Ferdy Klein Orkestrasi) / 1974

Nem Kaldi / 1975

Parka / 1977

Yoksulluk Kader Olamaz / 1977

Safinaz Gönül / 1978

Hasret Kaset / 1980

Bekle Beni Kaset / 1982

Die Kanaken / 1984

Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar / 1987

Töre Kaset / 1988

Yiyin Efendiler / 1990

Nerde Kalmistik? / 1992

Agir Roman O.S.T. / 1997

Bindik Bir Alamete / 1999

Kahpe Bizans O.S.T. / 2000

Gurbet Siirleri – “Hep Kahir” (siir) / 2003

 

Ölümünden Sonra:

Hayvan Terli / 2004

Hayat Ne Garip / 2004

Mutlaka Yavrum / 2006

 

Yasim Cem Karaca ve dönemini ne kadar yakalayamasa da ben onu Rap Rap sarkisiyla hatirliyorum. Kafasinda sapkasi o tekerleme gibi sözleri etkilemis olsa beni o küçük yaslarimda. Ve ilerleyen zamanlarda gözümde nasil bir etki biraktiysa bende bütün sarkilarini ögrenirken buldum kendimi. Belki o zamanlar bana tekerleme gibi geliyordu sarkilarinin sözleri yasim itibariyle ama yasim ilerledikçe daha bir iyi anlar oldum. Onun gibi bir ses, onun gibi bir sanati kisilik ve Baris Manço, Erkin Koray, Mogollar, Kurtalan Ekspres gibi essiz müzisyen dostlarini artik ülkemizde bulmak çok zor hale geldi. Keske biraz olsa sanatçinin kim oldugunu gerçekten artik anlayabilsek ve biraz olsun vefali davransak…

Alavere dalavere kim ala da kim vere rap rap…
 
Kaynaklar:
http://tr.wikipedia.org/wiki/Cem_Karaca
http://www.cemkaraca.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here